29/03/2024
Πρωτάθλημα | Κυριακή 22 Νοεμβρίου 2020 - 21:30

Νίκησε καταϊδρωμένος ο ΠΑΟΚ στο 91' τον δικαίως παραπονούμενο ΠΑΣ

Χρειάστηκε να μείνουν με 10 οι Ηπειρώτες, αλλά και η συνδρομή του VAR για να πάρουν το τρίποντο με ανατροπή οι Θεσσαλονικείς στην Τούμπα (2-1) * Φωνάζουν για το δεύτερο γκολ οι ηττημένοι * Λάθος η πρώτη κίτρινη στον Εραμούσπε απο τον Σιδηρόπουλο

Με την ψυχή στο στόμα... Ο ΠΑΟΚ κέρδισε με 2-1 τον ΠΑΣ Γιάννινα το βράδυ της Κυριακής (22/11) στην Τούμπα και έφτασε σε τρίτο σερί τρίποντο στη Σούπερ Λίγκα 1, αν και προβλημάτισε αρκετά με την απόδοσή του στην αναμέτρηση της 9ης αγωνιστικής.

Οι «ασπρόμαυροι», που με 18 βαθμούς είναι στην 3η θέση και το -1 από Ολυμπιακό και Άρη (με ματς λιγότερο) ήταν απογοητευτικοί στο α' ημίχρονο, με ευθύνη και του Πάμπλο Γκαρσία ελέω άστοχων επιλογών στον καταρτισμό της ενδεκάδας, ενώ σίγουρα ωφελήθηκαν από το αριθμητικό πλεονέκτημα που προέκυψε στο 57' με την αποβολή του Εραμούσπε. Πρέπει, όμως, να σημειωθεί ότι η πρώτη κίτρινη που του δόθηκε δεν ήταν ούτε καν φάουλ και άρα δικαίως είναι παραπονούμενος ο ΠΑΣ!

Παράλληλα, στο γκολ του Ελ Καντουρί στο 90'+1 υπήρξαν διαμαρτυρίες των φιλοξενούμενων για φάουλ του Τσόλακ στον Πίρσμαν στην αρχή της φάσης, με το VAR πάντως να δίνει το «οκ» στον διαιτητή Σιδηρόπουλο να κατακυρώσει το τέρμα.

Οι Ηπειρώτες ήταν εξαιρετικοί ανασταλτικά στο α' ημίχρονο, βρήκαν και γκολ με τον Εραμούσπε, για να δεχθούν φυσιολογική πίεση στο δεύτερο μέρος και να λυγίσουν στο φινάλε, έχοντας αγγίξει το Χ.

Ο Ελ Καντουρί βοήθησε πολύ ερχόμενος από τον πάγκο, θετικός και ο Αντρίγια Ζίβκοβιτς, με τους Παντελάκη, Κάστρο κορυφαίους για την ομάδα του Αργύρη Γιαννίκη, που με 9 βαθμούς είναι 8η στην κατάταξη.

Κακές οι αρχικές επιλογές Γκαρσία, τις διόρθωσε μετά...

Ο Γκαρσία μάλλον αιφνιδίασε χρησιμοποιώντας στο αρχικό σχήμα τον μαχητικό, αλλά πολύ βαρύ Εσίτι στο κέντρο, που μαζί με τον Σβαμπ και τον Μουργκ δεν μπορούσαν να βρεθούν για να φτιάξουν παιχνίδι.

Κακή και η επιλογή να βρεθεί στο αριστερό άκρο της επίθεσης ο σαφώς ανέτοιμος Βιεϊρίνια, που έδειξε φάντασμα του καλού του εαυτού (περνούν και τα χρόνια, 34 στα 35 ο Πορτογάλος πια), με τους ποδοσφαιριστές του ΠΑΣ να κλείνουν όλους τους διαδρόμους στα καρέ του Χουτεσιώτη και να βρίσκουν και γκολ με τον Εραμούσπε στο 31'.

Ο προπονητής του ΠΑΟΚ αντέδρασε με το ξεκίνημα του β' ημιχρόνου, με τον Ελ Καντουρί να μπαίνει στον αγώνα έγινε καλύτερη η κυκλοφορία της μπάλας, έγιναν και πιο γρήγοροι οι Θεσσαλονικείς αφού μπήκε στο παιχνίδι και ο Τζόλης (δεν ήταν πάντως σε καλή βραδιά ο νεαρός άσος), για να έρθει η γρήγορη ισοφάριση με τον Σβιντέρσκι στο 52' και η αποβολή του Εραμούσπε πέντε λεπτά αργότερα.

Στο 59' ο Τζόλης σημάδεψε το δοκάρι, αλλά από εκεί και πέρα, έστω και με 10, σουλουπώθηκαν ανασταλτικά οι φιλοξενούμενοι και ο «Δικέφαλος του Βορρά» είχε πάλι δυσκολίες να απειλήσει.

Εντέλει, τη λύση έδωσε ο Ελ Καντουρί και ο ΠΑΟΚ απέφυγε μια οδυνηρή γκέλα.

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Σιδηρόπουλος του Συνδέσμου Δωδεκανήσου με βοηθούς τον Κωσταρά του Συνδέσμου Αιτωλοακαρνανίας και τον Χριστάκογλου του Συνδέσμου Χαλκιδικής. Υπεύθυνος διαιτητής VAR ήταν ο Σκουλάς του Συνδέσμου Θεσσαλίας και βοηθός ο Σπυρόπουλος του Συνδέσμου Ανατολικής Αττικής.

Κίτρινες: 30' Εσίτι, 83' Ελ Καντουρί, 83' Α. Ζίβκοβιτς - 45'+2 Εραμούσπε, 75' Καρτάλης, 90' Παντελάκης.

Kόκκινες: 57' Εραμούσπε.

ΠΑΟΚ (Πάμπλο Γκαρσία): Ζίβκοβιτς, Ροντρίγκο, Περέιρα (76' Τσόλακ), Βαρέλα, Κρέσπο, Εσίτι (46' Ελ Καντουρί), Σβαμπ, Α. Ζίβκοβιτς, Βιεϊρίνια (46' Τζόλης), Μουργκ (46' Μπίσεσβαρ), Σβιντέρσκι (90'+6 Ουαγκέ).

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Αργύρης Γιαννίκης): Χουτεσιώτης, Σάλιακας, Πίρσμαν, Εραμούσπε, Παντελάκης, Κάστρο, Σιόντης, Παμλίδης, Καρτάλης (80' Λώλης), Λεό, Κρίζμαν (25' λ. τρ. Ελευθεριάδης).