25/04/2024
Μπάσκετ | Σάββατο 24 Οκτωβρίου 2020 - 01:45

Πήρε τη Ρεάλ η Μπάρτσα, μεγάλο «διπλό» στην παράταση η Μακάμπι στη Ρωσία

Τι έγινε στα άλλα ματς της 5ης αγωνιστικής της Ευρωλίγκας * Η ταυτότητα

Η Μπαρτσελόνα κράτησε πολύ χαμηλά την «αιώνια» αντίπαλο της και στο μπάσκετ… Οι «μπαουγκράνα» επικράτησαν εντός έδρας με 79-72 της «Βασίλισσας» το βράδυ της Παρασκευής (23/10) , που έτσι παραμένει με μόλις μια νίκη την 5η αγωνιστική της φετινής Ευρωλίγκας.

Η Μπάρτσα είχε τον έλεγχο του ματς και παρά την αναγκαστική απουσία του Μίροτιτς εξαιτίας της μη συμπλήρωσης των χρονικών ορίων για τους θετικούς στον κορωνοϊό με καλύτερο διάστημα το δεύτερο δεκάλεπτο πήρε τη διαφορά, που στη συνέχεια τη διατήρησε μέχρι τέλους.

Από την άλλη, όμως, η Ρεάλ είχε και μια απρόσμενη απώλεια, αυτή του Ντεκ, ο οποίος τραυματίστηκε με συνέπεια να αποδυναμώνεται…

Στο άλλο ματς, που διεξήχθη, αυτό στη Μόσχα ανάμεσα σε Χίμκι και Μακάμπι οι γηπεδούχοι έφτασαν πολύ κοντά στο να σπάσουν το αρνητικό τους σερί, αλλά απέτυχαν στην παράταση με σκορ 87-89… Βασική αιτία της νέας ήττας τους ήταν ο Τάιλερ Ντόρσεϊ, ο οποίος ήταν τρομερός στα μακρινά σουτ και με 8 τρίποντα (ρεκόρ καριέρας) στους συνολικά 26 πόντους έκρινε τον αγώνα για τους Ισραηλινούς.

Και πραγματικά, αυτό το διπλό ήταν πολύ μεγάλο για τη Μακάμπι, που… επέστρεψε μετά από τρία συνεχόμενα χαμένα παιχνίδια. Να σημειωθεί ότι κανονική διάρκεια έληξε με το ισόπαλο 81-81…

* ΠΗΓΗ ΦΩΤΟ: marca.com