25/04/2024
Πρωτάθλημα | Σάββατο 6 Νοεμβρίου 2021 - 19:10

Επέστρεψε ο ΠΑΣ με «τρίμπαλο» στον Παναιτωλικό

Οι Ηπειρώτες επικράτησαν άνετα με 3-0 των Αγρινιωτών στους «Ζωσιμάδες» * Πέμπτη σερί ήττα για τους φιλοξενούμενους που είχαν δύο δοκάρια

Η νίκη ήταν επιτακτική ανάγκη το βράδυ του Σαββάτου (6/11) στους «Ζωσιμάδες» για ΠΑΣ Γιάννινα και Παναιτωλικό στη μεταξύ τους αναμέτρηση για την 9η αγωνιστική της Σούπερ Λίγκας 1.

Και οι δύο ομάδες αγνοούσαν τους τρεις βαθμούς για έξι σερί παιχνίδια με τον ΠΑΣ Γιάννινα να μην αφήνει περιθώρια στους Αγρινιώτες τους οποίους νίκησε με 3-0 και τους υποχρέωσε στην πέμπτη συνεχόμενη ήττα τους.

Η ομάδα του Ηρακλή Μεταξά έπαιξε ωραίο ποδόσφαιρο με κατοχή και καλή κυκλοφορία της μπάλας φτάνοντας άνετα στη νίκη και τους 13 βαθμούς βρισκόμενη πλέον στην 5η θέση και στο +2 από τον Παναθηναϊκό που έχει ένα ματς λιγότερο. Από την άλλη τα «καναρίνια» παρέμειναν στους 5 πόντους και στην προτελευταία θέση, ισόβαθμοι με τον Απόλλωνα που αγωνίζεται με την ΑΕΚ.

Το παιχνίδι ήταν μονόλογος για τους Γιαννιώτες που από το ημίχρονο είχαν βάλει τις βάσεις νίκης τους προηγούμενοι με 2-0 με τέρματα των Εραμούσπε και Περέα, ενώ ολοκλήρωσαν τον θρίαμβό τους με το τρίτο τέρμα, που σημείωσε ο Κάργας στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου. Ο Παναιτωλικός που διαμαρτύρεται για τη φάση του πέναλτι με το οποίο προηγήθηκε ο ΠΑΣ, δεν έδειξε στοιχεία ομάδας που ήθελε να πάρει κάτι από το παιχνίδι, έχοντας όμως και δύο δοκάρια, στο 3-0, αποτυγχάνοντας έστω για το γκολ της τιμής.

Το σύνολο του Ηρακλή Μεταξά κυριάρχησε στον αγωνιστικό χώρο και σκοράροντας μέσα σε τέσσερα λεπτά δύο τέρματα είχε σαφές προβάδισμα, ενώ το γρήγορο 3-0 του δευτέρου μέρους οριστικοποίησε και τη νίκη των γηπεδούχων. Είναι χαρακτηριστικό ότι ο τεχνικός των φιλοξενούμενων Γιάννης Αναστασίου δεν προχώρησε σε καμία αλλαγή μετά το 3-0 δείγμα αποδοχής της ήττας της ομάδας του. Μέχρι το 1-0 οι φιλοξενούμενοι επιχείρησαν να μπλοκάρουν τα ατού των γηπεδούχων, παίζοντας με αντεπιθέσεις με τους Ντουάρτε, Βέργο, αλλά χωρίς αποτέλεσμα.

Μόλις στο 6’ οι γηπεδούχοι έδειξαν τις διαθέσεις τους, αλλά στο γυριστό σουτ του Μιλιντσεάνου η μπάλα πέρασε κόρνερ, ενώ στο 10’ ο Σάλιακας από κοντά έστειλε την μπάλα ψηλά πάνω από τα δοκάρια. Ο Παναιτωλικός θα βγει μπροστά στο 20’ με το μοναδικό σουτ στο πρώτο μέρος, του Φλόρες με την μπάλα να καταλήγει σε κόρνερ.

Με τη συμπλήρωση του ημιώρου ο Περέα δέχτηκε χτύπημα στο πρόσωπο από τον Μαλή εντός περιοχής και ο Τζήλος αφού συμβουλεύτηκε το VAR καταλόγισε σωστά το πέναλτι, παρά τις διαμαρτυρίες των «κυανοκίτρινων», ενώ «κιτρίνισε» και τον αμυντικό του Παναιτωλικού. Ο Εραμούσπε στο 33’ ανέλαβε την εκτέλεση και έκανε το 1-0.

