19/04/2024
Ιταλία | Σάββατο 24 Οκτωβρίου 2020 - 00:59

Έσωσε την παρτίδα σε δύο λεπτά η Σασουόλο

Οι γηπεδούχοι έμειναν «όρθιοι» κόντρα στην Τορίνο και έφεραν το ματς στο 3-3

Η Σασουόλο αν και βρέθηκε να χάνει με 1-3 μέχρι το 83’, κατάφερε να στερήσει τη νίκη από την Τορίνο, κάνοντας μία απίθανη ανατροπή μέσα σε δύο λεπτά για το τελικό 3-3, στο ματς που άνοιξε την αυλαία της 5ης αγωνιστικής της Serie A.

Η Τορίνο ήταν αυτή που μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι και είχε δύο κλασικές ευκαιρίες για να ανοίξει το σκορ στο 9’ και στο 18΄, αλλά και στις δύο περιπτώσεις ο Κονσίλι είπε «όχι». Τελικά, η «γκρανάτα» άνοιξε το σκορ στο 33’ με τον Λινέτι να σκοράρει με ωραίο τελείωμα για το 0-1, το οποίο ήταν το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι φιλοξενούμενοι είχαν τις ευκαιρίες για να κάνουν το 0-2, ωστόσο ο Κονσίλι είχε κατεβάσει τα «ρολά». Η Σασουόλο βρήκε απάντηση και ισοφάρισε σε 1-1 με έξοχο τακουνάκι του Ντε Τσέρμπι στο 71’.

Έξι λεπτά αργότερα, η Τορίνο πήρε ξανά κεφάλι στο σκορ, με τον Μπελότι να διαμορφώνει το 1-2 και τον Λούκιτς επίσης στο 79’ να «γράφει» το 1-3, δείχνοντας πως η ομάδα του θα έπαιρνε τη νίκη.

Κάτι τέτοιο όμως δεν έγινε, καθώς ο Κίρικες με ένα σουτ «κεραυνό» έστειλε τη μπάλα στο βάθος της εστίας του Σιρίγκου για το 2-3, στο 84’. Το τελικό σκορ έμελλε να διαμορφώσει μερικά δευτερόλεπτα μετά ο Καπούτο, που πλάσαρε για το 3-3.

ΣΑΣΟΥΟΛΟ (Ρομπέρτο Ντε Τσέρμπι): Κονσίλι, Κίρικες, Φεράρι, Κυριακόπουλος (74’ Ροτζέριο) , Αϊχάν (62’ Μπογκά), Λόπεζ (62’ Μουλντούρ), Λοκατέλι,  Μπεράρντι, Τζούρισιτς (90’+6 Τραορέ), Ρασπαντόρι (62’ Μπουραμπιά), Καπούτο.

ΤΟΡΙΝΟ (Μάρκο Τζιαμπάολο): Σιρίγκου  Βοϊβόντα (62’ Σίνγκο), Μπρέμερ, Λιάνκο, Ροντρίγκες (90’ Ανσάλντι), Λούκιτς, Ρινκόν (89’ Σεγκρέ), Λινέτι, Μεϊτέ, Βέρντι (74’ Ν’Κουλού), Μπελότι.

ΑΝΑΛΥΤΙΚΑ ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΤΗΣ 5ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ:

Παρασκευή (23/10)

Σασουόλο - Τορίνο 3-3 (Λινέτι 33’, Ντε Τσέρμπι 71’, Μπελότι 77’, Λούκιτς 79’, Κίρικες 84’, Καπούτο 85’)