25/04/2024
ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ | Κυριακή 20 Σεπτεμβρίου 2020 - 20:33

Νίκη χωρίς φάση για τον Παναθηναϊκό επί του Λεβαδειακού!

Μετριότατο και προβληματικό το «τριφύλλι» πήρε με 1-0 το φιλικό με εύστοχο πέναλτι του Μακέντα σε ένα ματς, που κυριολεκτικά κατάφεραν να… χάσουν οι Βοιωτοί!

Προβληματικός για άλλη μια φορά εμφανίστηκε ο Παναθηναϊκός επί των ημερών του Ντάνι Πογιάτος… Οι «πράσινοι» μετά την ήττα στην πρεμιέρα από τον Αστέρα στην Τρίπολη και επ’ ευκαιρία της αναβολής του αγώνα με τον Απόλλωνα Σμύρνης έπαιξαν φιλικό με τον Λεβαδειακό. Το τεστ το απόγευμα της Κυριακής (20/9) στο «Ελ Πάσο» έληξε με νίκη, 1-0, για το «τριφύλλι», αλλά αυτό στην πραγματικότητα δεν λέει και πολλά. Η εικόνα του Παναθηναϊκού ήταν μετριότατη με τους Βοιωτούς άνευ υπερβολής να είναι αυτοί, που… κατάφεραν να ηττηθούν!

Χαρακτηριστικό των παραπάνω είναι το γεγονός ότι οι τυπικά γηπεδούχοι επικράτησαν τον αντιπάλων τους χωρίς -κυριολεκτικά- φάση… Απίθανο κι όμως αληθινό. Πέρα από κάποιες επικίνδυνες σέντρες, οι νικητές δεν απείλησαν καν. Πήραν όμως τη νίκη γοήτρου επί του Λεβαδειακού χάρη σε αχρείαστο (ανόητο στη γλώσσα του ποδοσφαίρου) τράβηγμα – πέναλτι του Τζιώρα πάνω στον Κουρμπέλη, το οποίο μετέτρεψε σε γκολ στο 59’ από τα 11 μέτρα ο Μακέντα.

Αυτό ήταν… Ο Παναθηναϊκός ούτε πίεσε, ούτε δημιούργησε σε όλο το 90λεπτο. Αντιθέτως, οι Βοιωτοί του Σωτήρη Αντωνίου με εξαίρεση την… κουτή παράβαση ήταν άριστα στημένοι μέσα στο γήπεδο και σαφώς ανώτεροι στο α’ ημίχρονο. Διάστημα, κατά το οποίο οι φιλοξενούμενοι μάρκαραν ψηλά, είχαν ομοιογένεια και συνοχή στις κινήσεις τους, χάνοντας μάλιστα και δύο αξιόλογες ευκαιρίες για να στείλουν την μπάλα στα δίχτυα του Διούδη.

Στο β’ ημίχρονο η παρουσία του Μακέντα έδωσε απλά μεγαλύτερο όγκο στην επίθεση του Παναθηναϊκού, που έδειξε μια μεγαλύτερη όρεξη χωρίς να μπορεί να πατά στην αντίπαλη περιοχή. Ο δε Λεβαδειακός έχει οπισθοχωρήσει στο μισό γήπεδο, αλλά δεν έχασε τον έλεγχο της κατάστασης και ούτε πιέστηκε. Πάντως, στα τελευταία λεπτά οι φιλοξενούμενοι βγήκαν από το καβούκι τους, ωστόσο, δεν μπόρεσαν να ισοφαρίσουν.

Για τον Παναθηναϊκό καλός ήταν μόνο ο Κουρμπέλης στη μεσαία γραμμή, ενώ βοήθειες έδωσε από τη στιγμή που μπήκε ο Χατζηγιοβάνης. Κατά τα λοιπά τίποτα το ιδιαίτερο με τον Καρλίτος να πρέπει να είναι πιο σοβαρός στις αντιδράσεις του και να ελέγχει τα συναισθήματα του (σε μια φάση που του έφυγε η μπάλα άουτ την κλώτσησε στη φυσούνα - δείγμα απειθαρχίας).

Από πλευράς Λεβαδειακού, που σε καμία περίπτωση δεν έδινε την εντύπωση ομάδας που τον χωρίζει μια κατηγορία από τον Παναθηναϊκό οι διακριθέντες ήταν πολλοί. Ο Βήχος στην αριστερή πτέρυγα, ο Νίλι στα χαφ και ο Γκέκας κάτω από τα δοκάρια ήταν οι κορυφαίοι.

* Χωρίς προβλήματα η διαιτησία του Αλέξανδρου Κοτσάνη.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ντάνι Πογιάτος): Διούδης, Σάντσες, Ζαγαρίτης (88’ Καραγιάννης), Σένκεφελντ, Μαυρομμάτης (46’ Βέλεθ), Κουρμπέλης (88’ Αλεξανδρόπουλος), Μπουζούκης (67’ Σερπέζης), Αγιούμπ, Σαβιέρ (46’ Μακέντα), Αϊτόρ (67’ Χατζηγιοβάνης), Καρλίτος.

ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ (Σωτήρης Αντωνίου): Γκέκας, Κάκκο (46’ Μαρκολίνο), Βήχος (84’ Κυριαζής), Τσάπρας (84’ Γεράκιος), Καραχάλιος (84’ Πούλος), Λιάγκας (46’ Θεοχάρης), Νίλι (65’ Τσιώλης), Μεχία (76’ Καραμπάς), Κονέ (65’ Παναγιώτου), Συμελίδης (76’ Βαγγέλοβ), Μυτίδης (55’ Τζιώρας).