20/04/2024
Αγγλία | Σάββατο 23 Οκτωβρίου 2021 - 17:16

Σαρωτική και επτάσφαιρη η Τσέλσι

Με 7-0 συνέτριψαν τη Νόριτς οι πρωτοπόροι της Πρέμιερ Λιγκ

Κάτι περισσότερο από κεφάτη αποδείχθηκε το μεσημέρι του Σαββάτου (23/10) η Τσέλσι, διαλύοντας με 7-0 τη Νόριτς στο ματς της 9ης αγωνιστικής της Πρέμιερ Λιγκ.

Έτσι, οι «μπλε» με 22 βαθμούς είναι σταθερά στην κορυφή, με τον Μάουντ να ανοίγει το σκορ στο 8' στο «Στάμφορντ Μπριτζ», για να διαμορφωθεί το 3-0 του α' ημιχρόνου από τα γκολ των Χάντσον-Οντόι στο 18' και Τζέιμς στο 42'.

Στο 57' βρήκε δίχτυα και ο Τσίλγουελ, στο 62' με αυτογκόλ του Άαρονς έγινε το 5-0 και τρία λεπτά αργότερα τα «καναρίνια» έμειναν με παίκτη λιγότερο λόγω αποβολής του Γκίμπσον.

Με 11 vs 10 oι πρωταθλητές Ευρώπης ολοκλήρωσαν τη θριαμβευτική τους επικράτηση, με τον Μάουντ να φτάνει στο χατ τρικ σκοράροντας στο 85' με εύστοχο πέναλτι και στο 90'+1.

Η Νόριτς, για την οποία αγωνίστηκε ο Γιαννούλης μόνο στο πρώτο 45λεπτο και ο Τζόλης δεν έπαιξε καθόλου, παραμένει ουραγός με μόλις 2 βαθμούς.

Τα αποτελέσματα της 9ης αγωνιστικής

Παρασκευή (22/10)

Άρσεναλ - Άστον Βίλα 3-1 (23' Τόμας, 45'+6 Ομπαμεγιάνγκ, 56' Σμιθ-Ρόου - 82' Ράμσεϊ)

Σάββατο (23/10)

Τσέλσι - Νόριτς 7-0 (8', 85' πέν., 90'+1 Μάουντ, 18' Χάντσον-Οντόι, 42' Τζέιμς, 57' Τσίλγουελ, 62' αυτ. Άαρονς)