25/04/2024
Μπάσκετ | Σάββατο 2 Νοεμβρίου 2013 - 20:31

Έκανε την αρχή στις νίκες ο Ηλυσιακός

Επιβλήθηκε εντός έδρας των Τρικάλων με 69-59

Η ώρα για να πάρει ο Ηλυσιακός το πρώτο φετινό του ροζ φύλλο έφτασε και η ομάδα του Δημήτρη Λιόγα τα κατάφερε, επικρατώντας των Τρικάλων στο κλειστό των Ιλισίων με 69-59.

Το παιχνίδι δεν ήταν ποιοτικά καλό, ωστόσο σημασία για τους γηπεδούχους έχει η νίκη, που τους δίνει άλλον… αέρα εν όψει της συνέχειας της Α1, την ίδια στιγμή που οι «νεοφώτιστοι» συμπλήρωσαν τέσσερις ήττες σε ισάριθμες αναμετρήσεις και βρίσκονται από νωρίς σε δύσκολη θέση.

Στο πρώτο ημίχρονο ο Ηλυσιακός προηγήθηκε με 40-28, για να ανεβεί η διαφορά στο +15 (45-30) στο τρίτο δεκάλεπτο, όμως οι παίκτες του Κώστα Φλεβαράκη αντέδρασαν και με σερί 11-2 μείωσαν σε 47-41.

Στην τελευταία περίοδο, εντούτοις, οι γηπεδούχοι βρήκαν λύσεις από τον Καυκή και τον Σμιθ, για να φτάσουν τελικά στη νίκη με 69-59.

Τα δεκάλεπτα: 14-15, 40-28, 47-41, 69-59.

ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ: Καυκής 11, Αντωνάκης 3, Σμιθ 13, Χατζής 9, Ζούμπος, Δορκοφίκης 2, Στέφενς 11, Βαβάτσικος, Ιωάννου 8, Τζουγκαράκης, Μποντζ  11, Άντερσον 1.

ΤΡΙΚΑΛΑ: Έβανς 6, Περούνιτσιτς, Γιούιν 15, Γιαννακίδης 2, Πέτροβιτς, Κόμματος 2, Γκρέιντζερ 9, Δελληγιάννης 4, Ματαλόν 7, Φούντας, Γεωργάκης, Μουτακαμπίρ 14.