29/03/2024
Champions League | Τετάρτη 23 Σεπτεμβρίου 2020 - 23:56

Είναι «αγκαλιά» με το… σεντόνι ο Ευρωπαίος Ολυμπιακός!

Οι νταμπλούχοι Ελλάδας έκαμψαν την αντίσταση της Ομόνοιας και με καθαρό σκορ (2-0) ετοιμάζονται ξανά για τους ομίλους του Τσάμπιονς Λιγκ * Δίκαιη νικη, που θα ήταν μεγαλύτερη αν δεν υπήρχε ο γκολκίπερ Φαμπιάνο * Ο Ελ Αραμπί με γκολάρα το τελικό σκορ στο 92’ * Το πρώτο γκολ με πέναλτι ο Βαλμπουενά στο 69’ * Βοήθησε πολύ ο Ραντζέλοβιτς

Του ΔΗΜΗΤΡΗ ΔΗΜΗΤΡΙΟΥ

Έτοιμος δεν είναι, αλλά είναι Ευρωπαίος και φαίνεται συνεπής με το ραντεβού του για τους ομίλους του Τσάμπιονς Λιγκ… Κι αυτό ισχύει για τον Ολυμπιακό, που από βράδυ της Τετάρτης (23/9) είναι «αγκαλιά» με το… σεντόνι ξανά!

Οι νταμπλούχοι Ελλάδας πήραν καθαρή και δίκαιη νίκη με 2-0 μέσα στο άδειο (ελέω κορωνοϊού) «Γ. Καραϊσκάκης» και έγιναν το μεγάλο φαβορί απέναντι στην Ομόνοια, που τους περιμένει στη Λευκωσία την Τρίτη 29 Σεπτεμβρίου στη 2η αγωνιστική της φάσης των πλέι οφ της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης.

Άξια επικράτηση, που κάλλιστα θα μπορούσε ως προς το σκορ να ήταν και μεγαλύτερη, αφού στο β’ ημίχρονο ο γκολκίπερ της κυπριακης ομάδας, Φαμπιάνο επιχείρησε να… κατεβάσει τα ρολά.

Οι πρωταθλητές είχαν ένα κακό α' ημίχρονο, διάστημα στο οποίο έμοιαζαν εγκλωβισμένοι στη σφιχτή αμυντική λειτουργία των φιλοξενούμενων, αλλά στην επανάληψη καθάρισαν σταδιακά το μυαλό τους, αύξησαν την πίεση στα αντίπαλα καρέ και βρήκαν δις τον δρόμο προς τα δίχτυα, απλοποιώντας τα πράγματα εν όψει του δεύτερου αγώνα.

Είναι προφανές ότι υπάρχει σημαντική διαφορά δυναμικότητας ανάμεσα στους δύο αντιπάλους κι εφόσον η ομάδα του Πέδρο Μαρτίνς δείξει την απαιτούμενη σοβαρότητα θα μπορέσει να διπλασιάσει τις νίκες της και να προκριθεί πανηγυρικά.

Καμαρά και Βαλμπουενά ήταν με διάρκεια στην απόδοσή τους οι κορυφαίοι των «ερυθρόλευκων», με Ραντζέλοβιτς και Ελ Αραμπί να έρχονται από τον πάγκο και να βάζουν τη σφραγίδα τους στον αγώνα.

Ανέβηκε στο β' και «καθάρισε»...

Στο πρώτο μισό της αναμέτρησης οι Πειραιώτες ήταν στατικοί, άνευροι και δίχως ταχύτητα στο παιχνίδι τους ήταν φυσιολογικό να μην μπορούν να διασπάσουν την καλά οργανωμένη άμυνα της ομάδας του Χένινγκ Μπεργκ.

Στα μετόπισθεν δεν είχαν κανένα πρόβλημα οι γηπεδούχοι, που ήταν απαραίτητο να ανεβάσουν... στροφές στο δεύτερο μέρος για να φτάσουν στο πολυπόθητο γκολ.

Ο Μαρτίνς, όπως πολλές φορές έχει πράξει, έπαιξε το χαρτί του σχήματος με δύο φορ και είναι αλήθεια ότι ο Ελ Αραμπί ήταν πολύ κεφάτος ερχόμενος από τον πάγκο, κάτι που συνέβη και με τον Ραντζέλοβιτς, που έδωσε πνοή και φρεσκάδα στο δεξί άκρο της επίθεσης.

Και ο Σέρβος εξτρέμ ήταν εκείνος που οδήγησε τον Λέγιακς στο 68' να... μπλοκάρει ουσιαστικά την μπάλα εντός περιοχής, για να καταλογιστεί το πέναλτι και να ευστοχήσει ένα λεπτό αργότερα με υποδειγματική εκτέλεση ο Βαλμπουενά.

Εν συνεχεία, ο Ολυμπιακός ζήτησε το δεύτερο γκολ, ο Ελ Αραμπί έχασε δύο σημαντικές ευκαιρίες, αλλά πείσμωσε και στο 90'+2 έβαλε την υπογραφή του στο ματς με υπέροχη προσπάθεια και άπιαστο σουτ εκτός περιοχής, μια πραγματική γκολάρα από τον Μαροκινό άσο, που έβαλε τέλος και σε ένα αρκετό διάστημα αφλογιστίας του.

Με το καθαρό 2-0 οι «ερυθρόλευκοι» είναι πια με το... ενάμιση πόδι για δεύτερη σερί σεζόν στους ομίλους της κορυφαίας ευρωπαϊκής διασυλλογικής διοργάνωσης.

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Ολλανδός Μάκελι με βοηθούς τους συμπατριώτες του Ντικς και Στέεγκστρα. Υπεύθυνος διαιτητής VAR ήταν ο επίσης Ολλανδός Καμπάις και βοηθός ο συμπατριώτης του Μπλομ.

Κίτρινες: 48' Σεμέδο - 26' Βίτορ Γκόμες, 42' Λούφτνερ, 44' Μποτεάκ, 68' Λέγιακς.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Πέδρο Μαρτίνς): Σα, Ραφίνια, Χολέμπας, Σεμέδο, Μπα, Καμαρά, Μπουχαλάκης, Μασούρας (59' Ραντζέλοβιτς), Φορτούνης (59' Ελ Αραμπί), Βαλμπουενά, Χασάν (76' Εμβιλά).

ΟΜΟΝΟΙΑ (Χένινγκ Μπεργκ): Φαμπιάνο, Χουμποτσάν, Λέγιακς, Λούφτνερ, Λανγκ, Μποτεάκ (87' Λοΐζου), Τζόρντι Γκόμεθ, Βίτορ Γκόμες, Παπουλής (81' Ασαντέ), Τιάγκο, Σενέ (46' Nτούρις).