26/04/2024
Ισπανία | Δευτέρα 9 Νοεμβρίου 2020 - 00:24

Συντριβή μέσω… πέναλτι για τη Ρεάλ

Η «βασίλισσα» έχασε με 4-1 από τη Βαλένθια, που ευστόχησε τρεις φορές από την άσπρη βούλα * Σταθερά πρώτη η Ρεάλ Σοσιεδάδ

Αρνητικά κύλησε το βράδυ της Κυριακής (8/11) για τη Ρεάλ Μαδρίτης, που γνώρισε βαριά ήττα με 4-1 από τη Βαλένθια για την 9η αγωνιστική της Πριμέρα Ντιβιθιόν.

Έτσι, η «βασίλισσα» με 16 βαθμούς υποχώρησε στην 4η θέση και είναι στο -4 από την πρωτοπόρο Ρεάλ Σοσιεδάδ, που νίκησε νωρίτερα με 2-0 τη Γρανάδα (στη δεύτερη θέση η Βιγιαρεάλ με 19 πόντους, τρίτη με 17 η Ατλέτικο Μαδρίτης).

Στο «Μεστάγια» ο Μπενζεμά άνοιξε το σκορ στο 23’, αλλά οι «νυχτερίδες» ανέτρεψαν το σκηνικό πριν ολοκληρωθεί το α’ ημίχρονο με το εύστοχο πέναλτι του Σολέρ στο 35’ και το αυτογκόλ του Βαράν στο 43’.

Στο β’ ημίχρονο οι γηπεδούχοι κέρδισαν άλλα δύο πέναλτι, ευστόχησε και σε αυτά ο Σολέρ στο 54’ και το 63’ και διαμορφώθηκε το θριαμβευτικό 4-1 για τη Βαλένθια, που έχει 11 βαθμούς στην 9η θέση.

Τα αποτελέσματα της 9ης αγωνιστικής

Παρασκευή (6/11)

Έλτσε - Θέλτα 1-1 (4' πέν. Τσάβες - 41' Μίνα)

Σάββατο (7/11)

Ουέσκα - Έιμπαρ 1-1 (67' Μιρ - 38' Μπούργκος)

Μπαρτσελόνα - Μπέτις 5-2 (22' Ντεμπελέ, 49' Γκριεζμάν, 62' πέν., 82' Μέσι, 90' Πέδρι - 45’+2 Σανάμπρια, 73' Μορόν)

Σεβίλλη - Οσασούνα 1-0 (59' πέν. Οκάμπος)

Ατλέτικο Μαδρίτης - Κάντιθ 4-0 (8', 90'+1 Ζοάο Φέλιξ, 22' Γιορέντε, 51' Σουάρες)

Κυριακή (8/11)

Χετάφε - Βιγιαρεάλ 1-3 (16' Αραμπάρι - 11' Αλκάθερ, 17' Τριγκέρος, 62' Μορένο)

Ρεάλ Σοσιεδάδ - Γρανάδα 2-0 (22' Μονρεάλ, 27' πέν. Ογιαρθάμπαλ)

Λεβάντε - Αλαβές 1-1 (51' Μοράλες - 4' Πέρεθ)

Βαγιαδολίδ - Αθλέτικ Μπιλμπάο 2-1 (19' πέν. Ορεγιάνα, 48' Μάρκος Αντρέ - 86' Ινιάκι Γουίλιαμς)

Βαλένθια - Ρεάλ Μαδρίτης 4-1 (35' πέν., 54' πέν., 63' πέν. Σολέρ, 43' αυτ. Βαράν - 23' Μπενζεμά)