20/04/2024
Αρχείο Σπορ | Τετάρτη 4 Αυγούστου 2021 - 10:30

Ελλάδα φουλ για το μετάλλιο στο πόλο

Η Εθνική ομάδα των ανδρών νίκησε 10-4 το Μαυροβούνιο στον προημιτελικό του Ολυμπιακού τουρνουά και διεκδικεί θέση στο βάθρο * Με τον νικητή του Ουγγαρία - Κροατία στα ημιτελικά

Αυτή η ομάδα είναι για μετάλλιο…

Ο λόγος για την Εθνική πόλο των ανδρών η οποία το πρωί της Τετάρτης (4/8) επικράτησε με 10-4 του Μαυροβουνίου στον προημιτελικό του Ολυμπιακού Τουρνουά και προκρίθηκε στα ημιτελικά για πρώτη φορά μετά τους Ολυμπιακούς Αγώνες της Αθήνας το 2004.

Πλέον το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα θα περιμένει τον νικητή του προημιτελικού Ουγγαρία - Κροατία προκειμένου να μάθει τον αντίπαλο με τον οποίο θα παίξει τα ρέστα της για πρόκριση στον τελικό που σημαίνει και μετάλλιο.

Η εμφάνιση των παικτών του Θοδωρή Βλάχου ήταν μυθική και συγκλονιστική κάνοντας τον προημιτελικό παράσταση για ένα ρόλο προηγούμενη με 5-1 στα μισά της τρίτης περιόδου και ουσιαστικά καθαρίζοντας την υπόθεση πρόκριση.

Οι δύο ομάδες μπήκαν με προσοχή στην άμυνα στο πρώτο οκτάλεπτο συνέπεια και του 1-0 με το οποίο προηγήθηκε η Εθνική μας η οποία συνεχίζοντας δυνατά στην άμυνα και στην επίθεση έκλεισε το ημίχρονο με το υπέρ της 3-1.

Η διαφορά αυξάνονταν συνεχώς με τους Έλληνες να προηγούνται με 5-1 στα μισά του τρίτου οκταλέπτου για να κλείσει στο 6-2 το σκορ πριν την τελευταία περίοδο. Το ματς είχε κριθεί ουσιαστικά με τη Γαλανόλευκη να φτάνει θριαμβευτικά στο τελικό 10-4.

Πρώτος σκόρερ της Εθνικής μας ο Γεννηδουνιάς που πέτυχε τα μισά από τα συνολικά γκολ ήτοι 5, ενώ «κέρβερος» κάτω από την εστία ο Ζερδεβάς.

Τα οκτάλεπτα: 1-0, 2-1, 3-1, 4-2.

ΕΛΛΑΔΑ (Βλάχος): Ζερδεβάς, Γενηδουνιάς 5, Σκουμπάκης, Καπότσης 1, Φουντούλης 1, Παπαναστασίου 1, Δερβίσης, Αργυρόπουλος 1, Μουρίκης, Κολόμβος, Γκιουβέτσης 1, Βλαχόπουλος.

ΜΑΥΡΟΒΟΥΝΙΟ (Γκοϊκοβιτς): Κάντιτς, Μπργκούλιαν 1, Πέρκοβιτς, Πέτκοβιτς, Τσούσκοβιτς 1, Πόπαντιτς, Βίντοβιτς, Ουκρόπινα, Ίβοβιτς 2, Σπάιτς, Μάτκοβιτς, Μπανίσεβιτς.