20/04/2024
Αγγλία | Σάββατο 24 Οκτωβρίου 2020 - 01:15

«Αέρας» στο β’ ημίχρονο η Λιντς και 0-3 μέσα στο «Βίλα Παρκ»

Τεράστιο διπλό για την ομάδα του Μπιέλσα επί της Άστον Βίλα με χατ τρικ του Μπάμφορντ

Υπέροχο ματς, ακόμα πιο σούπερ, όμως, η Λιντς που από το βράδυ της Παρασκευής (23/10) σκαρφάλωσε στο 3ο σκαλί της Πρέμιερ Λιγκ! Και για να γίνει αυτό η ομάδα του Μαρσέλο Μπιέλσα πέρασε με το θριαμβευτικό 0-3 από το «Βίλα Παρκ» υποχρεώνοντας την Άστον Βίλα στην πρώτη της ήττα έπειτα από τέσσερις συνεχόμενες νίκες.

Η αναμέτρηση, με την οποία άνοιξε η αυλαία της 6ης αγωνιστικής του κορυφαίο πρωταθλήματος ήταν μια διαφήμιση του ποδοσφαίρου με εξαιρετικό ρυθμό και αμέτρητες τελικές… Παρόλα αυτά στο πρώτο 45λεπτο γκολ δεν μπήκε, ωστόσο, η πεμπτουσία του αθλήματος ήρθε στο β’ ημίχρονο.

Εκεί που η Λιντς απέδειξε πως έχει βλέψεις για να τρελάνει πολλούς φέτος στο νησί και με αυθεντικό χατ τρικ του Πάτρικ Μπάμφορντ γράφτηκε το σπουδαίο διπλό.

Το 0-1 έγινε στο 55’ πλασέ του 27χρονου Άγγλου επιθετικού, για να στείλει εκ νέου την μπάλα στα αντίπαλα δίχτυα στο 67’ με υπέροχο σουτ από το ύψος της περιοχής και να τελειώσει το έργο του με φαλτσαριστό σουτ στο 74’.

ΑΣΤΟΝ ΒΙΛΑ (Ντιν Σμιθ):Μαρτίνες, Κας, Κόνσα, Μινγκς, Τάργκετ, Λουίς, ΜακΓκιν, Τρεζεγκέ (66' Τραορέ), Μπάρκλεϊ, Γκρίλις, Γουότκινς

ΛΙΝΤΣ (Μαρσέλο Μπιέλσα):Μεσλιέ, Ντάλας, Έιλινγκ, Κοχ, Αλιόσκι, Στρόουκ (21' Σάκλετον), Κόστα (83' Ραφίνια), Κλιτς, Ροντρίγκο (79' Ερνάντεθ), Χάρισον, Μπάμφορντ