24/04/2024
Μπάσκετ | Σάββατο 24 Οκτωβρίου 2020 - 20:46

Μίλησε η κλάση και η εμπειρία του Μαυροκεφαλίδη

Με κορυφαίο τον άλλοτε διεθνή φόργουορντ που πέτυχε 27 πόντους το Περιστέρι κέρδισε 84-81 τον Κολοσσό

Νικηφόρα πρεμιέρα στην Basket League έκανε το Περιστέρι το Σάββατο (24/10) κερδίζοντας με 84-81 τον Κολοσσό σε ένα πολύ συναρπαστικό παιχνίδι στο κλειστό «Ανδρέας Παπανδρέου».

Ο Λουκάς Μαυροκεφαλίδης ήταν μεγάλος πρωταγωνιστής της αναμέτρησης που έπαιξε 26 λεπτά για να σκοράρει 27 πόντους από 9/11 δίποντα, 2/3 τρίποντα και 3/5 βολές, ενώ γέμισε τη στατιστική του με επτά ριμπάουντ και επτά κερδισμένα φάουλ. Από την πλευρά του Κολοσσού οι Άρτις και Λάιλ τα έδωσαν όλα χωρίς όμως να έχουν άλλες βοήθειες. Μέχρι το τρίτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι έδειχναν πως ελέγχουν αγωνιστικά το παιχνίδι. Ο Κολοσσός προσπάθησε στη συνέχεια και μείωσε τη διαφορά δίνοντας νέο ενδιαφέρον στο ματς στην τέταρτη περίοδο. Για το Περιστέρι 23'' πριν το τέλος ο Πέτεγουει ευστόχησε σε δύο βολές στη συνέχεια ο Άρτις για τον Κολοσσό αστόχησε σε δίποντο, ο Γκόινς πήρε το επιθετικό ριμπάουντ, πάσαρε στον Λάιλ, όμως εκείνος αστόχησε σε τρίποντο που επιχείρησε χάνοντας την ευκαιρία να στείλει το ματς στην παράταση.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 23-22, 41-44, 69-54, 84-81

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Παπανικολόπουλος): Γκάντι 13 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Πέτεγουεϊ 11 (1/6 τρίποντα), Βασιλόπουλος 3 (1), Τζόουνς 3 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ), Γκρέι 6, Άρλετζ 7 (1), Σκορδίλης, Μαυροκεφαλίδης 27 (9/11 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 3/7 βολές, 7 ριμπάουντ), Αθηναίου 5 (1), Καράμπελας, ΜαΚλιν 9 (1).

ΚΟΛΟΣΣΟΣ (Καντζούρης): Άρτις 25 (5/9 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 6/8 βολές, 6 ασίστ), Καντέρ 12 (2/8 δίποντα, 0/1 τρίποντο, 8/10 βολές), Μπιλής, Ζάρας 6 (2), Γκόινς 12 (2 τρίποντα, 11 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Καμαριανός 5 (1), Ξανθόπουλος 5 (1/5 τρίποντα), Λάιλ 16 (2), Λιάπης, Αρσενόπουλος, Τούμπα.