28/03/2024
Μπάσκετ | Κυριακή 29 Νοεμβρίου 2020 - 21:05

Έκανε το καθήκον της η Εθνική

Κέρδισε με 84-78 τη Βουλγαρία στην παράταση και «καθάρισε» ουσιαστικά την πρόκριση στο Ευρωμπάσκετ 2022

«Φλέρταρε» με τη δεύτερη σερί ήττα στον 8ο προκριματικό όμιλο του Ευρωμπάσκετ 2022 η Εθνική την Κυριακή (29/11), αλλά ήταν αυτή που έπρεπε να είναι στην κρίσιμη στιγμή και νίκησε με 84-78 τη Βουλγαρία στην παράταση.

Έτσι, η «γαλανόλευκη» με ρεκόρ 3-1 εξασφάλισε ουσιαστικά την πρόκριση στην τελική φάση, σε ένα ματς στο Σεράγεβο, όπου οι παίκτες του Θανάση Σκουρτόπουλου βρέθηκαν στο -10 στο τέλος του α' ημιχρόνου (41-31) κι ενώ στο 30' οι Βούλγαροι ήταν στο +8 (52-44).

Οι διεθνείς έβγαλαν αντίδραση στα τελευταία λεπτά της κανονικής περιόδου, με πρωταγωνιστή τον Γιάννη Αθηναίου που έβαλε δύο μεγάλα τρίποντα (ήταν ο κορυφαίος με 21 πόντους και 6 τρίποντα) κι ενώ ο Κατσίβελης με κάρφωμα διαμόρφωσε το 71-71 της κανονικής διάρκειας.

Στο έξτρα πεντάλεπτο ήταν πιο ψύχραιμη η Εθνική και πιο εύστοχη, για να πάρει τελικά τη νίκη, που της δίνει κατ' ουσίαν το «εισιτήριο» για τα τελικά.

Τα δεκάλεπτα: 25-17, 41-31, 52-44, 71-71 (κ.α.), 78-84

ΒΟΥΛΓΑΡΙΑ (Μπαρτσόβσκι): Μποστ 12 (3), Κοστόβ 15 (2), Γκεοργκίεβ 9, Ιβάνοβ 5 (1), Πέτκοβ 11 (3), Μπάτσεβ 7 (1), Μαρίνοβ 5, Τσερνοκόζεβ 8 (2), Βακλίνοβ, Χατζιρούσεβ 6 (2).

ΕΛΛΑΔΑ (Σκουρτόπουλος): Κατσίβελης 8, Δ. Αγραβάνης 10 (2), Μαργαρίτης 7 (1), Μάντζαρης 3 (1), Αθηναίου 21 (6), Σκορδίλης, Καββαδάς 14, Φλιώνης, Κακλαμανάκης 9, Γ. Αγραβάνης 4, Γκίκας, Λούντζης 8.