29/03/2024
Πρωτάθλημα | Κυριακή 14 Νοεμβρίου 2021 - 17:34

Πήρε βαθμό στη Νεάπολη ο Ηρακλής

Οι «κυανόλευκοι» αναδείχθηκαν ισόπαλοι 1-1 με τον Ολυμπιακό Βόλου

Με το «Χ» από τη Νεάπολη έφυγε την Κυριακή (14/11) ο Ηρακλής καθώς απέσπασε ισοπαλία 1-1 από τον Ολυμπιακό Βόλου, στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής του 1ου ομίλου της Σούπερ Λίγκας 2.

Οι Θεσσαλονικείς βρέθηκαν πίσω στο σκορ σχεδόν με τη… σέντρα αλλά κατάφεραν να ισοφαρίσουν στο δεύτερο ημίχρονο και να βάλουν στο… σακούλι τους τον βαθμό.

Πλέον μετά και το αποτέλεσμα αυτό, οι δύο ομάδες παραμένουν ισόβαθμες στην κατάταξη έχοντας δύο πόντους.

Μόλις στο 2' οι γηπεδούχοι πήραν… κεφάλι στο σκορ με τον Κουντουριώτη ο οποίος «κρέμασε» από τα 40 μέτρα τον Παλαβράκη. Μετά το γκολ που δέχθηκαν, οι «κυανόλευκοι» πίεσαν και έχασαν δύο σημαντικές ευκαιρίες. Συγκεκριμένα στο 9' ο Κωστούλας έκανε το τακουνάκι αλλά η μπάλα κατέληξε λίγο άουτ ενώ την ίδια τύχη είχε ένα λεπτό αργότερα και το σουτ του Κάκκο. Στο 21' και ενώ οι φιλοξενούμενοι είχαν το μομέντουμ, η ομάδα του Γιώργου Βαζάκα έφτασε πολύ κοντά και σε δεύτερο τέρμα όταν ο Βερνάρδος νικήθηκε από κοντά από τον Παλαβράκη.

Στο 52' ήρθε η ισοφάριση για τον Ηρακλή, με τον Μανώλη Παπαστεριανό να σκοράρει με διαγώνιο σουτ. Μετά το 60' ο ρυθμός έπεσε αισθητά, με τους φιλοξενούμενους, πάντως, να έχουν την υπεροχή και να απειλούν δις με το σουτ του Καρτσαμπά στο 79', που μπλόκαρε ο Ξενοδόχοφ. και με αυτό του Βιτίνιο στο 82', που έφυγε άουτ.

Διαιτητής ήταν ο Βάτσιος (Δυτικής Αττικής), με βοηθούς τους Φίλο (Βοιωτίας) και Δελή (Βοιωτίας). Τέταρτος ήταν ο Λεωνίδας (Τρικάλων).

Κίτρινες: 61’ Γραικός, 87’ Κόλα, 88’ Ξενοδόχοφ, 90’ Παπακώστας - 72’ Χρουσιέλ, 78’ Κωστούλας, 88’ Α. Παπαστεριανός

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΒΟΛΟΥ (Γιώργος Βαζάκας): Ξενοδόχοφ, Γραικός, Ναά, Φιλίποβιτς, Παπακώστας, Μαρκοπουλιώτης, Σκοπελίτης (88’ Κατσούκης), Κόλα (88’ Ντουάρτε), Κουντουριώτης, Μπάτροβιτς (64’ Οκάν Σουλεϊμάν), Βερνάρδος.

ΗΡΑΚΛΗΣ (Κώστας Γεωργιάδης): Παλαβράκης, Πανάγου, Μανωλάκης, Α. Παπαστεριανός, Κωστούλας, Πήλιος (67’ λ.τρ. Χρουσιέλ), Μ. Παπαστεριανός, Τότσκα (77’ Καρτσαμπάς), Τομάς (46’ Μασούρας), Κάκκο (46’ Βιτίνιο), Μπαστακός.