29/03/2024
Πρωτάθλημα | Κυριακή 7 Νοεμβρίου 2021 - 17:07

Από… σπόντα σούπερ διπλό η Λαμία στην Τρίπολη

Η ομάδα του Γρηγορίου επικράτησε με 0-1 του Αστέρα μέσα στο «Θ. Κολοκοτρώνης» χάρη σε αυτογκόλ του Γκαρθία * Τραγικό ματς στο α’ ημίχρονο, βελτιώθηκε η κατάσταση στη συνέχεια… * Ισόβαθμες πλέον οι δύο ομάδες

Τον νίκησε και τον… έπιασε! Ο λόγος φυσικά για τη Λαμία, η οποία επικράτησε με 0-1 μέσα στο «Θ. Κολοκοτρώνης» την Κυριακή (6/11) του Αστέρα Τρίπολης και πλέον οι δύο ομάδες είναι ισόβαθμες με 9 πόντους στην ισάριθμη αγωνιστική της Σούπερ Λίγκας 1.

Ένα τεράστιο διπλό για τους Φθιώτες μέσα στην Αρκαδία, που ήρθε κυριολεκτικά από… σπόντα. Κι αυτό διότι το τέρμα, που έκρινε την αναμέτρηση ήρθε με αυτογκόλ του Γκαρθία στο 27’, που έκανε τσαφ μετά από σέντρα του Προβυδάκη και αφού ο Τιρόνε έπιασε αέρα στο σουτ που επιχείρησε!

Το ματς σε όλο το α’ ημίχρονο παρά το ότι η μπάλα πήγε στο πλεκτό είχε μόλις μία τελική στο τελευταίο του λεπτό… Ήταν δηλαδή, ένα από τα χειρότερα μέχρι τώρα του πρωταθλήματος, ύπνος πραγματικός.

Παρόλα αυτά αυτό το σβηστό μοτίβο ταίριαξε απόλυτα στις επιδιώξεις της Λαμίας, που είχε τον έλεγχο.

Το σκηνικό διαφοροποιήθηκε λίγο στο δεύτερο 45λεπτο… Ο ρυθμός κάπως βελτιώθηκε με τον Αστέρα να προσπαθεί με ανορθόδοξο τρόπο να απειλήσει κάνοντας 1-2 ευκαιρίες μπροστά από τα καρέ του Γκαραβέλη.

Η διάθεση των γηπεδούχων για αντίδραση, όμως, όσο περνούσε η ώρα μειωνόταν όχι γιατί δεν ήθελαν, αλλά γιατί δεν τους το επέτρεπαν οι φιλοξενούμενοι…

Έτσι μετά το 60’ οι Φθιώτες μειώσαν ακόμα περισσότερο τις απειλές των Αρκάδων και όχι μόνο… Η Λαμία ήταν εκείνη που κατέγραψε και την ευκαιρία του αγώνα, αγγίζοντας το 0-2… Ήταν το 63’ όταν ο Ορτέγκα από έβγαλε τη σέντρα, ο Τιρόνε έπιασε την κεφαλιά στην κίνηση στο ύψος του πρώτου δοκαριού για να τη βγάλει με εντυπωσιακή – σωτήρια εκτίναξη ο Τσίφτης!

Για τους νικητές, που έπαιξαν έξυπνα και πήραν το σπουδαίο τρίποντο ο Μπεχαράνο ήταν ο κορυφαίος και τον ακολούθησαν οι Ορτέγκα, Μαζουλουξής και Προβυδάκης.

Για τους γηπεδούχους, που είναι άλλη ομάδα προς το αρνητικότερο όποτε λείπει ο Μπαράλες (αυτή τη φορά ήταν τιμωρημένος), ο πιο κινητικός και με διάρκεια όλων ήταν ο Ριέρα και προσπάθησαν αρκετά οι Σίτο και Τιλίκα από τη στιγμή που μπήκε στο ματς.

Χωρίς προβλήματα η διαιτησία του Γκορτσίλας, με βοηθούς τους Μπαλτά, Απτόσογλου. Τέταρτος ήταν ο Αγγελάκης, ενώ ο Κουτσιαύτη στο VAR.

Κίτρινες: 56’ Άλβαρες - 50’ Μπεχαράνο

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ (Μίλαν Ράσταβατς): Τσιφτσής, Γκαρθία (46’ Kαρμόνα), Άλβαρες, Aτιένθα (84' Γκόμες), Καστάνιο, Σανταφέ (68’ Τιλίκα), Βαλιέντε (46’ Ιγκλέσιας), Ριέρα, Σίτο, Σονί, Μπενίτο (68’ Κρέσπι).

ΛΑΜΙΑ (Μιχάλης Γρηγορίου): Γκαραβέλης, Αντέτζο, Τζανετόπουλος, Μαζουλουξής, Προβυδάκης, Ορτέγκα, Μπεχαράνο, Γκέντσογλου (76’ Τζανδάρης), Τιρόνε (76’ Ελευθεριάδης), Καραμάνος (68’ Σκόνδρας), Αραμπούλι (84' Τσούκαλος).