28/03/2024
Αγγλία | Κυριακή 4 Οκτωβρίου 2020 - 22:05

Ο Μουρίνιο διέλυσε τους «κόκκινους διαβόλους»

Η Τότεναμ ισοπέδωσε με 6-1 τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ στο «Ολντ Τράφορντ» * Επικράτησαν δύσκολα Άρσεναλ και Γουλβς

Σε παράσταση για ένα ρόλο μετέτρεψε η Τότεναμ την κυριακάτικη (4/10) αναμέτρηση με την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ στο «Ολντ Τράφορντ» και έφυγε με το εντυπωσιακό διπλό με 6-1, διασύροντας την ομάδα του Όλε Γκούναρ Σόλσκιερ.

To πιο τρελό ξεκίνημα της φετινής Πρέμιερ Λιγκ, αφού σε επτά λεπτά έγιναν απίθανα πράγματα. Στα 30 δευτερόλεπτα ο Σάντσες ανέτρεψε τον Μαρσιάλ και ο Μπρούνο Φερνάντες από την άσπρη βούλα πέτυχε το 1-0. Η Τότεναμ αντέδρασε και η άμυνα της Μάντσεστερ της έδωσε... ασίστ για διασυρμό. Στο 4' ο Ντομπελέ πέτυχε το 1-1, με τον Μαγκουάιρ και τον Σο να μην ξέρουν πού βρίσκεται η μπάλα.

Τρία λεπτά αργότερα ο αρχηγός των γηπεδούχων κοιτούσε τον Κέιν να κάνει την ασίστ στον Σον, που πέτυχε το 2-1. Μάλιστα, τρία γκολ σε επτά λεπτά είχαμε να δούμε δέκα χρόνια στην Πρέμιερ Λιγκ. Τα πράγματα έγιναν χειρότερα για τη Γιουνάιτεντ, αφού στο 28ο λεπτό, ο Μαρσιάλ αντίκρισε την απευθείας κόκκινη κάρτα για χτύπημα εκτός φάσης στον Έρικ Λαμέλα. Λίγα λεπτά μετά, ο Χάρι Κέιν έγραψε το 3-1 και στο 37' ο Σον ανέβασε το δείκτη του σκορ.

Στο δεύτερο μέρος η εικόνα δεν άλλαξε, η Τότεναμ έφτασε σε πέμπτο γκολ στο 51' με τον Σερζ Οριέ και το κερασάκι στην τούρτα έβαλε ο Κέιν με εύστοχο χτύπημα πέναλτι στο 79ο λεπτό.

Σε άλλα ματς νίκες για την Αρσεναλ και τη Γουλβς, καθώς επικράτησαν δύσκολα της Σέφιλντ Γιουνάτεντ με 2-1 και της Φούλαμ με 1-0 αντίστοιχα.

Τα αποτελέσματα της 4ης αγωνιστικής

Σάββατο (3/10)

Τσέλσι - Κρίσταλ Πάλας 4-0 (50' Τσίλγουελ, 66' Ζουμά, 78' πέν., 82' πέν. Ζορζίνιο)

Έβερτον - Μπράιτον 4-2 (16' Κάλβερτ-Λιούιν, 45'+2 Μίνα, 52', 70' Ροντρίγκες - 41' Μοπέ, 90'+2 Μπισουμά)

Λιντς - Μάντσεστερ Σίτι 1-1 (59' Ροντρίγκο - 17' Στέρλινγκ)

Νιούκαστλ - Μπέρνλι 3-1 (14' Σεντ Μαξιμέν, 65', 77' πέν. Γουίλσον - 61' Γουέστγουντ)

Κυριακή (4/10)

Λέστερ - Γουέστ Χαμ 0-3 (14' Αντόνιο, 34' Φορνάλς, 83' Μπάουεν)

Σαουθάμπτον - Γουέστ Μπρομ 2-0 (41' Ντζενεπό, 69' Ρομέου)

Άρσεναλ - Σέφιλντ Γιουνάιτεντ 2-1 (61' Σάκα, 64' Πεπέ - 84' ΜακΓκόλντρικ)

Γουλβς - Φούλαμ 1-0 (56' Νέτο)

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ - Τότεναμ 1-6 (2' πέν. Μπρούνο Φερνάντες - 4' Εντομπελέ, 7', 37' Σον, 31', 79' πέν. Κέιν, 51' Οριέ)