24/04/2024
Πρωτάθλημα | Σάββατο 31 Οκτωβρίου 2020 - 19:18

Άκαμπτος ο ΝΠΣ Βόλος…

Παρά το αριθμητικό μειονέκτημα οι κυανέρυθροι της Θεσσαλίας , αν και βρέθηκαν πίσω στο σκορ από την ΑΕΛ ισοφάρισαν σε 1-1 και έμειναν ψηλά * Με 9 παίκτες τέλειωσαν το ματς η ομάδα του Λόπεθ

Το θεσσαλικό ντέρμπι για την 7η αγωνιστική της Superleague έληξε χωρίς νικητή το Σαββάτο (31/10), με τις δύο ομάδες να παίρνουν από ένα βαθμό, σκοράροντας μάλιστα μία φορά η κάθε μία. Οι «Βυσσινί» προηγήθηκαν στο 51’ με εύστοχο πέναλτι του Πινακά, ενώ οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν στο 83’ με τον Δουβίκα. Ο Βόλος μάλιστα ολοκλήρωσε τον αγώνα με 9 παίκτες, αφού στο 49’ αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα ο Γεράσιμος Μήτογλου και στο 85’ ο Ντααν Ριένστρα με απευθείας κόκκινη.

Με την σημερινή ισοπαλία, ο Βόλος έφτασε τους 12 βαθμούς σε επτά παιχνίδια και βρίσκεται στην 3η θέση της βαθμολογίας, ενώ η ΑΕΛ έφτασε τους δύο και είναι στην προτελευταία θέση, έχοντας ωστόσο ένα ματς λιγότερο.

Ο Βόλος ήταν πιο δραστήριος στο ξεκίνημα του ματς και απείλησε μόλις στο 4’, μετά την εκτέλεση του Μπαριέντος, ο Πινακάς απομάκρυνε και η μπάλα έφτασε ξανά στον Μπαριέντος, ο οποίος βρήκε τον Δουβίκα μέσα στην περιοχή, αλλά το πλασέ του πέρασε δίπλα από το κάθετο δοκάρι. Λίγα λεπτά αργότερα και συγκεκριμένα στο 21’, ο Ουάρντα επιχείρησε ένα γυριστό σουτ από το ύψος του πέναλτι μετά από σέντρα του Μπαριέντος, αλλά η μπάλα πέρασε δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Νάγκι. Δύο λεπτά μετά, ο Βόλος βγήκε στην αντεπίθεση με τον Ριένστρα, ο οποίος πάσαρε στον Ουάρντα και το μακρινό σουτ του Αιγύπτιου, μπλόκαρε σταθερά ο Νάγκι.

Οι παίκτες του Λόπεθ είχαν την κατοχή και τις περισσότερες τελικές μέχρι το 25’. Η πρώτη καλή στιγμή στο παιχνίδι για τους «βυσσινί» μετουσιώθηκε σε γκολ στο 38’, όταν ο Φίλιπ έκανε τη σέντρα από τα δεξιά και ο Μιλοσάβλιεβιτς έκανε την κεφαλιά ψαράκι και τη μπάλα στα δίχτυα. Όμως, για κακή τους τύχη το τέρμα ακυρώθηκε λόγω υπόδειξης οφσάιντ στον Μιλοσάβλιεβιτς μετά την χρήση του VAR. Η ομάδα του Μιχάλη Γρηγορίου απείλησε για ακόμη μία φορά στο 45+2’, με τον Φιλίπ να επιχειτεί το σουτ στην κίνηση έπειτα από μια βαθιά μπαλιά, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ. Αυτές ήταν μάλιστα και οι πιο σημαντικές ευκαιρίες στο πρώτο ημίχρονο, με τις δύο ομάδες να μην έχουν βρει δίχτυα.

Το δεύτερο μέρος είχε τον ίδιο καλό ρυθμό, με τις δύο ομάδες να παίζουν ένα ωραίο ανοικτό παιχνίδι. Ο Βόλος ήταν εκείνος που απείλησε πρώτος στο δεύτερο ημίχρονο, συγκεκριμένα στο 61’, ο Φεράρι έκανε το γύρισμα προς το πέναλτι και ο Ντεντάκης πλάσαρε, αλλά ο Νάγκι απομάκρυνε ενστικτωδώς την μπάλα. Στα επόμενα λεπτά, οι γηπεδούχοι είχαν βγει μπροστά ψάχνοντας την ισοφάριση παίζοντας μάλιστα με παίκτη λιγότερο.

To γκολ της ισοφάρισης ήρθε στο 83', με τον Ουάρντα να σερβίρει με κεφαλιά-πάσα στον Δουβίκα, που μπήκε στην περιοχή και πλάσαρε ιδανικά τον Νάγκι για το 1-1. Στο 85’, ο Βόλος έμεινε με εννιά παίκτες λόγω της κόκκινης κάρτας που δέχθηκε ο Ριένστρα, πηγαίνοντας με τα δύο πόδια πάνω στον Σεσέροβιτς, κάτι που σήκωσε διαμαρτυρίες από την πλευρά των γηπεδούχων θεωρώντας ότι ο Ολλανδός μέσος γλίστρησε. Το 1-1 έμεινε ως το τέλος σε ένα γεμάτο παιχνίδι που τα είχε όλα.

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Σιδηρόπουλος από το σύνδεσμο Δωδεκανήσου με βοηθούς τους Κωσταρά του συνδέσμου Αιτωλοακαρνανίας και Δημητριάδη του συνδέσμου Μακεδονίας. Τέταρτος ήταν ο Τζοβάρας από τον σύνδεσμο Φθιώτιδας και στο VARoKοτσάνης του συνδέσμου Δράμας.

Κίτρινες: Μιλοσάβλιεβιτς 5', Ντεντάκης 27', Μιχαήλ 31', Μήτογλου 33'