28/03/2024
Γαλλία | Σάββατο 30 Οκτωβρίου 2021 - 00:14

Είναι εδώ η Παρί!

Παρά τις πολλές απουσίες και τον ανέτοιμο Μέσι οι Παριζιάνοι νίκησαν με ανατροπή 2-1 τη Λιλ

Πολύ σημαντική νίκη… μήνυμα πρωταθλήματος έστειλε η Παρί Σεν Ζερμέν το βράδυ της Παρασκευής (29/10) επικρατώντας μέσα στο σπίτι της με 2-1 της Λιλ, στο εναρκτήριο ματς της 12 ης αγωνιστικής του Σαμπιονά.

Μεγάλος πρωταγωνιστής των κινητών ο Ντι Μαρία με ένα γκολ και μια ασίστ ήταν ο καθοριστικός παράγοντας για το τρίποντο των Παριζιάνων σε μια αναμέτρηση με αντικειμενικές δυσκολίες…

Κι αυτό διότι η ομάδα του Μαουρίτσο Ποτσετίνο κατέβηκε χωρίς τους Εμπαπέ, Βεράτι, Παρέδες, Χακίμι και Σέρχιο Ράμος, ενώ ο Μέσι αποδείχθηκε ανέτοιμος από τον πρόσφατο τραυματισμό του και αντικαταστάθηκε στο ημίχρονο…

Επιπλέον οι φιλοξενούμενοι, που ήταν ανώτεροι στο πρώτο μισό του αγώνα πήραν στο 31’ κεφάλι στο σκορ με σουτ του Ντέιβιντ και έτσι τα δεδομένα έγιναν ακόμα πιο… ζόρικα για τους γηπεδούχους.

Στο β’ ημίχρονο, ωστόσο, η Παρί έφερε τα κάτω πάνω χάρη στον Αργεντίνο άσο… Ο Ντι Μαρία σέντραρε στο και ο Μαρίνιος έκανε το 1-1 στο 74’ και ο δημιουργός έγινε εκτελεστής στο 88’ με πλασέ, έπειτα από ωραίο συνδυασμό με τον Νειμάρ για το τελικό αποτέλεσμα.

Έτσι η Παρί Σεν Ζερμέν με 31 πόντους ήδη είναι στο +10 από τη δεύτερη Λανς και περιμένει να δει αν η διαφορά απλά μειωθεί στους 7 βαθμούς… Η δε Λιλ είναι χαμηλά με 15 βαθμούς στην 11η θέση.

ΠΗΓΗ ΦΩΤΟ: sports.fr