25/04/2024
Champions League | Πέμπτη 24 Σεπτεμβρίου 2020 - 00:12

Με το ενάμιση πόδι στους ομίλους του Τσάμπιονς Λιγκ η Ντιναμό Κιέβου

Διπλό με 2-1 επί της Γάνδης για τα πλέι οφ * Χορταστική ισοπαλία για Μόλντε και Φερεντσβάρος (3-3)

Tην παρουσία της στους ομίλους του Τσάμπιονς Λιγκ εξασφάλισε σε μεγάλο βαθμό η Ντιναμό Κιέβου, επικρατώντας εκτός έδρας της Γάνδης με 2-1 το βράδυ της Τετάρτης (23/9) για τα πλέι οφ.

Ο Σουπριάγκα άνοιξε το σκορ στο 9' για τους Ουκρανούς, που ισοφαρίστηκαν από το γκολ του Κλάιντιστ στο 41', αλλά απέκτησαν αριθμητικό πλεονέκτημα στο 53ο λεπτό λόγω της αποβολής του Μπέζους.

Και το εκμεταλλεύθηκαν με το γκολ του Ντε Πένα στο 79' για το τελικό 1-2, την ίδια στιγμή που έγινε σπουδαίο ματς στη Νορβηγία, με Μόλντε και Φερεντσβάρος να αναδεικνύονται ισόπαλες 3-3 και να αφήνουν ανοικτούς λογαριασμούς για τη ρεβάνς.

Μπολί στο 7' και Ουζούνι στο 53' έδωσαν προβάδισμα δύο τερμάτων στους Ούγγρους, αλλά οι γηπεδούχοι έκαναν εκπληκτική ανατροπή και με τα γκολ των Τζέιμς στο 55', Έικρεμ στο 65' και Έλινγκσεν στο 83' βρέθηκαν μπροστά στο σκορ με 3-2, για να ισοφαρίσει με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι ο Καράτιν στο 87ο λεπτό.

Τα αποτελέσματα των πρώτων αγώνων των πλέι οφ

Tρίτη (22/9)

Κράσνονταρ - ΠΑΟΚ 2-1 (39' πέν. Κλάεσον, 70' Καμπελά - 32' Πέλκας)

Μακάμπι Τελ Αβίβ - Σάλτσμπουργκ 1-2 (9' Μπίτον - 49' πέν. Σομποζλάι, 57' Οκουγκάβα)

Σλάβια Πράγας - Μίντιλαντ 0-0

Τετάρτη (23/9)

Γάνδη - Ντιναμό Κιέβου 1-2 (41' Κλάιντιστ - 9' Σουπριάγκα, 79' Ντε Πένα)

Μόλντε - Φερεντσβάρος 3-3 (55' Τζέιμς, 65' Έικρεμ, 83' Έλινγκσεν - 7' Μπολί, 53' Ουζούνι, 87' πέν. Καράτιν)

Ολυμπιακός - Ομόνοια 2-0 (69' πέν. Βαλμπουενά, 90'+2 Ελ Αραμπί)