20/04/2024
ΧΑΝΙΑ | Σάββατο 10 Οκτωβρίου 2020 - 19:10

Άρεσαν τα Χανιά στο φιλικό Χ με τον ΟΦΗ

Με το 1-1 έφυγε η ομάδα του Βοσνιάδη στο φιλικό του «Γεντί Κουλέ»

Από το καλό στο καλύτερο δείχνουν να οδεύουν τα Χανιά, που άφησαν θετικές εντυπώσεις στη σαββατιάτικη (10/10) φιλική ισοπαλία με 1-1 κόντρα στον ΟΦΗ.

Στο «Γεντί Κουλέ» ο Διαμαντόπουλος στο 20' βρήκε τον Κάσσο με κάθετη μπαλιά, ο οποίος απέφυγε τον Σωτηρίου και πλάσαρε από πλάγια θέση, με την μπάλα να περνά παράλληλα από την εστία.

Οι Ηρακλειώτες απείλησαν στο 43' με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Στάρτζεον και με την μπάλα να φεύγει λίγο άουτ, για να ανοίξουν το σκορ στο 60' όταν ο Στάρτζεον εκτέλεσε κόρνερ και μετά από κόντρες στην περιοχή ο Σακόρ έγινε κάτοχος της μπάλας και με σουτ βρήκε δίχτυα.

Τρία λεπτά αργότερα ο Σωτηρίου απέκρουσε με διπλή προσπάθεια το σουτ του Πλέγα, ενώ στο 79' ο Δημητριάδης εκτέλεσε φάουλ και ο Ανδρέου από κοντά δεν μπόρεσε να βρει όπως ήθελε την μπάλα και να τη στείλει στα δίχτυα.

Οι παίκτες του Αλέξανδρου Βοσνιάδη συνέχισαν να ψάχνουν το γκολ της ισοφάρισης, με τον Νίκολιτς στο 85' να στέλνει άουτ την μπάλα από πλεονεκτική θέση, αλλά στο 87' ο Γιάκος δεν λάθεψε ύστερα από την ωραία πάσα του Σουντουρά και πλάσαρε εύστοχα για το 1-1.

Ο Γιάκος είχε και ευκαιρία στις καθυστερήσεις για το 1-2, πιάνοντας το σουτ και με την μπάλα να περνά λίγο άουτ.

ΟΦΗ (Γιώργος Σίμος): Σωτηρίου, Μαρινάκης (46' λ. τρ. Κοροβέσης), Λυμπεράκης, Βαφέας, Σουρνάκης, Μεγιάδο (46' Μπαλογιάννης), Σακόρ, Σολίς (19' λ. τρ. Στάρτζεον), Γρίβας, Νοικοκυράκης (61' Σαρντινέρο), Γιάννου (61' Μίγγος).

ΧΑΝΙΑ (Αλέξανδρος Βοσνιάδης): Κουτζαβασίλης (46' Λαμπίρης, 85' Τριανταφυλλάκης), Αναστασόπουλος (68' Νίκολιτς), Γρομητσάρης (85' Λάμτσε), Σωτηράκος (46' Ανδρέου), Ουνγιαλίδης (68' Μπραμπίγια), Καρτσαμπάς (46' Σουντουρά), Παναγιωτούδης, Πλέγας (76' Φέκκας), Κάσσος (46' Δημητριάδης), Καμαρά (88' Μυφτάρι), Διαμαντόπουλος (46' Γιάκος).