25/04/2024
Europa League | Πέμπτη 4 Νοεμβρίου 2021 - 21:41

Πικρή ανατροπή για τον Ολυμπιακό

Οι Πειραιώτες προηγήθηκαν νωρίς, οι Γερμανοί απάντησαν άμεσα και στο 91' η Άιντραχτ «πάγωσε» το «Γ. Καραϊσκάκης» για το τελικό 1-2 * Δεν βγήκε στον Μαρτίνς η αντικατάσταση του κορυφαίου Ονιεκούρου από τον Βαλμπουενά

Kαι τώρα αγχώνεται... Ο Ολυμπιακός γνώρισε την ήττα με 2-1 από την Άιντραχτ Φρανκφούρτης μέσα στο «Γ. Καραϊσκάκης» το βράδυ της Πέμπτης (4/11) και μπήκε σε μπελάδες για την πρόκριση στην επόμενη φάση του Γιουρόπα Λιγκ.

Οι πρωταθλητές δεν εκμεταλλεύθηκαν το καλό τους α' ημίχρονο, διάστημα στο οποίο προηγήθηκαν γρήγορα, ισοφαρίστηκαν άμεσα και απώλεσαν σημαντικές ευκαιρίες για ένα δεύτερο γκολ, για να ακολουθήσει μια μέτρια εμφάνιση στο δεύτερο 45λεπτο κι ενώ το παιχνίδι όδευε προς το Χ.

Ωστόσο, η ψυχρολουσία ήρθε στο 90'+1 από το γκολ του Χάουγκε και πλέον οι Γερμανοί με 10 βαθμούς στον 4ο όμιλο ύστερα από την 4η αγωνιστική είναι το ξεκάθαρο φαβορί για την απευθείας παρουσία στους «16» της διοργάνωσης.

Οι «ερυθρόλευκοι» έμειναν στους 6 πόντους και προφανώς χρειάζονται ένα Χ στο ματς ανάμεσα σε Αντβέρπ και Φενέρμπαχτσε (ξεκίνησε στις 22.00 της Πέμπτης, 2 βαθμούς έχει η Φενέρ κι 1 βαθμό οι Βέλγοι), για να μην μπλέξουν για τα καλά σε ό,τι αφορά τη 2η θέση.

Ο Χένρι Ονιεκούρου έκανε την καλύτερη εμφάνισή του με τη φανέλα του Ολυμπιακού και η αντικατάστασή του από τον Βαλμπουενά στο 71' αποδείχθηκε ατυχής επιλογή για τον Πέδρο Μαρτίνς, ενώ ο Μπα ήταν μέσα -άθελά του βέβαια- και στα δύο γκολ της ομάδας του Όλιβερ Γκλάσνερ σε μια κακή βραδιά για τον Σενεγαλέζο στόπερ.

Στα... ρηχά η τριπλέτα των Εμβιλά, Μαντί Καμαρά και Αγκιμπού Καμαρά, ο Ελ Αραμπί ήταν συνεπής στο ραντεβού με το γκολ κι έγραψε ιστορία, καθώς με 16 τέρματα είναι πλέον ο πρώτος σκόρερ όλων των εποχών για τους Πειραιώτες σε ό,τι αφορά τις ευρωπαϊκές διοργανώσεις (Τζόρτζεβιτς και Μήτρογλου μέτρησαν 15 γκολ και 14 ο Αναστόπουλος).

Του έκοψε τη φόρα η γρήγορη ισοφάριση...

Ιδανικό ξεκίνημα έκαναν οι παίκτες του Μαρτίνς, με τον Ελ Αραμπί να αξιοποιεί στο 12' την ασίστ του Ονιεκούρου, αλλά αυτό το γκολ χάλασε το μυαλό των γηπεδούχων.

Ακολούθησε ένα πεντάλεπτο, λοιπόν, όπου κανείς δεν μάρκαρε από πλευράς της ελληνικής ομάδας και μοιραία το 1-1 ήρθε από τον Κάμαντα στο 17', σε φάση που τον έχασε τον Ιάπωνα άσο ο Μπα.

Οι «ερυθρόλευκοι» πέρασαν ένα διάστημα όπου δεν έδειξαν να πατούν καλά στο γήπεδο, ωστόσο από το 30' και μετά ανέβασαν κατακόρυφα την απόδοσή τους, χάνοντας σημαντικές ευκαιρίες με Μασούρα και Καμαρά.

Δικαιούνται, παράλληλα, να φωνάζουν για την κίτρινη που είδε ο Μπαρκόκ στο 32' για το σκληρό φάουλ στον Ρέαμπτσιουκ, φάση που ήταν για κόκκινη, για να πάνε οι δύο ομάδες στα αποδυτήρια με το ισόπαλο 1-1.

Στο β' ημίχρονο ήταν αμφότεροι οι αντίπαλοι πιο προσεκτικοί στο ανασταλτικό κομμάτι, αν και ο Ονιεκούρου με τη σειρά του σπατάλησε σπουδαία ευκαιρία στο 57' για το 2-1, σε ένα παιχνίδι όπου όσο κυλούσαν τα λεπτά έδειχνε ότι θα τελείωνε ισόπαλο κι ενώ ο Μαρτίνς δεν δικαιώθηκε αυτή τη φορά με την είσοδο του Βαλμπουενά στο ματς στο τελευταίο 20λεπτο αντί του Ονιεκούρου (έχασε ταχύτητα και εμπνεύσεις ο Ολυμπιακός).

Ωστόσο, στο 90'+1 ο Λίντστρομ βρήκε ανοικτή διάβαση από αριστερά, ο Μπα δεν μπόρεσε να διώξει σωστά την μπάλα και ο Χάουγκε από κοντά διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Έτσι, καταγράφηκε αυτή η πικρή ήττα για τους πρωταθλητές, που έχασαν για πρώτη φορά στη σεζόν στο γήπεδό τους.

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Λευκορώσος Κουλμπάκοφ με βοηθούς τους συμπατριώτες του Ζουκ και Μασλιάνκο. Διαιτητής VAR ήταν ο Ιταλός Βαλέρι και βοηθός ο συμπατριώτης του Μέλι.

Κίτρινες: 32' Μπαρκόκ.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Πέδρο Μαρτίνς): Βατσλίκ, Λαλά, Ρέαμπτσιουκ, Μπα, Παπασταθόπουλος, Εμβιλά, Καμαρά (89' Κούντε), Μασούρας (82' Λόπες), Ονιεκούρου (71' Βαλμπουενά), Α. Καμαρά, Ελ Αραμπί (82' Τικίνιο).

ΑΪΝΤΡΑΧΤ ΦΡΑΝΚΦΟΥΡΤΗΣ (Όλιβερ Γκλάσνερ): Tραπ, Τούτα, Χασέμπε, Εντικά, Τσάντλερ, Σόου (82' Ιλσάνκερ), Γιάκιτς (78' Ρόντε), Μπαρκόκ (58' Τουρέ), Κάμαντα, Λάμερς (58' Λίντστρομ), Μπορέ (78' Χάουγκε).