29/03/2024
Champions League | Πέμπτη 24 Σεπτεμβρίου 2020 - 00:45

Μπεργκ: «Επιθετικό φάουλ πριν το πέναλτι...» (video)

Γκρίνιαξε για τη διαιτησία ο τεχνικός της Ομόνοιας * Δείτε όσα δήλωσε μέσα από την κάμερα του a-sports.gr

Tην ήττα με 2-0 γνώρισε η Ομόνοια από τον Ολυμπιακό στο «Γ. Καραϊσκάκης» και ο Χένινγκ Μπεργκ έκανε παράπονα για τη διαιτησία.

Μιλώντας στην Cosmote ΤV, o Νορβηγός τεχνικός υποστήριξε ότι έχει προηγηθεί επιθετικό φάουλ του Ραντζέλοβιτς πριν το πέναλτι που έκανε ο Λέγιακς και ανέφερε σχετικά: «Είμαι χαρούμενος με την προσπάθεια, αλλά απογοητευμένος με το αποτέλεσμα. Στη φάση που δόθηκε πέναλτι είναι καθαρό ότι ο παίκτης του Ολυμπιακού τράβηξε τον Λέγιακς πριν την πτώση του και το χέρι.

Καταλαβαίνω πως είναι δύσκολο να το δει ο διαιτητής σε ζωντανή ροή, αλλά το VAR υπάρχει γι' αυτό το λόγο και έπρεπε να επέμβει. Ξέρω ότι είμαστε μικρό κλαμπ σε σχέση με τον Ολυμπιακό, αλλά έπρεπε να δοθεί επιθετικό φάουλ».

Ενώ πρόσθεσε για το ματς: «Ο Ολυμπιακός είναι καλή ομάδα και καλύτερος από μας. Ήμασταν ανταγωνιστικοί, αλλά ο Ολυμπιακός πήρε αυτό το 2-0 και σκόραρε στις καθυστερήσεις. Το παιχνίδι θα μπορούσε κάλλιστα να λήξει 0-0, αλλά δεν έγινε. Τώρα έχουμε το δεύτερο ημίχρονο και θα πρέπει να είμαστε πιο επικίνδυνοι επιθετικά στον επαναληπτικό».

Στο ίδιο μήκος κύματος ήταν και όσα δήλωσε στη συνέντευξη Τύπου, λέγοντας για τη διαιτησία: «Ήταν απογοητευτικό το σημερινό αποτέλεσμα. Αγωνιστήκαμε καλά απέναντι στον Ολυμπιακό, τους αποκρούσαμε και ήμασταν ανταγωνιστικοί, αλλά χάσαμε το ματς. Ήμασταν κοντά σε ένα καλό αποτέλεσμα.

Ουσιαστικά χάσαμε το ματς από ένα πέναλτι, αλλά δεν ήταν πέναλτι. Υπήρχε VAR. Ήταν το πρώτο ματς που παίξαμε με VAR. Ήταν επιθετικό φάουλ. Ήταν μια δύσκολη φάση να τη δει με γυμνό μάτι, αλλά εύκολο να το δει στο VAR πως ήταν επιθετικό φάουλ.

Δεν είμαστε το μεγαλύτερο κλαμπ, αλλά έπρεπε να έχει επέμβει. Τώρα τελείωσε το πρώτο ημίχρονο. Είμαστε 2-0 πίσω στο σκορ. Θα κοιτάξουμε τον Ολυμπιακό στα μάτια, είναι μια πολύ καλή ομάδα. Ήταν απογοητευτικό αυτό που συνέβη με το VAR. Ήταν δύσκολη φάση για τον διαιτητή, αλλά εύκολη για το VAR. Αν ακολουθούσαμε τους κανόνες, θα διαπιστώναμε εύκολα πως δεν υπήρχε πέναλτι. Είναι δύσκολο να κερδίσεις τον Ολυμπιακό με το VAR απέναντί σου».

Πάντως, παραδέχθηκε ότι ο Ολυμπιακός έχασε σημαντικές ευκαιρίες για μεγαλύτερο σκορ και απένειμε τα εύσημα στον γκολκίπερ Φαμπιάνο.

Συγκεκριμένα, είπε: «Ο Φαμπιάνο είχε σπουδαίες αποκρούσεις σε Βαλμπουενά και Ελ Αραμπί, ήταν αρκετές καλές αποκρούσεις για να αναφέρω πως ήταν καλός. Περιορίσαμε τον Ολυμπιακό, μια πολύ καλή ομάδα που έκανε μια φανταστική πορεία πέρυσι στην Ευρώπη. Με λίγη τύχη παραπάνω και με το VAR στο πλευρό μας, θα μπορούσαμε να έχουμε πάρει ένα πιο θετικό αποτέλεσμα».