28/03/2024
Κύπελλο Ελλάδας | Τετάρτη 27 Οκτωβρίου 2021 - 17:16

Προκρίθηκε με ανατροπή ο Ιωνικός

Στους «16» του Κυπέλλου οι Νικαιώτες, που πήραν το διπλό με 2-1 επί της Ξάνθης * Χαμένο πέναλτι και δοκάρι για τους ακρίτες

Την παρουσία του στους «16» του Κυπέλλου Ελλάδας εξασφάλισε την Τετάρτη (27/10) ο Ιωνικός, κερδίζοντας στα Πηγάδια την Ξάνθη με 2-1 για την 5η φάση.

Οι Θρακιώτες μπήκαν δυνατά στο ματς και στο 5' ο Τσέλιος κέρδισε πέναλτι, αλλά ένα λεπτό αργότερα ο Ιμπραΐμι αστόχησε από την άσπρη βούλα.

Συνέχισαν να έχουν την υπεροχή οι γηπεδούχοι και αυτή καρποφόρησε στο 26', όταν ο Πλατέλλας με μακρινό σουτ βρήκε δίχτυα για το 1-0, ενώ στο 31' ο Ιμπραΐμι με σουτ εντός περιοχής σημάδεψε το δοκάρι.

Η απάντηση της ομάδας του Δημήτρη Σπανού ήρθε στο β' ημίχρονο, αν και πρώτα ακυρώθηκε λανθασμένα ως οφσάιντ γκολ του Τουράμ στο 69'.

Στο 76' ο φορ του Ιωνικού, που ήταν ο πρωταγωνιστής για την ομάδα του, έβγαλε την ασίστ στον Ντάλσιο, που με σουτ έφερε το ματς στα ίσα, ενώ στο 79' χάρισε τη νίκη στους «κυανόλευκους» με πλασέ.

Οι ακρίτες προσπάθησαν να στείλουν τον αγώνα στην παράταση, αλλά στο 86' ο Κρητικός πλάσαρε από πολύ κοντά στο δεύτερο δοκάρι, για να διώξει πάνω στη γραμμή ο Βαφέας κι ενώ διαμαρτυρήθηκαν οι παίκτες του Τζέιμι Μονρόι ότι είχε περάσει τη γραμμή η μπάλα.

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Αγγελάκης του Συνδέσμου Μακεδονίας με βοηθούς τον Τζιουβάρα του Συνδέσμου Κοζάνης και τον Τσακίρη του Συνδέσμου Δράμας.

ΞΑΝΘΗ (Τζέιμι Μονρόι): Ίτσο, Πολίμος, Τζανακάκης (74' Δεληγιαννίδης), Μιχαήλ, Παπάζογλου (74' Μπάτζιος), Δόρης (64' Κρητικός), Γκόμες, Μονρόζ, Τσέλιος, Πλατέλλας, Ιμπραΐμι (74' Διαμαντόπουλος).

ΙΩΝΙΚΟΣ (Δημήτρης Σπανός): Αναγνωστόπουλος, Κωνσταντινίδης, Βαλεριάνος (61' Καμπράλ), Λουάν, Μύγας, Κιάκος, Μπάσα, Ντάλσιο, Πογοσιάν, Μάναλης, Τουράμ.