29/03/2024
Πρωτάθλημα | Τετάρτη 2 Δεκεμβρίου 2020 - 19:12

Επιβλητικός Άρης και δίκαιο διπλό στο Αλκαζάρ

Οι «κίτρινοι» νίκησαν 3-0 την ΑΕΛ και είναι ξανά... συγκάτοικοι στην κορυφή με τον Ολυμπιακό * Δύο γκολ ο Μάνος κι ένα στο φινάλε ο Σαντέ Σίλβα

Πέρασε από το Αλκαζάρ και επέστρεψε στην κορυφή της Σούπερ Λίγκας 1. Ο λόγος για τον Άρη, ο οποίος νίκησε 3-0 την ΑΕΛ, στο στάδιο Αλκαζάρ την Τετάρτη (2/12), στην εξ αναβολής 6η αγωνιστική του φετινού πρωταθλήματος.

H ομάδα του Άκη Μάντζιου επέστρεψε στα θετικά αποτελέσματα και έκαμψε την αντίσταση της γηπεδούχου ΑΕΛ. Οι Θεσσαλονικείς ήταν επιβλητικοί με πρωταγωνιστή τον Δημήτρη Μάνο, ο οποίος πέτυχε δύο τέρματα και σημείωσαν την έβδομη νίκη σε 9 αγώνες, φτάνοντας στους 22 βαθμούς και διατηρήθηκαν στην κορυφή της βαθμολογίας με συγκατοικό τον Ολυμπιακό, με ένα ματς περισσότερο. Από την άλλη μεριά, οι Θεσσαλοί έμειναν στους έξι βαθμούς, καθώς δεν κατάφεραν να πάρουν το επιθυμητό αποτέλεσμα.

Η ΑΕΛ μπήκε καλύτερα στο ματς, απείλησε από τα άκρα ψάχνοντας στην περιοχή τον Ντουρμισάι, αλλά μετά το 15’ ο Άρης άρχισε να πιέζει ψηλά, πήρε την κατοχή της μπάλας και επέβαλλε τον ρυθμό του. Οι Θεσσαλονικείς ήταν αυτοί που απείλησαν πρώτοι στο 15’, ο Ματίγια εκτέλεσε το κόρνερ από τα αριστερά και ο Δεληζήσης πήρε μία καλή κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ. Τρία λεπτά μετά, ο Σάκιτς έκανε τη σέντρα από τα δεξιά και ο Μάνος πρόλαβε τον Ζίζιτς και με ωραία γυριστή κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Νάγκι για το 1-0 των «κίτρινων».

Οι Θεσσαλοί κατάφεραν να δημιουργήσουν δύο αξιόλογες φάσεις μετά από το 30’, μία με το διαγώνιο σουτ του Φίλιπ στο οποίο ο Τρούγιτς προσπάθησε να παρεμβληθεί στην πορεία της μπάλας αλλά δεν τα κατάφερε. Και η δεύτερη ήταν με τον Πλατέλλας να παίρνει την μπάλα αριστερά εντός περιοχής, να περνά τον Σάκιτς και να κάνει τη σέντρα σουτ με τον Σιαμπάνη να απομακρύνει με τα πόδια. Δευτερόλεπτα μετά, η ομάδα του Άκη Μάντζιου άγγιξε το 0-2, όταν ο Μπερτόγλιο έφυγε στην αντεπίθεση και έδωσε στον Γκαρσία. Ο Αργεντινός έβγαλε πιο δεξιά στον Μάνο. Ο σκόρερ του πρώτου γκολ, βρέθηκε εντός περιοχής και προσπάθησε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα με το εξωτερικό, αλλά ο Νάγκι απομάκρυνε σε κόρνερ. Οι «βυσινί» δεν μπόρεσαν να απαντήσουν μέχρι να πάνε οι δύο αντίπαλοι στα αποδυτήρια με το 0-1 να παραμένει υπέρ των «κίτρινων» στην ανάπαυλα.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να επιδίδονται σε σκληρές μονομαχίες στο χώρο του κέντρου. Η ομάδα του Γιάννη Τάτση ανέβασε τις γραμμές και πίεσε ψηλά ψάχνοντας την ισοφάριση. Η πρώτη σημαντική ευκαιρία στο δεύτερο ημίχρονο, έγινε από τους γηπεδούχους στο 60΄, με τον Ντρούγιτς να φεύγει στην πλάτη της άμυνας του Άρη, όμως ο Σιαμπάνης με τα πόδια απομάκρυνε σε κόρνερ. Στη συνέχεια της φάσης και πάλι ο γκολκίπερ του Άρη, σε ξαφνικό σουτ εκτός μεγάλης περιοχής από τον Φίλιπ, με τις γροθιές έδιωξε, πανηγυρίζοντας και την επέμβασή του.

Στο 64΄, ο Ματέο Γκαρσία με ωραία προσπάθεια μετά την πάσα του Μπερτόγλιο, αφού πέρασε έναν αντίπαλο με αριστερό σουτ, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Ναγκί! Ο Καραντώνης πήγε στο VAR να δει το γκολ, αποφασίζοντας να το ακυρώσει, καθώς εκτίμησε πως παίκτης του Άρη έκρυψε το οπτικό πεδίο στον γκολκίπερ της ΑΕΛ.

Λίγα λεπτά αργότερα και συγκεκριμένα στο 74’, σε κόρνερ που κέρδισε ο Μάνος, ο Ροζ δοκίμασε το σουτ εκτός μεγάλης περιοχής, ο Ναγκί έδιωξε, αλλά ο επιθετικός του Άρη ήταν εκεί, πήρε το «ριμπάουντ» και πέτυχε το 0-2, δίνοντας ξεκάθαρο προβάδισμα στον Άρη για το τρίποντο.

Μάλιστα, στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων (90'+6'), ο Σιανέ Σίλβα έβαλε το κερασάκι στην τούρτα για το 0-3 με πανέμορφη ατομική προσπάθεια. Η νίκη πανηγυρίστηκε έξαλλα από τους «κίτρινους», ενώ παράλληλα το αποτέλεσμα έφερε απογοήτευση στους γηπεδούχους που παραμένουν χωρίς νίκη στην έδρα τους.

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Καραντώνης του συνδέσμου Ημαθίας με βοηθούς τους Στεφανή από τον σύνδεσμο Καρδίτσας και Λιόντο από τον σύνδεσμο Ηπείρου. 4ος ήταν ο Μαλούτας του συνδέσμου Ημαθίας και VAR ήταν ο Κοτσάνης από την Δράμα.

Κίτρινες: 30’ Κωστή, 42’ Σπαρβ, 57’ Μούζεκ, 72’ Γκάμα, 92' Φίλιπ