20/04/2024
Πρωτάθλημα | Κυριακή 7 Νοεμβρίου 2021 - 18:32

Ήταν πιο αποτελεσματική η ΑΕΚ Β’…

Με γκολ του Χριστόπουλου στο 88’ νίκησε με 1-0 την άστοχη Καλαμάτα

Θετικό ξεκίνημα στον 2ο όμιλο της Σούπερ Λίγκας 2 έκανε η ΑΕΚ Β’ την Κυριακή (7/11), επικρατώντας με 1-0 της Καλαμάτας για την 1η αγωνιστική.

Η Ένωση αποδείχθηκε πιο αποτελεσματική, μια και η «Μαύρη Θύελλα» δεν μπόρεσε να αξιοποιήσει τις ευκαιρίες της και στα τελευταία λεπτά ήρθε το γκολ για τους «κιτρινόμαυρους» στο «Δημήτρης Δημητρίου», στα Σπάτα.

Οι Μεσσήνιοι, λοιπόν, απείλησαν στο 31’, όταν ο Τάτος εκτέλεσε φάουλ από τον άξονα και ο αφύλακτος Μπακαγιόκο πλάσαρε, για να φύγει η μπάλα ψηλά άουτ.

Λίγο άστοχο ήταν και το σουτ του Παυλίδη στο 36’ από τα όρια της περιοχής, ενώ οι παίκτες του Σωκράτη Οφρυδόπουλου είχαν την πρώτη καλή τους ευκαιρία στο 45’, με τον Γιαννούτσο να κάνει το γύρισμα από αριστερά, ωστόσο ο Γερολέμου δεν μπόρεσε να κάνει την προβολή και να στείλει την μπάλα στα δίχτυα.

Στο 66’ ο Κορνέζος έπιασε την κεφαλιά μετά το φάουλ που εκτέλεσε ο Μπακάκης, για να φύγει λίγο άουτ η μπάλα, ενώ στο 86’ ο Μιτάι δέχθηκε την μπαλιά του Κοσίδη, για να πλασάρει στο τετ α τετ με τον Ταΐρη και να σημαδέψει το δοκάρι.

Δύο λεπτά αργότερα ήρθε το γκολ με το σουτ του Χριστόπουλου στην κίνηση ύστερα από την πάσα του Μιτάι, για να χάσει σπουδαία ευκαιρία για το 1-1 η ομάδα του Νίκου Αναστόπουλου στο 90’+5, με τον Χατζηεμμανουήλ να κάνει μεγάλη απόκρουση στο κοντινό πλασέ του Μαρκόβσκι.

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Κουκουλάς του Συνδέσμου Λέσβου με βοηθούς τον Κορωνά του Συνδέσμου Ηρακλείου και τον Δημόπουλο του Συνδέσμου Δυτικής Αττικής.

ΑΕΚ Β’ (Σωκράτης Οφρυδόπουλος): Χατζηεμμανουήλ, Μπακάκης, Λάτσι, Κορνέζος, Γιαννούτσος, Μπάμπης (90' Αρβανίτης), Σαμπανάτζοβιτς, Γιούσης (80' Χριστόπουλος), Γερολέμου (80' Μουστακόπουλος), Μιτάι, Ιατρούδης (61' Κοσίδης).

ΚΑΛΑΜΑΤΑ (Νίκος Αναστόπουλος): Ταϊρης, Μαβίνγκα, Τσελεπίδης (44' λ.τ. Αναστασόπουλος), Μπακαγιόκο, Παπατόλιος, Τσαγκαλίδης, Άλβες (79' Ρόχα), Παυλίδης, Τάτος (79' Μόζερ), Κόκκορης (70' Μαρκόβσκι), Λουκίνας.