19/04/2024
Πρωτάθλημα | Κυριακή 10 Νοεμβρίου 2013 - 16:57

«Αστεράτος» Πανιώνιος! (video)

Οι παθιασμένοι «κυανέρυθροι» επικράτησαν 2-1 του Ατρομήτου στη Νέα Σμύρνη με γκολ του Γιάννου (MVP) και του Αραβίδη * Ο Δημούτσος το γκολ των Περιστεριωτών

Δεν είναι μικρό πράγμα να στριμώχνεις στα... σκοινιά αυτόν τον Ατρόμητο και στο τέλος να καταφέρνεις να τον ρίξεις νοκ άουτ! Θέλει ψυχή, συγκέντρωση, σωστή αντίληψη του παιχνιδιού και σίγουρα τύχη.

Αυτά τα είχε ο εξαιρετικός για περίπου μια ώρα Πανιώνιος και κατάφερε να φτάσει σε μια σπουδαία νίκη (2-1) της οποίας η αξία γίνεται μεγαλύτερη αν αναλογιστούμε πως απέναντι του είχε μια ομάδα όπως είναι οι Περιστεριώτες που «σκύλιασαν» για να φύγουν με κάτι θετικό από την Πλατεία.

Τελικά οι παίκτες του Γιώργου Παράσχου γυρνάνε στο Περιστέρι με άδειο σακούλι και σίγουρα προβληματισμένοι κυρίως για την κατάσταση του Μιχάλη Σηφάκη ο οποίος έκανε «δώρο» το πρώτο γκολ στους γηπεδούχους αλλά και για τις πολλές χαμένες ευκαιρίες που είχαν στην επανάληψη.

Όσο για τον Πανιώνιο, μετά την ήττα από την Καλλονή έψαχνε μια... εξιλέωση και την βρήκε το απόγευμα της Κυριακής (10/11) όπου έφτασε σε ένα μεγάλο τρίποντο που τον ανεβάζει ψυχολογικά και βαθμολογικά και τον φέρνει μετά από 11η παιχνίδια, ένα βήμα από τις θέσεις που οδηγούν στα πλέι οφ.

Για να έρθει αυτή η νίκη για τον Πανιώνιο σίγουρα ρόλο έπαιξε το ιδανικό ξεκίνημα. Οι παίκτες του Νίκου Παντελή εκμεταλλευόμενοι το τραγικό λάθος του Σηφάκη προηγήθηκαν με το... καλημέρα (3') με το γκολ του Απόστολου Γιάννου, ο οποίος εκτός από το τέρμα που πέτυχε ήταν διαρκής πηγή κινδύνων και βοήθησε τους γηπεδούχους τα μέγιστα. Έτσι δικαιολογημένα παίρνει τον τίτλο του πολυτιμότερου της αναμέτρησης...

Μεγάλο αγώνα έκανε όμως και ο Αραβίδης οποίος έβαλε και αυτό το... λιθαράκι του, καθώς σημείωσε το 2-0 στο 38' επιβεβαιώνοντας την ανωτερότητα και την πιο παθιασμένη εμφάνιση του Πανιωνίου στο πρώτο 45λεπτο. Όσο για την επανάληψη, σίγουρα ο Ατρόμητος παρουσιάστηκε... μεταμορφωμένος προς το καλύτερο.

Οι Περιστεριώτες προσπάθησαν με πλαγιοκοπήσεις να βρουν διαδρόμους και να διασπάσουν την αντίπαλη άμυνα, κάτι που κατάφεραν σε αρκετές περιπτώσεις. Βέβαια, το γκολ με το οποίο μείωσαν το σκορ ήρθε από τον άξονα, με έναν κεραυνό του Δημούτσου στο 70'. Στα τελευταία λεπτά το ματς άνοιξε, ο Ατρόμητος τα έπαιξε όλα για όλα, ωστόσο... πλήρωσε την αναποτελεσματικότητα των επιθετικών του και δεν έφτασε στο δεύτερο γκολ, παρά το ότι είχε τις ευκαιρίες.

Κίτρινες κάρτες: 62' Μενδρινός, 64' Μητρόπουλος, 67' Κουλουχέρης, 80' Καμπάνταης, 89' Αυλωνίτης – 27' Ταυλαρίδης, 37' Φυτανίδης, 46' Δημούτσος, 81' Μπρίτο

Κόκκινες κάρτες: -

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Δασκαλόπουλος (Κορινθίας) με βοηθούς τους Καρσιώτη (Κορινθίας), Ελευθερίου (Αθηνών).

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Ν. Παντελής): Γιαννακόπουλος, Λαμπρόπουλος, Αυλωνίτης, Κουλουχέρης, Κούρος, Κούρντι, Μητρόπουλος, Μενδρινός (79' Καμπάνταης), Κολοβός (87' Παντίδος), Αραβίδης (72' Καλτσάς), Γιάννου.

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ (Γ. Παράσχος): Σηφάκης, Ταυλαρίδης (83' Καραμάνος), Φυτανίδης (57' Πίτου Γκαρσία), Γιαννούλης, Λαζαρίδης, Δημούτσος, Ιγκλέσιας, Ουμπίδες, Καραγκούνης (39' λ.τρ. Μπρίτο), Παπαδόπουλος, Ναπολεόνι.