28/03/2024
Γυναικείο ποδόσφαιρο | Τετάρτη 23 Σεπτεμβρίου 2020 - 11:05

Βαριά ήττα για την Εθνική ποδοσφαίρου γυναικών

Η Ελλάδα έχασε με 4-0 εκτός έδρας από την Ουκρανία, στο γήπεδο «Ομπολόν» του Κιέβου, στην πέμπτη αναμέτρησή της για τον 9ο προκριματικό όμιλο του UEFA Women’s Euro 2022

Καταδικαστική ήττα, στην προσπάθεια πρόκρισης που κάνει για το Women’s Euro, υπέστη η Εθνική ποδόσφαιρου γυναικών, η οποία ηττήθηκε με 4-0 εκτός έδρας από την αντίστοιχη ομάδα της Ουκρανίας, την Τρίτη (22/9).

Οι Ελληνίδες διεθνείς προσπάθησαν με το ξεκίνημα του αγώνα να γίνουν απειλητικές για τα καρέ της γηπεδούχου ομάδας, ωστόσο δεν τα κατάφεραν.

Η ομάδα του Γιώργου Κυριαζή είχε κάποιες καλές επιθετικές προσπάθειες μέχρι το τέλος του πρώτου ημίχρονου, όμως το 0-0 παρέμεινε, παρά το δοκάρι που είχαν οι Ουκρανίδες στο 15’.

Στο δεύτερο ημίχρονο, το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα κατέρρευσε, καθώς δεχόταν το ένα γκολ μετά το άλλο. Στο 58’, η Ουκρανία άνοιξε το σκορ με την Κοζλόβα, η οποία πλάσαρε την Παπακωνσταντίνου μετά την πάσα της Κίμιχ για το 1-0.

Το 2-0 μοιραία ήρθε στο 71’ με την Κοζλόβα να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα, μετά από φάση διαρκείας και σέντρα της Μποϊτσένκο. Ο δείκτης του σκορ ανέβηκε στο 3-0, με την Κράβετς να σκοράρει με κεφαλιά στο 88’.

Τον επίλογο της βαριάς ήττας της Εθνικής μας «έγραψε» η Απανασένκο, που σκόραρε για το 4-0, μετά από πάσα της Κουνίνα.

ΟΥΚΡΑΝΙΑ (Ναταλία Ζιντσένκο): Σαμσόν, Φιλένκο (75’ Πέτρικ), Μπασάνσκα, Σμάτκο, Κράβετς, Άντρουστσακ, Κίμιχ, Μποϊτσένκο, Απαναστσένκο, Μαλαχόβα (46’ Κοζλόβα), Όβντιτσουκ (83’ Κουνίνα).

ΕΛΛΑΔΑ (Γιώργος Κυριαζής): Παπακωνσταντίνου, Γκάτσου, Μήτκου, Χατζηγιαννίδου, Σιδηρά, Μωραΐτου (78’ Βαρδαλή), Κακαμπούκη, Μάρκου, Κόγγουλη, Σαρρή (68’ Κοκοβιάδου), Χατζηνικολάου (84’ Καλδαρίδου).