24/04/2024
Champions League | Τετάρτη 2 Δεκεμβρίου 2020 - 21:57

Τρίποντο στο φινάλε η Λειψία και πάντα στο κόλπο για τους «16» του Τσάμπιονς Λιγκ

Διπλό με 4-3 επί της Ιστανμπούλ Μπασακσεχίρ * Στους «32» του Γιουρόπα Λιγκ η Κράσνονταρ

Πολύ σημαντικό βήμα για την πρόκριση στους «16» του Τσάμπιονς Λιγκ έκανε την Τετάρτη (2/12) η Λειψία, κερδίζοντας με 4-3 την Ιστανμπούλ Μπασακσεχίρ στην Κωνσταντινούπολη.

Στο ματς της 5ης αγωνιστικής του 8ου ομίλου ο Πόουλσεν στο 26' και ο Μουκιέλε στο 43' έδωσαν προβάδισμα δύο τερμάτων στους Γερμανούς, για να μειώσει στο 45'+3 ο Ιρφάν Καχβετσί.

Το 1-3 έγραψε ο Όλμο στο 66', ο Καχβετσί ωστόσο το είχε πάρει προσωπικά κι έφτασε στο χατ τρικ διαμορφώνοντας το 3-3 με τα γκολ που σημείωσε στο 72' και το 85', για να δώσει τη λύση στη Λειψία ο Σέρλοτ, σκοράροντας στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων.

Περιμένοντας τι θα γίνει στο Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ - Παρί Σεν Ζερμέν, η ομάδα του Γιούλιαν Νάγκελσμαν με 9 βαθμούς είναι στο +3 από τους Παριζιάνους, έχοντας πιάσει για την ώρα στην κορυφή τους «κόκκινους διαβόλους», με την Μπασακσεχίρ από την πλευρά της να έχει μόνο μαθηματικές ελπίδες για να τερματίσει στην 3η θέση.

Στο μεταξύ, η Κράσνονταρ με γκολ του Μάρκους Μπεργκ στο 71' νίκησε εντός έδρας τη Ρεν με 1-0, εξασφαλίζοντας την τρίτη θέση στον 5ο όμιλο και την παρουσία της στους «32» του Γιουρόπα Λιγκ.