19/04/2024
Πόλο | Σάββατο 10 Οκτωβρίου 2020 - 17:31

Μεγάλο διπλό με το... καλημέρα η Βουλιαγμένη κόντρα στον Ολυμπιακό

Νίκη στην πρεμιέρα της Α1 πόλο με 8-7 * Πρώτη ήττα σε ματς κανονικής περιόδου για τους «ερυθρόλευκους» μετά τον Απρίλιο του 2012!

Ανταγωνιστικό περισσότερο από κάθε άλλη φορά τα τελευταία χρόνια προμηνύεται το φετινό πρωτάθλημα της Α1 πόλο και η Βουλιαγμένη το απέδειξε έμπρακτα στη σαββατιάτικη (10/10) πρεμιέρα, παίρνοντας μεγάλη νίκη με 8-7 επί του Ολυμπιακού μέσα στο κολυμβητήριο του Πειραιά.

Για τους νταμπλούχους Ελλάδας ήταν η πρώτη ήττα σε αγώνα κανονικής περιόδου μετά από τον Απρίλιο του 2012 (!) και συνολικά 177 παιχνίδια (είχαν χάσει με 8-7 στον Λαιμό από τη Βουλιαγμένη), με την ομάδα του Θοδωρή Βλάχου να μένει άσφαιρη σε ολόκληρο το πρώτο ημίχρονο!

Ο ΝΟΒ βρέθηκε στο +4 (2-6) στο τέλος του τρίτου οκταλέπτου, στην τελευταία περίοδο οι «ερυθρολευκοι» αφυπνίστηκαν και ισοφάρισαν 6-6, αλλά οι παίκτες του Χρβόγε Κόλιανιν σημείωσαν το νικητήριο τέρμα με τον Αλαφραγκή 2:06 πριν τη λήξη της αναμέτρησης.

Εν συνεχεία, ο Τζωρτζάτος απέκρουσε πέναλτι του Ντάουμπε και η Βουλιαγμένη πανηγύρισε τη σπουδαία νίκη.

Τα οκτάλεπτα: 0-1, 0-1, 2-4, 5-2

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Θοδωρής Βλάχος): Ζερδεβάς, Ντάουμπε 1, Σκουμπάκης, Γενηδουνιάς 1, Αργυρόπουλος Κανακάκης 1, Πρέκκας, Δερβίσης 1, Κάκαρης, Μουρίκης 2, Καπότσης 1, Χρυσοσπάθης, Ίρβινγκ, Σύρμας, Γραμματικός, Μαθιόπουλος.

ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗ (Χρβόγε Κόλιανιν): Τζωρτζάτος, Μυλωνάκης, Αλαφραγκής 1, Γκιουβέτσης 1, Τρούλος 2, Γούβης, Αφρουδάκης 1, Καλογερόπουλος, Χαλυβόπουλος 1, Κουρούβανης 2, Λόζινα, Μπάσιτς, Ανδρεάδης, Καστρινάκης, Βλάσσης.