25/04/2024
Europa League | Πέμπτη 22 Οκτωβρίου 2020 - 21:50

Γκέλα ΠΑΟΚ με αστοχίες και από τον πάγκο...

Στο 1-1 με την Ομόνοια έμειναν στην Τούμπα οι «ασπρόμαυροι» * Δεν διάβασε σωστά το ματς ο Φερέιρα

Ήθελε νικηφόρο ξεκίνημα, αλλά δεν τα κατάφερε... Ο ΠΑΟΚ αναδείχθηκε ισόπαλος 1-1 με την Ομόνοια το βράδυ της Πέμπτης (22/10) στην Τούμπα και δεν έκανε καλή αρχή στον 5ο όμιλο του Γιουρόπα Λιγκ.

Οι «ασπρόμαυροι» δυσκολεύθηκαν στο α' ημίχρονο να βρουν λύσεις στην καλά οργανωμένη άμυνα των φιλοξενούμενων, δέχθηκαν κι ένα γκολ εύκολα, για να βελτιωθούν στο δεύτερο μέρος, να ισοφαρίσουν νωρίς, όμως... φρένο έβαλε ο ίδιος ο Αμπέλ Φερέιρα στην προσπάθεια των παικτών του για την ανατροπή με αστοχίες στις αλλαγές.

Αντρίγια Ζίβκοβιτς και Μουργκ είχαν βρει πολύ καλό ρυθμό, ήταν οι πιο δραστήριοι, αλλά ο Πορτογάλος τεχνικός τους τράβηξε στον πάγκο και οι Κύπριοι πήραν ανάσες και έφυγαν τελικά με το πολύτιμο Χ από τη Θεσσαλονίκη.

Και ο Γιαννούλης έκανε καλή δουλειά από πλευράς γηπεδούχων, που θα πάνε στην Ισπανία την επόμενη εβδομάδα για τον αγώνα με τη Γρανάδα, η οποία πήρε μεγάλο διπλό επί της Αϊντχόφεν με 2-1.

Μποτεάκ και Λούφτνερ οι κορυφαίοι για την ομάδα του Χένινγκ Μπεργκ.

Του έκοψε τη φόρα ο Φερέιρα...

Ο ΠΑΟΚ είχε την υπεροχή από τα πρώτα λεπτά, ωστόσο ήταν φανερό ότι δεν μπορούσε να φανεί απειλητικός, με αρκετά προβλήματα στην ανάπτυξη του παιχνιδιού.

Και σαν να μην έφτανε αυτό, στο 16' ο Μποτεάκ σε ανύποπτη φάση έπιασε στον ύπνο την άμυνα του «Δικεφάλου του Βορρά» και άνοιξε το σκορ για την Ομόνοια.

Δεν κατάφεραν να αντιδράσουν οι Θεσσαλονικείς μέχρι να πάνε στα αποδυτήρια οι δύο ομάδες, για να δείξουν σφυγμό με την έναρξη της επανάληψης, να πιέσουν και με την υπεροχή να καρποφορεί από το γκολ του Μουργκ στο 56'.

Το μομέντουμ ευνοούσε τους «ασπρόμαυρους», αλλά ο Φερέιρα δεν το διάβασε καλά το παιχνίδι και ουσιαστικά διευκόλυνε τους φιλοξενούμενους αντικαθιστώντας τους Α. Ζίβκοβιτς και Μουργκ, καθώς ούτε ο Τζόλης ούτε ο Μπίσεσβαρ κατάφεραν να κάνουν αισθητή την παρουσία τους.

Έπεσε ο ρυθμός του ΠΑΟΚ, έμεινε το 1-1 έως το σφύριγμα της λήξης και η γκέλα δεν απεφεύχθη.

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Σκωτσέζος Μάντεν με βοηθούς τους συμπατριώτες του Ρουμ και Στιούαρτ

Κίτρινες: 33' Ίνγκασον, 59' Γιαννούλης - 17' Μποτεάκ, 24' Λανγκ, 36' Παπουλής, 61' Τζιωνής.

ΠΑΟΚ (Αμπέλ Φερέιρα): Ζίβκοβιτς, Ίνγκασον, Βαρέλα, Μιχαηλίδης, Μάτος (62' Ροντρίγκο), Εσίτι (46' Ντάγκλας Αουγκούστο), Σβαμπ, Γιαννούλης, Μουργκ (73' Μπίσεσβαρ), Α. Ζίβκοβιτς (73' Τζόλης), Τσόλακ (62' Σβιντέρσκι).

ΟΜΟΝΟΙΑ (Χένινγκ Μπεργκ): Φαμπιάνο, Χουμποτσάν, Λέτσιακς, Λούφτνερ, Λανγκ, Βίτορ Γκόμες, Παπουλής (75' Ασαντέ), Τζιονής, Ζόρντι Γκόμεθ (75' Κουσουλός), Μποτεάκ (90'+2 Λοΐζου), Ντούρις (75' Κακουλής).