25/04/2024
Champions League | Τετάρτη 4 Νοεμβρίου 2020 - 23:58

Τρία στα τρία η Μπαρτσελόνα, τεσσάρα για τη Γιουβέντους

Η Λειψία νίκησε και άγχωσε την Παρί Σεν Ζερμέν * Μεγάλη ανατροπή για τη Σεβίλλη με παίκτη λιγότερο

Πολύ ενδιαφέροντα αποδείχθηκαν τα παιχνίδια της Τετάρτης (4/11) για την 3η αγωνιστική των ομίλων 5-8 του Τσάμπιονς Λιγκ, με την Μπαρτσελόνα να «καθαρίζει» ουσιαστικά την πρόκριση στους «16» μετά και τη νίκη της με 2-1 ενάντια στην Ντιναμό Κιέβου.

Ο Μέσι με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι στο 5' άνοιξε το σκορ στο «Καμπ Νόου», το 2-0 έγραψε ο Πικέ στο 65' και απλά οι Ουκρανοί μείωσαν στο 75' με τον Τσιγκάνκοφ, με τους Καταλανούς να κάνουν το 3 στα 3 στον 7ο όμιλο.

Για το ίδιο γκρουπ η Γιουβέντους ήταν κεφάτη στην Ουγγαρία και πήρε εμφατικό διπλό με 4-1 κόντρα στη Φερεντσβάρος, με Μοράτα και Ντιμπάλα να σκοράρουν από δύο φορές καθένας.

Από την πλευρά της, η Παρί Σεν Ζερμέν έχασε στη Γερμανία με 2-1 από τη Λειψία με χαμένο πέναλτι του Ντι Μαρία στο 0-1 και τελειώνοντας τον αγώνα με 9 παίκτες, μένοντας στους 3 βαθμούς στον 8ο όμιλο και στο -3 τόσο από την ομάδα του Γιούλιαν Νάγκελσμαν όσο και από τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, για να μπει έτσι σε περιπέτειες για την πρόκριση.

Στο Βέλγιο η Ντόρτμουντ κέρδισε με 3-0 την Μπριζ με τρία γκολ από το α' ημίχρονο για τον 6ο όμιλο, ενώ για το 5ο γκρουπ η Σεβίλλη έκανε μεγάλη ανατροπή κόντρα στην Κράσνονταρ, καθώς οι Ρώσοι προηγήθηκαν με 2-0 στο «Σάντσεθ Πιθχουάν», αλλά οι κυπελλούχοι Ευρώπης επικράτησαν με 3-2 κι ενώ από το φινάλε του α' ημιχρόνου είχαν αριθμητικό μειονέκτημα λόγω αποβολής του Χεσούς Νάβας!

Εύκολο έργο είχε η Τσέλσι, ξεπερνώντας με 3-0 το εμπόδιο της Ρεν.

Τα αποτελέσματα της Τετάρτης (4/11)

5oς όμιλος

Σεβίλλη - Κράσνονταρ 3-2 (42' Ράκιτιτς, 69', 72' Εν Νεσιρί - 17' Σουλεϊμάνοφ, 21' πέν. Μπεργκ)

* Στο 45'+5 αποβολή για τον Χεσούς Νάβας της Σεβίλλης

Τσέλσι - Ρεν 3-0 (10' πέν., 41' πέν. Βέρνερ, 50' Έιμπραχαμ)

* Στο 40' αποβολή για τον Νταλμπέρ της Ρεν

6ος όμιλος

Ζενίτ - Λάτσιο 1-1 (33' Eρόκιν - 82' Kαϊσέδο)

Μπριζ - Ντόρτμουντ 0-3 (14' Τοργκάν Αζάρ, 18', 32' Χάαλαντ)

7ος όμιλος

Μπαρτσελόνα - Ντιναμό Κιέβου 2-1 (5' πέν. Μέσι, 65' Πικέ - 75' Τσιγκάνκοφ)

Φερεντσβάρος - Γιουβέντους 1-4 (90' Μπολί - 7', 60' Μοράτα, 73', 81' Ντιμπάλα)

8ος όμιλος

Ιστανμπούλ Μπασακσεχίρ - Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 2-1 (13' Mπα, 40' Βίτσκα - 43' Μαρσιάλ)

Λειψία - Παρί Σεν Ζερμέν 2-1 (42' Ενκουνκού, 56' πέν. Φόρσμπεργκ - 6' Ντι Μαρία)