19/04/2024
Πρωτάθλημα | Σάββατο 30 Οκτωβρίου 2021 - 21:26

Πέρασε, αλλά με την ψυχή στο στόμα ο Ολυμπιακός από το Αγρίνιο

Δύσκολη νίκη με 2-1 για τους «ερυθρόλευυκους» επί του Παναιτωλικού και παραμένουν μόνοι στην κορυφή

Δεν άρεσε, αλλά πήρε το τρίποντο και παραμένει στο... ρετιρέ. Ο Ολυμπιακός ζορίστηκε το Σάββατο (30/10) στο Αγρίνιο για να κερδίσει με 2-1 τον Παναιτωλικό, φτάνοντας έτσι τους 20 βαθμούς μετά και την 8η αγωνιστική της Σούπερ Λίγκας 1 κι έχοντας για την ώρα προβάδισμα τεσσάρων πόντων από τη 2η της κατάταξης ΑΕΚ, που θα υποδεχθεί τον Άρη την Κυριακή (31/10).

Η ομάδα του Πέδρο Μαρτίνς προηγήθηκε νωρίς, ισοφαρίστηκε όμως άμεσα και ο Πορτογάλος προπονητής είδε να του βγαίνουν οι τρεις αλλαγές που έκανε στα πρώτα λεπτά του β' ημιχρόνου, για να δώσει το τρίποντο από την άσπρη βούλα ο Ελ Αραμπί.

Ωστόσο, στο τελευταίο 20λεπτο οι πρωταθλητές μπήκαν στη λογική να διαχειριστούν το προβάδισμά τους και δεν έψαξαν ένα τρίτο γκολ, με αποτέλεσμα οι μαχητικότατοι γηπεδούχοι να το παλέψουν πολύ για μια δεύτερη ισοφάριση, αλλά αυτό δεν συνέβη.

Ο Αγκιμπού Καμαρά ξεχώρισε για μία ακόμη φορά, με Ελ Αραμπί, Βαλμπουενά και Ανδρούτσο να δίνουν το κάτι παραπάνω ερχόμενοι από τον πάγκο. Ο Ρόνι Λόπες, που ξεκίνησε βασικός και αντικαταστάθηκε στο 55', κατέγραψε την πρώτη του ασίστ με τα ερυθρόλευκα, είχε κάποιες καλές στιγμές και λογικά θα πάρει περισσότερες ευκαιρίες από εδώ και στο εξής.

Από την πλευρά της ομάδας του Γιάννη Αναστασίου, η οποία με 5 βαθμούς παραμένει στη 12η θέση κι έπαιξε όσο καλύτερα μπορούσε με βάση και τις σημαντικές της απουσίες (Ντίας, Μπαρμπόσα, Μεντόσα, Χουχούμης, Βαρόνε), ο Ντουάρτε ήταν ο κορυφαίος, ο Βέργος δημιούργησε αρκετά προβλήματα στην άμυνα των φιλοξενούμενων στο α' ημίχρονο, ενώ πολύ καλός ήταν ο Φλόρες στη μεσαία γραμμή.

Δεν το «καθάρισε» και θα μπορούσε να πάθει τη ζημιά...

Οι πρωταθλητές είχαν, αναμενόμενα, την πρωτοβουλία των κινήσεων και άνοιξαν το σκορ στο 13' με την κεφαλιά του Τικίνιο μετά το κόρνερ που εκτέλεσε ο Λόπες, ωστόσο ο Βέργος ισοφάρισε έξι λεπτά αργότερα, εκμεταλλευόμενος την κακή συνεργασία των Μπα και Παπασταθόπουλου.

Είχαν θέματα οι Πειραιώτες στο κέντρο της άμυνάς τους στο πρώτο 45λεπτο, για να διορθωθεί μετά η κατάσταση, ενώ το 1-1 έφερε τα καναρίνια» να αμύνονται με διπλή ζώνη και μόνο με κάποια σουτ προσπαθούσε να απειλήσει ο Ολυμπιακός.

«Κλειδί» για τους «ερυθρόλευκους» αποδείχθηκε το διάστημα ανάμεσα στο 55' μέχρι το 70', όπου έπαιξαν μονότερμα τον Παναιτωλικό και τελικά ο Ελ Αραμπί με πέναλτι 20 λεπτά πριν το φινάλε έμελε να διαμορφώσει το τελικό αποτέλεσμα, παράβαση που σωστά δόθηκε για γκρέμισμα του Βαλμπουενά από τον Μελίσσα.

Μετά το 1-2, ωστόσο, οι παίκτες του Μαρτίνς έδειξαν ότι ήθελαν να παίξουν με το χρόνο κι έδωσαν μέτρα στους αντιπάλους τους, οι οποίοι έβγαλαν περίσσιο πάθος και πείσμα για να φτάσουν στο 2-2.

Δεν κατάφεραν όμως να απειλήσουν τον Βατσλίκ και το σφύριγμα της λήξης έφερε ανακούφιση στην πλευρά του Ολυμπιακού.

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Φωτιάς του Συνδέσμου Πέλλας με βοηθούς την Κουρομπύλια του Συνδέσμου Δυτικής Αττικής και τον Πάτρα του Συνδέσμου Μακεδονίας. Διαιτητής VAR ήταν ο Ολλανδός Ρούπερτι και βοηθός ο Μπαλτάς του Συνδέσμου Αχαΐας.

Κίτρινες: 45' Φλόρες, 68' Μελίσσας, 90'+3 Ντουάρτε, 90'+8 Κορνέλιους.

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ (Γιάννης Αναστασίου): Mελίσσας, Λούι, Αντούνες, Κορνέλιους, Μαλής, Μπακαδήμας (84' Καρέλης), Τσιγγάρας, Φλόρες, Ντουάρτε, Μόρσεϊ (76' Αποστολάκης), Βέργος.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Πέδρο Μαρτίνς): Bατσλίκ, Λαλά (55' Ανδρούτσος), Ρέαμπτσιουκ, Μπα, Παπασταθόπουλος, Εμβιλά, Καμαρά (55' Βαλμπουενά), Λόπες (55' Ελ Αραμπί), Μασούρας, Α. Καμαρά (90'+5 Σισέ), Τικίνιο (82' Κούντε).