29/03/2024
Κύπελλο Ελλάδας | Τρίτη 26 Οκτωβρίου 2021 - 16:57

Ξέρανε τον Αστέρα Τρίπολης στο 96' ο Λεβαδειακός!

Με γκολ του Νίκα οι Βοιωτοί νίκησαν 1-0 και πήραν σπουδαία πρόκριση στους «16» του Κυπέλλου Ελλάδας

To Κύπελλο είναι ο θεσμός των εκπλήξεων και την Τρίτη (26/10) ο Λεβαδειακός έστειλε πρόωρα... σπίτι του τον Αστέρα Τρίπολης, κερδίζοντας στην εκπνοή με 1-0 και παίρνοντας το «εισιτήριο» για τη φάση των «16».

Μια νίκη, πάντως, που ήταν απόλυτα δίκαιη για τους γηπεδούχους, καθώς ήταν εκείνοι που σε ένα κλειστό παιχνίδι είχαν τις περισσότερες ευκαιρίες και χαμογέλασαν στο φινάλε, ενώ οι Αρκάδες γύρισαν στις προβληματικές εμφανίσεις.

Στην αναμέτρηση, λοιπόν, της 5ης φάσης οι παίκτες του Γιάννη Ταουσιάνη απείλησαν στο 12', όταν ο Παπαδόπουλος έδειξε τα αντανακλαστικά του σε σουτ του Πολέτο εκτός περιοχής, ενώ ο Βραζιλιάνος επιθετικός άγγιξε το 1-0 στο 22', σημαδεύοντας με γυριστή κεφαλιά το οριζόντιο δοκάρι ύστερα από φάουλ που εκτέλεσε ο Βρακάς.

Στο 31' ο Παπαδόπουλος εξουδετέρωσε το εκτός περιοχής σουτ του Νίκα, για να διώξει σε κόρνερ στο 55' και τη δυνατή απευθείας εκτέλεση φάουλ του Βρακά.

Οι παίκτες του Μίλαν Ράσταβατς έδειξαν να αφυπνίζονται στο τελευταίο 20λεπτο, με τον Μπαράλες στο 73' να πιάνει την κεφαλιά μετά τη σέντρα του Γκαρθία και τον Στογιάνοβιτς να μπλοκάρει.

Στο 89' ο Ντρούπι Γκόμες εκτέλεσε φάουλ από καλή θέση κι έφυγε άουτ η μπάλα, ο αγώνας όδευε προς την παράταση, αλλά στο 90'+6 ήταν ο Νίκας αυτός που με κεφαλιά βρήκε δίχτυα ύστερα από φάουλ που εκτέλεσε ο Βήχος, δίνοντας το έναυσμα για ξέφρενους πανηγυρισμούς στους Βοιωτούς.

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Μανούχος του Συνδέσμου Αργολίδας με βοηθούς τον Kόλλια του Συνδέσμου Ηπείρου και τον Ψαρρή του Συνδέσμου Ζακύνθου.

Κίτρινες: 45' Τσάπρας.

ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ (Γιάννης Ταουσιάνης): Στογιάνοβιτς, Τσάπρας (54' Δούμτσιος), Βήχος, Τζημόπουλος, Λιάγκας, Νίκας, Μεχία, Χάμοντ (69' Λινάρδος), Νίλι, Βρακάς, Πολέτο (69' Μουτίνιο).

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ (Μίλαν Ράσταβατς): Παπαδόπουλος, Γκαρθία, Τασουλής (84' Άλβαρες), Ατιένθα, Χριστόπουλος, Βαλιέντε, Μουνάφο, Ριέρα, Αλί Μπαμπά (84' Κανελλόπουλος), Γκόμες, Σονί (64' Μπαράλες).