25/04/2024
Πρωταθλήματα Υποδομών | Σάββατο 19 Σεπτεμβρίου 2020 - 23:48

Επιβλητικές νίκες για τους Νέους ΠΑΟΚ και Παναθηναϊκού

Τρίποντα και για Ολυμπιακό και ΑΕΚ

To δύο στα δύο στο πρωτάθλημα Νέων της Σούπερ Λίγκας 1 έκαναν το Σάββατο (19/9) ο ΠΑΟΚ (ΦΩΤΟ) και ο Παναθηναϊκός, παίρνοντας εμφατικές νίκες.

Οι πρωταθλητές κέρδισαν με 4-1 τον Ατρόμητο, με τον Αβεντισιάν στο 24' και τον Κωνσταντέλια στο 31' να ευστοχούν σε ισάριθμες εκτελέσεις πέναλτι.

Ο Κωνσταντέλιας σκόραρε και στο 42' για το 3-0, ενώ στο 49ο λεπτό ο Πανίδης πέτυχε το τέταρτο τέρμα των «ασπρόμαυρων», για να σημειώσει το γκολ της τιμής για τους Περιστεριώτες ο Τσακίρης στο 61'.

Ο Παναθηναϊκός, από την πλευρά του, επικράτησε με 5-2 του Απόλλωνα Σμύρνης στη Λεωφόρο, με τον Καρβούνη να ανοίγει το σκορ στο 30', για να διαμορφωθεί το 3-0 χάρη σε γκολ του Αθανασακόπουλου στο 34' και του Μπιλάλ στο 47'.

Στο 52ο λεπτό χρίστηκε σκόρερ και ο Ρόμπι για το 4-0, με τον Αθανασακόπουλο στο 64ο λεπτό να πετυχαίνει δεύτερο προσωπικό γκολ, με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι, για να μειώσει η «Ελαφρά Ταξιαρχία» με τα γκολ του Δούμα στο 67' και του Λάτσκα στο 89'.

Ο Ολυμπιακός στις εγκαταστάσεις του Ρέντη έδωσε το πρώτο του παιχνίδι στο πρωτάθλημα, κερδίζοντας με 2-1 τον Αστέρα Τρίπολης.

Το 1-0 ήρθε από τον Φρέρη στο 16', οι Αρκάδες ισοφάρισαν στο 70' με τον Θεοδωρίδη να ευστοχεί από την άσπρη βούλα και οι Πειραιώτες έφτασαν στη νίκη με το γκολ του Νικόλη στο 88'.

Στο Αγρίνιο η ΑΕΚ με γκολ του Τσαρούχα στο 47' επιβλήθηκε του Παναιτωλικού με 1-0, ενώ Λαμία και ΟΦΗ έμειναν στο 1-1.

Οι Φθιώτες προηγήθηκαν με τον Βλαχομήτρο στο 55' και οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν στο 61' με σκόρερ τον Φωτιάδη