26/04/2024
Εθνικές ομάδες | Κυριακή 11 Οκτωβρίου 2020 - 23:41

Κακή Εθνική, καλό αποτέλεσμα…

Η Ελλάδα νίκησε στο άδειο ΟΑΚΑ με 2-0 τη Μολδαβία χάρη στο πέναλτι και την αποβολή εις βάρος των φιλοξενούμενων στις καθυστερήσεις του α’ ημιχρόνου, που ήταν το καθοριστικό σημείο του ματς * Μπακασέτας και Μάνταλος οι σκόρερ * Με δύο δοκάρια ο Φορτούνης εξέθεσε τον Φαν’τ Σιπ στο 20λεπτο που έπαιξε

Του ΔΗΜΗΤΡΗ ΔΗΜΗΤΡΙΟΥ

Η δουλειά έγινε μεν, αλλά δεν ικανοποίησε… Ο λόγος για την Εθνική φυσικά, που το βράδυ της Κυριακής (11/10) στο άδειο ΟΑΚΑ νίκησε την Μολδαβία στην 3η αγωνιστική του Νations League, αλλά μέχρι εκεί. Το αποτέλεσμα ήταν καλό, αλλά η ομάδα ήταν -και πάλι- κακή ως παρουσία μέσα στο γήπεδο.

Λίγα πράγματα ξανά με εξαίρεση το τελευταίο 20λεπτο, όπου η παρουσία του Φορτούνη και του Πέλκα βοήθησαν πραγματικά την Ελλάδα να βελτιώσει το δημιουργικό της κομμάτι με… ορθόδοξο ποδόσφαιρο. Βέβαια το καθοριστικό σημείο του ματς ήταν το πέναλτι και ταυτόχρονα αποβολή για τους φιλοξενούμενους στις καθυστερήσεις του α’ ημιχρόνου!

Στο 45’+3 η Εθνική όχι μόνο κατάφερε να σκοράρει από την εύστοχη εκτέλεση του Μπακασέτα, αλλά απέκτησε και αριθμητικό πλεονέκτημα με την απευθείας κόκκινη, που είδε ο Πόσμακ για τράβηγμα εντός περιοχής στον Παυλίδη.

Μέχρι εκείνο το σημείο του πέναλτι και της αποβολής η Ελλάδα είχε κάνει μια φάση της προκοπής όλη και όλη με έναν σαφώς υποδεέστερο αντίπαλο…

Το 1-0 και ο παίκτης παραπάνω σε καθοριστικό σημείο έδωσαν αέρα και ψυχολογία στην Εθνική, που μπήκε πιο καλά στο β’ ημίχρονο δείχνοντας σημάδια βελτίωσης… Έτσι το 2-0 δεν άργησε και στο 50’ μετά από σέντρα του Μπακασέτα ο Μάνταλος με σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Στα επόμενα λεπτά οι διεθνείς έριξαν ταχύτητα για να βγάλει πάλι αρετές η ομάδα από τη στιγμή που ο Φαν’τ Σιπ αποφάσισε να βάλει στο 69’ τον Φορτούνη. Ο άσος του Ολυμπιακού εξέθεσε τον Ομοσπονδιακό προπονητή, καθώς έκανε την Εθνική να αποκτήσει σωστή ανάπτυξη μαζί και με την είσοδο του Πέλκα. Και βέβαια ο Φορτούνης πρόλαβε να έχει και δύο δοκάρια στο 90’+1 και 90’+2 (!).

Όσο για τους Μολδαβούς έχασαν πέναλτι στο 88’, που έπιασε ο Βλαχοδήμος (ίσως στη μοναδική επαφή του με την μπάλα σε όλο τον αγώνα), μετά από ένα πέναλτι απειρίας του Ρότα, που έκανε ντεμπούτο με το εθνόσημο…

Στους διακριθέντες ασφαλώς ο Μπακασέτας έχει βασική θέση, ενώ άρεσαν όσο έπαιξαν τόσο ο Φορτούνης όσο και ο Πέλκας.

Έτσι η Ελλάδα έφτασε τους 7 βαθμούς και είναι στην πρώτη θέση μαζί με τη Σλοβενία στον 3ο όμιλο της Λίγκας 3 της διοργάνωσης…

ΕΛΛΑΔΑ (Τζον Φαν'τ Σιπ): Βλαχοδήμος, Χατζηδιάκος (69' Ρότα), Γιαννούλης, Τζαβέλλας, Σβάρνας, Κουρμπέλης (82' Μπουχαλάκης), Ζέκα, Λημνιός (76' Πέλκας), Μάνταλος (69' Φορτούνης), Μπακασέτας, Παυλίδης (82' Φούντας).

ΜΟΛΔΑΒΙΑ (Ενγκίν Φιράτ): Ναμάσκο, Αρμάς, Πόσμακ, Μούντρακ, Πλατίκα, Ρέμπιουκ, Κόσιουκ, Καϊμάκοφ (46' Επουρεάνου), Ράτα (66' Μαραντίτσι), Ιονίτα (76' Ράτσου), Νικολαέσκου (58' Μιλιντσεάνου).