29/03/2024
Ιταλία | Κυριακή 29 Νοεμβρίου 2020 - 15:56

«Κάζο» για τη Λάτσιο από την Ουντινέζε

Η ομάδα του Ούντινε πέρασε από τη Ρώμη με σκορ 3-1

Ήττα εκτός προγράμματος για τη Λάτσιο… Η Ουντινέζε υποχρέωσε τη Λάτσιο σε ήττα μέσα στο σπίτι της με 3-1 στον αγώνα της 9ης αγωνιστικής του ιταλικού πρωταθλήματος την Κυριακή (29/11).

Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ με δυνατό σουτ του Αρσλάν στο 18ο λεπτό της αναμέτρησης και διπλασίασαν τα τέρματα τους πριν κλείσει το ημίχρονο, στο 45+3’ με τον Πουσέτο να νικάει τον Στρακόσα.

Στο δεύτερο μέρος οι «λατσιάλι» προσπάθησαν να αλλάξουν την εικόνα του παιχνιδιού αλλά τελικά η Ουντινέζε τριπλασίασε τα τέρματά της με γκολ του Φορεστιέρι στο 71ο λεπτό.

Τελικά οι γηπεδούχοι το μόνο που κατάφεραν, ήταν να μειώσουν το σκορ στο τελικό 1-3 με έυστοχη εκτέλεση πέναλτι του Τσίρο Ιμόμπιλε στο 74’ της αναμέτρησης.

Η Λάτσιο βρίσκεται στην 9η θέση του βαθμολογικού πίνακα (και μαριά από την εξάδα) της Σέριε Α με 14 βαθμούς, ενώ η Ουντινέζε είναι μια θέση πίσω της, με 13 βαθμούς.

Τα αποτελέσματα της 9ης αγωνιστικής

Σάββατο (28/11)

Σασουόλο - Ίντερ 0-3 (4' Σάντσες, 14' αυτ. Κίρικες, 60' Γκαλιαρντίνι)

Μπενεβέντο - Γιουβέντους 1-1 (45'+4 Λετίτσια - 21' Μοράτα)

Αταλάντα - Βερόνα 0-2 (62' πέν. Βελόσο, 83' Τζακάνι)

Κυριακή (29/11)

Λάτσιο - Ουντινέζε 1-3 (74' πέν. Ιμόμπιλε - 18' Αρσλάν, 45'+3 Πουσέτο, 71' Φορεστιέρι)