24/04/2024
Πρωτάθλημα | Κυριακή 29 Νοεμβρίου 2020 - 18:59

Επιτέλους νίκη στο «Γεντί Κουλέ» για τον ΟΦΗ

Οι Κρητικοί επιβλήθηκαν με 2-1 του ΠΑΣ Γιάννινα * Μέσω VAR η προσωρινή ισοφάριση για τους Ηπειρώτες και το γκολ της επικράτησης των γηπεδούχων, που ήρθε από πέναλτι

Ο ΟΦΗ επικράτησε την Κυριακή (29/11) στο «Θ. Βαρδινογιάννης» του ΠΑΣ Γιάννινα με 2-1, για την 10η αγωνιστική της Σούπερ Λίγκας 1. Οι Κρητικοί πήραν το πρώτο τους φετινό τρίποντο στην έδρα του στο φετινό πρωτάθλημα.

Η ομάδα του Γιώργου Σίμου με την νίκη απέναντι στον ΠΑΣ ανέβηκε στην 9η θέση της βαθμολογίας έχοντας 12 βαθμούς. Ενώ, οι Ηπειρώτες έμειναν στην 10η θέση έχοντας εννέα πόντους.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν ισορροπημένο και αρκετά μέτριο, με τους «κυανόλευκους» να μπαίνουν καλύτερα στο παιχνίδι, τους Κρητικούς μετά το 15' να έχουν περισσότερη ώρα την μπάλα στα πόδια τους, αλλά χωρίς κάτι ιδιαίτερο να καταγράφεται. Ωστόσο, στο 21’, ο Ουές έκανε το γύρισμα από δεξιά, ο Σαρδινέρο έκανε φοβερή προσπάθεια και σουτ που έδιωξε με το ένα χέρι ο Χουτεσιώτης. Όμως, η μπάλα όμως έφτασε στον Στάρτζεον, ο οποίος σκόραρε με προβολή και έκανε το 1-0 για τον ΟΦΗ. Οκτώ λεπτά μετά, Ο Νέιρα άφησε πίσω τον Κάστρο, μπήκε στην περιοχή, σούταρε με το δεξί και από τον άξονα, αλλά μπλόκαρε σταθερά ο Χουτεσιώτης.

Η ομάδα του Γιώργου Σίμου διατηρούσε το επιμέρους της σκορ στα επόμενα λεπτά, μέχρι που δέχθηκε το γκολ της ισοφάρισης στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους. Ο Ελευθεριάδης έκανε ένα εξαιρετικό πλασέ μέσα από την περιοχή και αριστερά, ύστερα από κάθετη πάσα του Ντομίνγκες, για το 1-1. Όμως το γκολ αρχικά ακυρώθηκε ως οφσάιντ, αλλά μετά από την χρήση του VAR, επικυρώθηκε το τέρμα. ‘Ετσι, το 1-1 παρέμεινε μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Ο ΠΑΣ ξεκίνησε στο δεύτερο ημίχρονο με μεγαλύτερη επιθετικότητα, ο Σάλιακας στο 49’ σπατάλησε σημαντική ευκαιρία, αλλά από εκεί και πέρα δεν μπορούσαν να φανούν απειλητικοί οι φιλοξενούμενοι. Αντίθετα, οι Ηρακλειώτες ήταν άκρως αποτελεσματικοί, με τον Νέιρα στο 68' να «κλειδώνει» ουσιαστικά το τρίποντο από το σημείο του πέναλτι.
Οι παίκτες του Αργύρη Γιαννίκη προσπάθησαν να αντιδράσουν, αλλά ο ΟΦΗ ήθελε να κρατήσει το υπέρ του αποτέλεσμα. Παρά τις προσπάθειες των Ηπειρωτών, που είχαν κλείσει τους γηπεδούχους στα καρέ τους, δεν κατάφεραν να σκοράρουν και τελικά ο ΟΦΗ πήρε μια σπουδαία νίκη, η οποία είναι και η πρώτη στην έδρα του στο φετινό πρωτάθλημα.

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Τζήλος του συνδέσμου Λάρισας με βοηθούς τους Μεϊντανά από τον σύνδεσμο Αχαϊας και Τριανταφύλλου του συνδέσμου Αρκαδίας. 4ος ήταν ο Τσαγκαράκης του συνδέσμου Χανίων και VAR ήταν ο Ευαγγέλου του συνδέσμου Αθηνών.

Κίτρινες: 14’ Γρίβας, 39’ Σάλιακας, 42’ Διαμαντής, 73’ Οικονομόπουλος, 85’ Σωτηρίου,

ΟΦΗ (Γιώργος Σίμος): Σωτηρίου, Ουές, Κοροβέσης (76’ Λυμπεράκης), Γιαννούλης, Διαμαντής, Μεγιάδο, Ντε Γκουζμάν (36’ Σακόρ), Νέιρα, Γρίβας (76’ Γιάννου), Στάρτζεον (84’ Βούρος), Σαρδινέρο.

ΠΑΣ Γιάννινα (Αργύρης Γιαννίκης): Χουτεσιώτης, Παντελάκης, Κάργας, Σάλιακας (59’ Οικονομόπουλος), Πέερσμαν, Κάστρο, Σιόντης (76’ Δούμτσης), Ντομίνγκες, Ελευθεριάδης, Λεό (65’ Καρτάλης), Παμλίδης.