24/04/2024
ΑΡΗΣ | Δευτέρα 28 Σεπτεμβρίου 2020 - 10:17

Άρης: Δε μπορεί να είναι χαρούμενος επειδή γλίτωσε την ήττα!

O «κίτρινος» Ρενάτο Λέκκα είναι εδώ (!) και αναλύει την ισοπαλία με τον ΠΑΣ Γιάννινα

Ο Άρης δεν κατάφερε να κάνει το 3 στα 3 στο φετινό πρωτάθλημα μιας και ο ΠΑΣ Γιάννινα σταμάτησε τα δύο προηγούμενα σερί νικηφόρα αποτελέσματα αποσπώντας ισοπαλία 2-2 στο Κλεάνθης Βικελίδης. Ο Άρης σπατάλησε ένα ολόκληρο ημίχρονο, όντας ανιαρός, επιπόλαιος και απροετοίμαστος.

Η επιλογή του προπονητή να εμφανιστεί για πρώτη φορά με δύο στόπερ που δεν είχαν παίξει φέτος μαζί, (Ντάνκοβιτς - Δεληζήσης) φαίνεται να μην απέδωσε τα αναμενόμενα, μιας και ο Κροάτης πέρασε αλλαγή στην έναρξη του 2ου ημιχρόνου. Ενώ για ακόμα ένα ματς βρίσκει σε κακή μέρα τους Σάσα, Γκάνεα αλλά και τον επιθετικό της ομάδας Λόπεθ. Φάνηκε επίσης ότι καθόλου τυχαία δεν ήταν η συμμετοχή του Τζένκο από την βασική 11άδα σε όλες τις προηγούμενες αναμετρήσεις. Στο 2ο ημίχρονο έδειξε πόσο αναγκαίος ήταν για τον Άρη καθώς έδωσε τις απαραίτητες ανάσες στην ομάδα ενώ ήταν αποτελεσματικός και στα ανασταλτικά του καθήκοντα, μιας και ο Σάσα - όπως προαναφέραμε - ήταν σε κακή μέρα.

Ο Ματίγια φαίνεται να βρίσκει τα πατήματά του βοηθώντας και με το υπέροχο γκολ που έβαλε από φάουλ σήμερα, ενώ ο Γιάννης Φετφατζίδης - μάλλον το τελευταίο του ματς με τα κιτρινόμαυρα - έδειξε για ακόμα μία φορά την κλάση του σημειώνοντας ένα μοναδικό γκολ. Ο Γκάμα δεν είχε και την καλύτερη μέρα ενώ, ζιζάνιο για τους αντιπάλους ήταν ο Μπερτόγλιο καθώς ήταν μέσα σε όλες τις φάσεις. Δραστήριος, τολμηρός, ευφυής παίκτης.

Ο Άρης δε μπορεί να είναι χαρούμενος επειδή γλίτωσε την ήττα καθώς πραγματικά πέταξε το πρώτο ημίχρονο βρίσκοντας τον ΠΑΣ Γιάννινα πιο αποτελεσματικό. Ναι μεν θέλει δύναμη να αντιδράς κατά αυτόν τον τρόπο στο 2ο ημίχρονο και αν κέρδιζε ίσως μιλούσαμε για μία μεγάλη ανατροπή. Βέβαια, σε καμία περίπτωση δε παραγνωρίζουμε το σοκ που έχει υποστεί ο οργανισμός τις τελευταίες δύο εβδομάδες: αποχώρηση Ένινγκ μετά το ευρωπαϊκό παιχνίδι, με υπηρεσιακό προπονητή στον Βόλο, έλευση Άκη Μάντζιου, παραίτηση Χαριστέα. Ωστόσο, οι εξελίξεις αυτές δεν στάθηκαν εμπόδιο για το διπλό μες τον Βόλο την προηγούμενη αγωνιστική.

Την επόμενη εβδομάδα οι κιτρινόμαυροι αντιμετωπίζουν τον Παναθηναϊκό και πρέπει να φανούν πιο προετοιμασμένοι αν θέλουν να πετύχουν κάτι καλό, μιας και οι δύο ομάδες έχουν τους ίδιους στόχους. Ο Άκης Μάντζιος θα έχει την ευκαιρία να δείξει τη δουλειά του στα επόμενα ματς μια και ακόμα είναι στην αρχή. Ελπίζουμε να μην είναι κακός οιωνός το στραβοπάτημα της Κυριακής απέναντι στον ΠΑΣ Γιάννινα.

* Ο Ρενάτο Λέκκα είναι αρχισυντάκτης στο Action 24 και δημοσιογράφος στην εφημερίδα «Το Ποντίκι»