23/04/2024
Αγγλία | Σάββατο 28 Νοεμβρίου 2020 - 17:08

Γκέλα στο φινάλε για τη Λίβερπουλ

Οι πρωταθλητές Αγγλίας ισοφαρίστηκαν στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων από την Μπράιτον (1-1)

Πολύ μακριά από τον καλό της εαυτό έμεινε για δεύτερο σερί παιχνίδι η Λίβερπουλ και περιορίστηκε στο εκτός έδρας 1-1 με την Μπράιτον το Σάββατο (28/11) για τη 10η αγωνιστική της Πρέμιερ Λιγκ.

Μετά την ήττα από την Αταλάντα για το Τσάμπιονς Λιγκ οι πρωταθλητές Αγγλίας δεν συνήλθαν και τη γλίτωσαν αρχικά ενάντια στους γηπεδούχους, που έχασαν πέναλτι με τον Μοπέ στο 20'.

Ο Σαλάχ σκόραρε στο 34', αλλά το γκολ δεν μέτρησε ως οφσάιντ μέσω VAR, με τον Ντιόγκο Ζότα να σημειώνει το 0-1 στο 60'.

Κάθισαν, ωστόσο, σε αυτό το τέρμα οι παίκτες του Γιούργκεν Κλοπ και η ζημιά έγινε στο 90'+3 από το εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Γκρος, παράβαση που μέσω VAR καταλογίστηκε για ανατροπή του Γουέλμπεκ από τον Ρόμπερτσον.

Για την ώρα οι «κόκκινοι» με 21 βαθμούς είναι στην κορυφή και στο +1 από την Τότεναμ, μετρώντας πάντως μόνο μία νίκη φέτος μακριά από το «Άνφιλντ» σε πέντε αγώνες.