28/03/2024
Αγγλία | Κυριακή 18 Οκτωβρίου 2020 - 23:20

Tην... πάτησε άγρια η Τότεναμ

Κέρδιζε 3-0 τη Γουέστ Χαμ, αλλά ισοφαρίστηκε με τρία γκολ μετά το 82'! * Δεύτερη η Άστον Βίλα με διπλό επί της Λέστερ (0-1)

Μεγάλη ζημιά έπαθε η Τότεναμ από τη Γουέστ Χαμ στην κυριακάτικη (18/10) αναμέτρηση της 5ης αγωνιστικής της Πρέμιερ Λιγκ, καθώς αν και προηγείτο με 3-0 έως το τελευταίο δεκάλεπτο, εντούτοις... κατόρθωσε να ισοφαριστεί στο τελικό 3-3!

Ο Σον άνοιξε το σκορ μόλις στο 1ο λεπτό, ακολούθησαν δύο γκολ από τον Κέιν στο 8' και το 16' και εν συνεχεία χαλάρωσαν τα «σπιρούνια» και την... πάτησαν άγρια.

Τα «σφυριά» μείωσαν με τον Μπαλμπουενά στο 82', τρία λεπτά αργότερα έγινε το 3-2 από το αυτογκόλ του Σάντσες και το σοκ για την ομάδα του Ζοζέ Μουρίνιο ολοκληρώθηκε από το γκολ του Λαντσίνι στο 90'+4.

Στο μεταξύ, η Άστον Βίλα συνεχίζει να εντυπωσιάζει και με το διπλό με 1-0 κόντρα στη Λέστερ ανέβηκε στη 2η θέση με 12 βαθμούς, έναν λιγότερο από την πρωτοπόρο Έβερτον.

O Mπάρκλεϊ στο 90'+1 ήταν αυτός που βρήκε δίχτυα για τους «χωριάτες».

Τα αποτελέσματα της 5ης αγωνιστικής

Σάββατο (17/10)

Έβερτον - Λίβερπουλ 2-2 (19' Kιν, 81' Κάλβερτ-Λιούιν - 3' Μανέ, 72' Σαλάχ)

Τσέλσι - Σαουθάμπτον 3-3 (15', 29' Βέρνερ, 59' Χάβερτς - 43' Ινγκς, 57' Άνταμς, 90'+2 Βέστεργκααρντ)

Μάντσεστερ Σίτι - Άρσεναλ 1-0 (23' Στέρλινγκ)

Νιούκαστλ - Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 1-4 (2' αυτ. Σο - 23' Μαγκουάιρ, 86' Μπρούνο Φερνάντες, 90' Γουάν-Μπισάκα, 90'+6 Ράσφορντ)

Κυριακή (18/10)

Σέφιλντ Γιουνάιτεντ - Φούλαμ 1-1 (85' πέν. Σαρπ - 77' Λούκμαν)

Κρίσταλ Πάλας - Μπράιτον 1-1 (19' πέν. Ζαχά - 90' ΜακΆλιστερ)

Τότεναμ - Γουέστ Χαμ 3-3 (1' Σον, 8', 16' Κέιν - 82' Μπαλμπουενά, 85' αυτ. Σάντσες, 90'+4 Λαντσίνι)

Λέστερ - Άστον Βίλα 0-1 (90'+1 Μπάρκλεϊ)