25/04/2024
Αγγλία | Πέμπτη 24 Σεπτεμβρίου 2020 - 23:56

Επτάσφαιρη η Λίβερπουλ με Τσιμίκα

Επιβλητικό 2-7 ενάντια στη Λίνκολν και πρόκριση στους «16» του Λιγκ Καπ * Με ζόρια η Σίτι * Τα ζευγάρια

Με εμφατικό τρόπο πέρασε στους «16» του Λιγκ Καπ η Λίβερπουλ, συντρίβοντας εκτός έδρας τη Λίνκολν με 7-2 το βράδυ της Πέμπτης (24/9) και με επόμενη αντίπαλο την Άρσεναλ στο «Άνφιλντ».

Ήταν ένα ματς όπου ο Κώστας Τσιμίκας έκανε το ντεμπούτο του με τους πρωταθλητές Αγγλίας σε επίσημο παιχνίδι και αγωνίστηκε σε ολόκληρη τη διάρκειά του, με τον Σακίρι να ανοίγει το σκορ στο 9', τον Μιναμίνο να γράφει το 0-2 στο 18' και τον Τζόουνς με δύο γκολ στο 32' και το 36' να διαμορφώνει το 0-4 του α' ημιχρόνου.

Με το... καλημέρα στο δεύτερο μέρος έβαλε δεύτερο προσωπικό τέρμα ο Μιναμίνο, οι γηπεδούχοι (ομάδα γ' κατηγορίας) σκόραραν με τον Εντούν στο 60', για να σημειώσει το 1-6 ο Γκρούγιτς στο 65' και να πετύχει το δεύτερο γκολ της Λίνκολν ο Μόντσμα ένα λεπτό αργότερα.

Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Ορίγκι στο 89', την ίδια στιγμή που η Μάντσεστερ Σίτι ζορίστηκε κόντρα στην Μπόρνμουθ, για να νικήσει τελικά με 2-1, ενώ η Άστον Βίλα προκρίθηκε με το εκτός έδρας 0-3 ενάντια στην Μπρίστολ Σίτι.