23/04/2024
Πρωτάθλημα | Δευτέρα 23 Νοεμβρίου 2020 - 21:27

Πεντοζάλη από τον ΟΦΗ στο Πανθεσσαλικό!

Οι Κρητικοί εκμεταλλεύτηκαν το αριθμητικό μειονέκτημα του ΝΠΣ Βόλος και επικράτησαν με 1-4! * Με δέκα παίκτες από το 30' οι γηπεδούχοι λόγω απευθείας κόκκινης του Σάντσες

Ήταν αποτελεσματικός και χαμογέλασε στο Πανθεσσαλικό στάδιο... Ο ΟΦΗ έφυγε νικητής την Δευτέρα (23/11) από την έδρα του ΝΠΣ Βόλου με 4-1, παίρνοντας το δεύτερο του φετινό τρίποντο στη Σούπερ Λίγκα 1.

Η ομάδα του Γιώργου Σίμου είχε την ουσία και εκμεταλλεύτηκε με τον καλύτερο τρόπο το γεγονός πως οι γηπεδούχοι έπαιζαν με παίκτη λιγότερο από το 30’ και με ένταση στο φινάλε κατάφεραν να φτάσουν σε μία ευρεία επικράτηση. Οι Κρητικοί σημείωσαν την δεύτερη νίκη σε εννέα αγώνες, φτάνοντας στους εννέα βαθμούς και ανέβηκαν στην 9η θέση. Από την άλλη μεριά, οι Βολιώτες έμειναν στους δώδεκα βαθμούς, καθώς δεν κατάφεραν να πάρουν το επιθυμητό αποτελέσμα.

Ο ΝΠΣ Βόλος από την αρχή του αγώνα προσπάθησε να επιβάλει τον ρυθμό του κόντρα στον ΟΦΗ. Μόλις στο 2’, ο Περέα έκανε την σέντρα από τα δεξιά και ο Μαρτίνες έκανε το σουτ με την μία αλλά ο Σωτηρίου έδιωξε σε πρώτο χρόνο και εν συνεχεία ο Ουάρντα έκανε φάουλ στον Ουές. Στα επόμενα λεπτά, ο ΟΦΗ είχε τη μπάλα περισσότερη ώρα στα πόδια του αλλά χωρίς αποτέλεσμα. Στο 15’, ο Στάρτζεον έκανε ένα δυνατό σουτ εκτός περιοχής, αλλά ο Γκαραβέλης έπεσε στην δεξιά του γωνία και έδιωξε σε κόρνερ. Δύο λεπτά μετά, οι γηπεδούχοι άγγιξαν το γκολ, όταν ο Περέα έκανε την σέντρα από τα δεξιά και ο Δουβίκας έπιασε το ψαλιδάκι με το αριστερό, αλλά η μπάλα έφυγε λίγο έξω από το δεξί γάμα του Σωτηρίου.

Υπήρχε εκατέρωθεν ανάπτυξη από τα άκρα και η μπάλα πήγαινε πάνω-κάτω στα επόμενα λεπτά. Στο 30’, Ο Νέιρα έβγαλε την κάθετη προς τον Σαρδινέρο που έφευγε τετ α τετ και ο Σάντσες τον ανέτρεψε και δέχτηκε την κόκκινη κάρτα. Σωστή ήταν η απόφαση του διαιτητή Καραντώνη.

