23/04/2024
Πρωτάθλημα | Σάββατο 28 Νοεμβρίου 2020 - 19:15

Από την ήττα καλύτερη η ισοπαλία και για τους δύο στο Αλκαζάρ…

Στο 0-0 έληξε το ΑΕΛ - Ατρόμητος * Περισσότεροι απειλητικοί στις μετρημένες φάσεις οι Περιστεριώτες * Μάζεψε την άμυνα της Λάρισας στην πρεμιέρα του στον πάγκο ο Τάτσης

Κανείς δεν ήθελε να χάσει… Και ο στόχος επετεύχθη! ΑΕΛ και Ατρόμητος αναδείχθηκαν ισόπαλοι με 0-0 στο Αλκαζάρ το Σάββατο (28/11) στο εναρκτήριο ματς της 10ής αγωνιστικής της Σούπερ Λίγκας 1.

Αναμέτρηση χωρίς… δάφνες ποιότητας, που θα ξεχαστεί εύκολα, αλλά που είχε πάθος.

Αμφότεροι οι αντίπαλοι πρόσεξαν πρωτίστως τις άμυνες τους με τους γηπεδούχους, ωστόσο, να ξεκινούν με μεγαλύτερη διάθεση, αλλά σταδιακά οι φιλοξενούμενοι να ισορροπούν. Ματς κέντρου ως επί το πλείστον, χωρίς ρυθμό και φυσικά φάσεις.

Στις μετρημένες πραγματικά καλές στιγμές ο Ατρόμητος ήταν πιο απειλητικός. Οι Περιστεριώτες είχαν μια άκρως επικίνδυνη κεφαλιά του Μανούσου στο α’ ημίχρονο που έδιωξε ο Νάγκι για να κρατήσουν τη κορυφαία φάση του ματς για το δεύτερο μισό του αγώνα όταν στο 77’ το σουτ του Μπουσούλατζιτς από θέση μέσα αριστερά έφυγε μόλις ένα μέτρο έξω από το αριστερό δοκάρι της εστίας των «βυσσινί».

Η ΑΕΛ, πάντως, στην πρεμιέρα του Γιάννη Τάτση στην τεχνική της ηγεσία έδειξε σημάδια βελτίωσης ανασταλτικά, καθώς η ομάδα του Κάμπου ήταν εμφανώς μαζεμένη εν συγκρίσει με το σκορποχώρι στο τελευταίο 20λεπτο της αναμέτρησης με την ΑΕΚ, όπου αποδείχθηκε και το κύκνειο άσμα του Μιχάλη Γρηγορίου στον πάγκο.

Η ουσία είναι ότι με αυτό το Χ, δίκαιο σε γενικές γραμμές ο Ατρόμητο έπιασε 13άρι στους βαθμούς και η ΑΕΛ έφτασε τους έξι πόντους, αλλά με δύο ματς λιγότερα στο πρωτάθλημα.

Ζίζιτς, Μπέρτος και Πλατέλλας (στο α’ ημίχρονο) ξεχώρισαν από τους Θεσσαλούς, Μανούσος, Γούτας και Χαρίσης πάλεψαν περισσότερο για τους Περιστεριώτες.

Χωρίς κανένα πρόβλημα ο διαιτητής της αναμέτρησης ο Tζοβάρας του Συνδέσμου Φθιώτιδας με βοηθούς τον Τζιώτζιο του Συνδέσμου Θράκης και τον Σακκά του Συνδέσμου Θεσσαλίας. Υπεύθυνος διαιτητής VAR ήταν ο Σιδηρόπουλος του Συνδέσμου Δωδεκανήσου και βοηθός ο Δημητριάδης του Συνδέσμου Μακεδονίας.

Κίτρινες: 42' Σπαρβ, 55' Γιουνές, 85' Tρούγιτς.

ΑΕΛ (Γιάννης Τάτσης): Νάγκι, Ζίζιτς, Μιχαήλ (55' λ. τρ. Μούζεκ), Ηλιάδης, Μπέρτος, Σπαρβ (80' Αλί Γκαζάλ), Μιλοσάβλιεβιτς, Φίλιπ, Πλατέλλας, Πινακάς (80' Τρούγιτς), Γιουνές (62' Ντουρμισάι).

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ (Νταμίρ Κάναντι): Γιαννιώτης, Κιβρακίδης, Τομάσεβιτς, Γούτας, Γκαλβάο, Χαρίσης (90' Νάτσος), Μπουσούλατζιτς, Γκάλο (90' Ρισβάνης), Ραμπέγιο (67' Μάτιτς), Χριστοδουλόπουλος (67' Μουνίθ), Μανούσος (90' Κωτσόπουλος).