25/04/2024
Πρωτάθλημα | Κυριακή 7 Νοεμβρίου 2021 - 21:25

Το έβαλε νωρίς κι έφυγε στο +3 ο Ολυμπιακός

Οι Πειραιώτες νίκησαν με 1-0 τον Ιωνικό με σκόρερ τον Μασούρα * Αναγκαστικές αλλαγές για Κούντε, Παπασταθόπουλο και Ροντρίγκες

Πήρε αυτό που ήθελε και νιώθει πιο άνετα στην κορυφή… Ο Ολυμπιακός επικράτησε με 1-0 του Ιωνικού στο «Γ. Καραϊσκάκης» το βράδυ της Κυριακής (7/11) και με 23 βαθμούς ύστερα από την 9η αγωνιστική της Σούπερ Λίγκας 1 είναι πλέον στο +3 από την ΑΕΚ, δύο εβδομάδες πριν το μεταξύ τους ντέρμπι.

Η ομάδα του Πέδρο Μαρτίνς βρήκε γρήγορο γκολ με τον Μασούρα, ήταν αρκετά καλή στο α’ ημίχρονο, αλλά ο Πορτογάλος τεχνικός είδε να προκύπτουν σταδιακά τρεις αναγκαστικές αλλαγές, με αποτέλεσμα στο δεύτερο μέρος να το πάνε πιο συντηρητικά οι «ερυθρόλευκοι», αφού… τρόμαξε το μάτι τους.

Κούντε, Παπασταθόπουλος και Ροντρίγκες ήταν αυτοί που αποχώρησαν πρόωρα, με τον τελευταίο να είναι ο κορυφαίος όσο αγωνίστηκε, ενώ εξαιρετικός ήταν για μία ακόμη φορά ο Αγκιμπού Καμαρά, με θετικό και τον Λαλά.

Οι Νικαιώτες ήταν αξιοπρεπείς, προσπάθησαν να παίξουν το ποδόσφαιρό τους και σίγουρα άφησαν καλές εντυπώσεις, αν και ενδεχομένως θα μπορούσαν να είναι λίγο πιο τολμηροί επιθετικά. Μύγας, Άοσμαν και Ντάλσιο ξεχώρισαν, κινητικός και ο Τουράμ, 11η με 9 βαθμούς η ομάδα του Δημήτρη Σπανού.

Απλή διαχείριση στο β’ ημίχρονο…

Οι «ερυθρόλευκοι» μπήκαν δυνατά στο ματς και απείλησαν με τον Μασούρα στο 3’, για να απαντήσουν στις χαμένες ευκαιρίες οι φιλοξενούμενοι δύο λεπτά αργότερα με τον Τουράμ.

Λαλά και Ροντρίγκες συνεργάζονταν ωραία από δεξιά, Αγκιμπού Καμαρά και Μασούρας με τη σειρά τους είχαν ξεκινήσει καλά το παιχνίδι και ο τελευταίος στο 17’ άνοιξε το σκορ.

Οι πρωταθλητές κυνήγησαν κι ένα δεύτερο τέρμα πριν ολοκληρωθεί το α’ ημίχρονο, δεν το πέτυχαν και ακολούθησε ένα δεύτερο 45λεπτο σε πιο χαλαρούς ρυθμούς.

Η αποχώρηση του Ροντρίγκες επηρέασε περαιτέρω την επιθετικότητα του Ολυμπιακού, με τους «κυανόλευκους» από την πλευρά τους να μην δημιουργούν ιδιαίτερα προβλήματα στον Βατσλίκ, πλην ενός καλού σουτ του Τουράμ στο 64’.

Θα πρέπει να σημειωθεί και η πολύ καλή παρουσία του Αβραάμ Παπαδόπουλου στα μετόπισθεν των γηπεδούχων, όσο αγωνίστηκε ο έμπειρος στόπερ, με το ματς να σβήνει μετά το 70’ και το 1-0 δεν άλλαξε μέχρι το τέλος, αφού μάλιστα ο Ελ Αραμπί στο 74’ έχασε τη μοναδική καλή στιγμή των Πειραιωτών στο β’ ημίχρονο.

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Μανούχος του Συνδέσμου Αργολίδας με βοηθούς τον Νικολακάκη του Συνδέσμου Λασιθίου και τον Αλεξέα του Συνδέσμου Μεσσηνίας. Διαιτητής VAR ήταν ο Πορτογάλος Μέλο και βοηθός ο Τριανταφύλλου του Συνδέσμου Αρκαδίας.

Κίτρινες: 64’ Α. Καμαρά - 12’ Καμπράλ, 64’ Ρομαό, 90’+1 Άοσμαν.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Πέδρο Μαρτίνς): Βατσλίκ, Λαλά, Ρέαμπτσιουκ, Παπασταθόπουλος (46’ λ. τρ. Παπαδόπουλος), Σισέ, Εμβιλά, Κούντε (41’ λ. τρ. Καμαρά), Μασούρας (72’ Ανδρούτσος), Ροντρίγκες (62’ λ. τρ. Ονιεκούρου), Α. Καμαρά, Τικίνιο (72’ Ελ Αραμπί).

ΙΩΝΙΚΟΣ (Δημήτρης Σπανός): Χουτεσιώτης, Μύγας, Βαλεριάνος, Βαφέας (90'+2 Μάναλης), Τσιγκρίνσκι, Ρομαό, Ντάλσιο, Καμπράλ (76’ Λένις), Ματσούκας (76' Ντελγκάδο, 90'+2 Κάνιας), Άοσμαν, Τουράμ.