Μετά την αποβολή, οι Κρητικοί πίεσαν περισσότερο και πέτυχαν το γκολ στο 39’, Ο Νέιρα έκανε την σέντρα από τα αριστερά και η μπάλα κόντραρε, άλλαξε πορεία, ο Δημόπουλος δεν μπόρεσε να διώξει και ο Ντε Γκούζμαν ήρθε στο δεύτερο δοκάρι έκανε την προβολή και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα κάνοντας το 1-0 για τον ΟΦΗ. Η τελευταία καλή στιγμή του πρώτου μέρους ήρθε στο 41’, όταν ο Κοροβέσης «έκοψε» την κατάλληλη στιγμή για τον Στάρτζεον, που σούταρε από καλή θέση μέσα από την περιοχή, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ. ‘Ετσι, το 0-1 υπερ της ομάδας του Ηρακλείου παρέμεινε μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Βόλος μπήκε καλύτερα παρότι αγωνιζόταν με παίκτη λιγότερο από το 30’. Στο 51’, o Περέα μπήκε στην περιοχή από τα δεξιά, πέρασε τον Γιαννούλη έκανε την παράλληλη μπαλιά προς τον Δουβίκα ο οποίος γύρισε αλλά το πλασέ του ήταν αδύναμο και έδιωξε ο Σωτηρίου.Οκτώ λεπτά μετά, οι γηπεδούχοι άγγιξαν την ισοφάριση, όταν ο Κολόμπο μπήκε μέσα στην περιοχή μετά από το κόρνερ και έκανε το σουτ, αλλά η μπάλα κόντραρε στον Γιαννούλη και έφυγε ελάχιστα έξω.

Οι Βολιώτες ανέβασαν περισσότερο την πίεση τους προς την εστία των Κρητικών, ωστόσο η συγκεκριμένη τακτική τους, άφησε αρκετούς χώρους στην άμυνα. Μάλιστα, στο 67’ οι Κρητικοί σκόραραν με τον Σαρδινέρο, αλλά το τέρμα του ακυρώθηκε ως οφσάιντ αφού ο Διαμαντής που είχε πάρει την πρώτη κεφαλιά ήταν εκτεθειμένος. Όμως, στο 79’, ο Νέιρα βγάζει ωραία κάθετη πάσα προς τον Σαρδινέρο και ο Ισπανός επιθετικός πλάσαρε εύστοχα κάνοντας το 0-2. Ο Καραντώνης υπέδειξε αρχικά οφσάιντ αλλά με τη χρήση του VAR το γκολ μέτρησε.

Πέντε λεπτά μετά, οι γηπεδούχοι έβγαλαν αντίδραση και μείωσαν με τον Δημόπουλο, όταν ο Νίνης έκανε την σέντρα με το αριστερό από τα δεξιά, και ο Έλληνας αμυντικός πήρε την κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-2. Η ομάδα του Γιώργου Σίμου είχε άμεση αντίδραση, καθώς στο 87’, ο Σαρδινέρο ανατράπηκε στην περιοχή από τον Κολόμπο, ο διαιτητής Καραντώνης έδειξε το σημείο του πέναλτι. Ο Νέιρα ανέλαβε την εκτέλεση και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 3-1 των κρητικών. Ενώ στο 92’ ο Στάρτζεον, σε μία υποδειγματική αντεπίθεση, διαμόρφωσε το τελικό 4-1 με ένα εξαιρετικό πλασέ.

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Καραντώνης από τον Σύνδεσμο Ημαθίας, με βοηθούς τους Μωυσιάδη από τον Σύνδεσμο Ηπείρου και Αϊναλή του Συνδέσμου Μακεδονίας. 4ος ήταν ο Ζαχαριάδης του Συνδέσμου Μακεδονίας και VAR ήταν ο Γκορτσίλας από την Μακεδονία.

Κίτρινες: Κοροβέσης 6’, Λυμπεράκης 46’, Νέιρα 58’, Ουάρντα 86’,

Κόκκινες: Σάντσες 30’

ΒΟΛΟΣ (Λόπεθ): Γκαραβέλης, Φεράρι, Σάντσεζ, Γκουαροτσένα, Κολόμπο, Κιάκος (79' Νίνης), Μπαριέντος, Ουάρντα, Περέα (79' Μπαρτόλο), Μαρτίνες (33' Δημόπουλος), Δουβίκας (89' Γέντρισεκ).

ΟΦΗ (Σίμος): Σωτηρίου, Ουές, Κοροβέσης (46' Λυμπεράκης), Διαμαντής, Γιαννούλης, Ντε Γκουζμάν (90'+3' Γιάννου), Μεγιάδο, Νέιρα (90'+3' Μπαλογιάννης), Γρίβας, Στάρτζεον, Σαρδινέρο