25/04/2024
Μπάσκετ | Κυριακή 25 Οκτωβρίου 2020 - 21:43

Ζορίστηκε, αλλά κέρδισε ο Παναθηναϊκός

Μπήκαν με το δεξί οι «πράσινοι» στη πρεμιέρα της Basket League, επικρατώντας 69-60 της Λάρισας

Σε ένα παιχνίδι που κράτησε το ενδιαφέρον των φίλων του μπάσκετ μέχρι τα μισά της τρίτης περιόδου καθώς οι δύο ομάδες βρίσκονταν κοντά στο σκορ, ο Παναθηναϊκός κατάφερε να φτάσει στην νίκη με 69-60 απέναντι στην αξιόμαχη Λάρισα, την Κυριακή (25/10) στο κλειστό του ΟΑΚΑ για την πρεμιέρα της Basket League.

Οι παίκτες του Γιώργου Βόβορα πραγματοποίησαν μέτρια εμφάνιση στις δύο πρώτες περιόδους, όμως στο δεύτερο ημίχρονο έδειξαν περισσότερη συγκέντρωση και εξασφάλισαν μια σχετική διαφορά ασφαλείας.
Η Λάρισα εμφανίστηκε διαβασμένη στην άμυνα και στην πορεία βρήκε αρκετά εύστοχα σουτ στην επίθεση δείχνοντας ανταγωνιστικό πρόσωπο.
Κακές επιλογές, πάντως, από τους παίκτες των δύο ομάδων, όπως και πολλά άστοχα σουτ στα τελευταία λεπτά του τέταρτου δεκαλέπτου.

Για τον Παναθηναϊκό κορυφαίος ήταν ο Γιώργος Παπαγιάννης με 22 πόντους και για την Λάρισα οι Γκόντγουιν και Σμιθ με 16.

Τα δεκάλεπτα: 13-11, 31-30, 51-44, 69-60

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΟΠΑΠ (Βόβορας): Όγκαστ 8, Κασελάκης 10 (1), Φόστερ 4, Μήτογλου 5 (1), Σαντ Ρος , Παπαγιάννης 22 , Μποχωρίδης 3 , Δίπλαρος, Καλαϊτζάκης 2, Σάικς 7 (1), Γουάιτ 4 ,Μπέντιλ 4.

ΛΑΡΙΣΑ (Γαβριήλ): Μπράουν 8 (1), Γκούντγουιν 16 Γουέμπ 4, Ρας 11 (3), Σμιθ 16 (2), Κώττας, Καμπερίδης, Μούρτος 2, Σπυρόπουλος, Παπαδάκης 3 (1).