Τέσσερα λεπτά μετά σε ιδανική επίθεση των γηπεδούχων ο Ντομίνγκες με κάθετη βρήκε τον Μιλιντσεάνου στο ανέβασμα από τα αριστερά, ο τελευταίος μπήκε μέσα στην περιοχή και την κατάλληλη στιγμή πάσαρε στον Περέα ο οποίος από κοντά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 2-0, στο πρώτο γκολ του Κολομβιανού με τη φανέλα του «Άγιαξ της Ηπείρου».

Ο προπονητής του Παναιτωλικού έριξε στη μάχη τον Καρέλη με στόχο να πιέσει την άμυνα του ΠΑΣ και να μειώσει σε 2-1, όπως και τον Στάθη Μπελεβώνη και παραλίγο να το πετύχει όταν στο 56’ ο Ντουάρτε εκτέλεσε κόρνερ, ο Βέργος έπιασε την κεφαλιά με τον Λοντίγκιν να αποκρούει ενστικτωδώς την μπάλα.

Έτσι αντί να γίνει το 2-1, δύο λεπτά μετά οι γηπεδούχοι έφτασαν στο τρίτο τέρμα όταν μετά από κόρνερ του Γκαρντάφσκι, ο Κάργας νίκησε τους πάντες στον αέρα και με κεφαλιά σημείωσε το 3-0.

Από εκεί και πέρα το ματς είχε κριθεί με τον ΠΑΣ να κάνει σωστή διαχείριση ενώ και ο Μεταξάς φρέσκαρε την ομάδα του με τις αλλαγές που έκανε δίνοντας και ανάσες στους Γκαρντάφσκι, Σάλιακα, Σνάιντερ.

Μάλιστα ο «Άγιαξ της Ηπείρου» θα μπορούσε να φτάσει και στο 4-0 σε τρεις περιπτώσεις με τον Μιλιντσεάνου, αρχικά στο 67’ στη σέντρα σουτ που επιχείρησε με τον Μελίσσα να παραχωρεί κόρνερ, εν συνεχεία στο 75’ με το κοντινό σουτ που έδιωξε εκ νέου σε κόρνερ ο πορτιέρο του Παναιτωλικού και τέλος στο 82’ με την κεφαλιά και την μπάλα να περνά άουτ.

Οι «κυανοκίτρινοι» πάντως θα μπορούσαν να μειώσουν σε 3-1 έχοντας δύο δοκάρια με τους Καρέλη και Βέργο. Στο 85’ και μετά από φάση διαρκείας, ο Φλόρες έκανε τη σέντρα, ο Μαλής έπιασε την κεφαλιά με τον Λοντίγκιν να αποκρούει, τον Καρέλη να γίνεται κάτοχος της μπάλας, αλλά του σουτ που επιχείρησε σταμάτησε στο αριστερό δοκάρι του Ρώσου πορτιέρο. Τρία λεπτά μετά ωραίο σουτ του Βέργου από τον άξονα, η μπάλα τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι του Λοντίγκιν και κάπως έτσι γράφτηκε η ιστορία του ματς στην πρωτεύουσα της Ηπείρου.

Κορυφαίοι των νικητών οι Κάργας, Μιλιντσεάνου, Περέα, Καραχάλιος, ενώ από τους Αγρινιώτες διασώθηκαν οι Βέργος και Φλόρες.

Κίτρινες: 66’ Περέα - 32’ Μαλής

Διαιτητής: Τζήλος (Λάρισας), Βοηθοί: Νικολαΐδης (Μακεδονίας), Σαμοΐλης (Αθηνών), 4ος: Τζοβάρας (Φθιώτιδας), VAR: Ευαγγέλου (Αθηνών), AVAR: Δημητριάδης (Μακεδονίας).

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Ηρακλής Μεταξάς): Λοντίγκιν, Σάλιακας (69’ Τριάδης), Πίρσμαν, Εραμούσπε, Κάργας, Καραχάλιος (84’ Λιάσος), Ντομίνγκες, Σνάιντερ (69’ Μορέιρα), Γκαρντάφκσι (62’ Οικονομόπουλος), Περέα, Μιλιντσεάνου (84’ Μίνα).

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ (Γιάννης Αναστασίου): Μελίσσας, Αποστολάκης, Κορνέλιους, Μπακαδήμας, Μαλής, Τσιγγάρας, Φλόρες, Λούι (46’ Καρέλης), Ντουάρτε, Χουχούμης (52’ Μπελεβώνης Στ.), Βέργος.