16/04/2024
Μπάσκετ | Παρασκευή 1 Νοεμβρίου 2013 - 23:45

Απόδραση από το Βελιγράδι για τον Παναθηναϊκό…

Οι «πράσινοι» νίκησαν τον Ερυθρό Αστέρα με 90-86 στην παράταση, παίρνοντας το ροζ φύλλο μέσα στην πολύ δύσκολη έδρα των Σέρβων

Την πρώτη του εκτός έδρας νίκη στον Δ’ όμιλο της Ευρωλίγκας πήρε ο Παναθηναϊκός, επικρατώντας στην παράταση του Ερυθρού Αστέρα με 90-86 και… δραπετεύοντας από την ιδιαίτερα φανατισμένη «Χάλα Πιονίρ» με ένα πολύ σπουδαίο «διπλό», σε ό,τι αφορά την ψυχολογία του.

Μεγάλος πρωταγωνιστής για τους «πράσινους» ήταν ο Νίκος Παππάς, που πρόλαβε να σημειώσει 24 πόντους σε 24 λεπτά συμμετοχής, ενώ καθοριστική ήταν και η παρουσία των Ματσιούλις και Μπατίστ στο πεντάλεπτο της παράτασης.

Στο πρώτο ημίχρονο, οι παίκτες του Αργύρη Πεδουλάκη έδειξαν το κακό τους αγωνιστικό πρόσωπο, ιδιαίτερα σε ό,τι είχε να κάνει με την αμυντική τους συμπεριφορά, και τους Σέρβους, εντέλει, να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με +15 (48-33).

Στην τρίτη περίοδο, οι πρωταθλητές έδειξαν ότι συνέρχονται και με σερί 12-0 μείωσαν σε 48-45, για να διατηρήσει ωστόσο ο Ερυθρός Αστέρας ένα ασφαλές προβάδισμα, που στην αρχή του τελευταίου δεκαλέπτου έφτασε στους 14 πόντους (62-48).

Από εκείνο το σημείο όμως και ύστερα, ο Παππάς έδωσε απανωτές επιθετικές λύσεις, την ίδια στιγμή που η άμυνα του «τριφυλλιού» έσφιξε για τα καλά, με αποτέλεσμα ο Παναθηναϊκός να πετύχει την… ολική επαναφορά στο παιχνίδι, με τις βολές του Διαμαντίδη 1:16 πριν το φινάλε να διαμορφώνουν το 67-71 και με τους πρωταθλητές να έχουν «τρέξει» επιμέρους σκορ 23-5.

Εν συνεχεία, οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν ουκ ολίγες φορές στη γραμμή των ελευθέρων βολών, για να σημειώσει ο Διαμαντίδης το 71-74 κι ενώ απέμεναν λίγα δευτερόλεπτα. Όμως, ο Σιλμπ «τιμώρησε» την επιλογή των παικτών του Πεδουλάκη να μην κάνουν φάουλ στην τελευταία επίθεση, ευστοχώντας έξω από τα 6,75 και στέλνοντας το ματς στην παράταση (74-74).

Εκεί, ήταν η ώρα των Ματσιούλις και Μπατίστ να πάρουν τον Παναθηναϊκό στις πλάτες τους κι ένα καλάθι του πρώτου 10 δευτερόλεπτα πριν λήξει και το έξτρα πεντάλεπτο ολοκλήρωσε τη νίκη των νταμπλούχων Ελλάδας.

Τα δεκάλεπτα: 26-22, 48-33, 56-48, 74-74 (καν. διάρκεια), 86-90.

ΕΡΥΘΡΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ: Μίτροβιτς 2, Λάζιτς, Μπλάζιτς 14, Σιμόνοβιτς 7, Μαριάνοβιτς 4, Ραντένοβιτς 10, Κάτιτς 12, Νέλσον 1, Τζένκινς 17, Σιλμπ 19.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Μπράμος 9, Κάρι, Μπατίστ 13, Φώτσης, Ούκιτς, Λάσμε 7, Μαυροκεφαλίδης 7, Διαμαντίδης 12, Γκιστ 2, Παππάς 24, Ματσιούλις 16.