28/03/2024
Πρωτάθλημα | Κυριακή 7 Νοεμβρίου 2021 - 19:17

Τον τελευταίο λόγο τον είχε ο ΑΟΤ και πήρε το Χ…

Έχανε με 3-1 μέχρι το 80’, αλλά ισοφάρισε τελικά τον Απόλλωνα Λάρισας (3-3)

Συναρπαστικά εξελίχθηκε το θεσσαλικό ντέρμπι της Κυριακής (7/11) στο γήπεδο της Φιλιππούπολης, καθώς Απόλλων Λάρισας και Τρίκαλα αναδείχθηκαν ισόπαλοι 3-3 για την 1η αγωνιστική του 1ου ομίλου της Σούπερ Λίγκας 2.

Ένα Χ, πάντως, που αφήνει ικανοποιημένο τον ΑΟΤ, μια κι έχανε με 3-1, αλλά με δύο γκολ στο τελευταίο δεκάλεπτο έφυγε με το βαθμό από την έδρα των «κυανόλευκων».

Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 13’, όταν από σέντρα του Σκούπρα ο Κανούλας έπιασε την κεφαλιά , ο Σεντουριόν απέκρουσε και ξανά ο Κανούλας στην επαναφορά βρήκε δίχτυα.

Στο 22’ ήταν η σειρά του Γιαννίτση να χριστεί σκόρερ με κεφαλιά ύστερα από κόρνερ που εκτέλεσε ο Βίγια, για να μειώσει στο 31’ ο Ριζογιάννης με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι.

Στο 70ό λεπτό καταλογίστηκε η εσχάτη των ποινών για χέρι του Ριζογιάννη μετά από γέμισμα του Χατζή, για να γράψει από την άσπρη βούλα ο Λίταινας το 3-1 και κάπου εκεί η ομάδα του Μαρσέλο Στράτσια πίστεψε ότι όλα είχαν τελειώσει.

Έτσι, οι «κυανέρυθροι» μείωσαν αρχικά με τον Ελευθεριάδη στο 80’ ύστερα από πάσα του Νίζιτς, ενώ ήταν ο ίδιος που διαμόρφωσε και το τελικό αποτέλεσμα με υπέροχο σουτ στο 86΄.

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Μπεκιάρης του Συνδέσμου Καρδίτσας με βοηθούς τον Αϊναλή του Συνδέσμου Μακεδονίας και τον Χαραλαμπόπουλο του Συνδέσμου Κιλκίς.

AΠΟΛΛΩΝ ΛΑΡΙΣΑΣ (Μαρσέλο Στράτσια): Αστράς, Καρρίκι, Λίταινας, Σκούπρας, Χατζής, Τιμπουέ, Γιαννίτσης, Κουζού, Βίγια, Κανούλας, Παναγιώτου.

ΤΡΙΚΑΛΑ (Χόρχε Αμπέντε-Αρμάντο Φουτσίνι): Σεντουριόν, Σανδραβέλης, Ντιαλόσι, Νιάρος, Κεχαγιάς (46′ Ελευθεριάδης), Ριζογιάννης, Μπαξεβάνος, Ρεκίν, Χειρίτραντας, Ευθυμίου, Κουσκουνάς.