25/04/2024
Πρωτάθλημα | Παρασκευή 18 Σεπτεμβρίου 2020 - 22:25

Νταμπλούχος στο β’ ημίχρονο ο Ολυμπιακός

Ο Αστέρας Τρίπολης έβαλε δύσκολα στο πρώτο 45λεπτο στους «ερυθρόλευκους», αλλά στη συνέχεια ο Μαρτίνς έριξε Μασούρα και Φορτούνη στο «Γ. Καραϊσκάκης» για να μετατραπεί το 0-0 σε 3-0!

Του ΔΗΜΗΤΡΗ ΔΗΜΗΤΡΙΟΥ

Δεν έχει καθόλου… ελεύθερο χρόνο φέτος ο Ολυμπιακός. Οι νταμπλούχοι θέλοντας και μη θα δέσουν μέσα από τα επίσημα ματς. Χωρίς… ανάσα θα πάνε οι Πειριαώτες, αλλά έχουν την ποιότητα και το βάθος για να ανταποκριθούν. Κι αυτό αποδείχθηκε το βράδυ της Παρασκευής (18/9) ο άδειο ελέω κορωνοϊού «Γ. Καραϊσκάκης».

Ο Ολυμπιακός συνάντησε δυσκολίες από τον Αστέρα Τρίπολης στο πρώτο 45λεπτο με το μάτριξ να γράφει 0-0, αλλά ο Πέδρο Μαρτίνς με το ξεκίνημα του β’ ημιχρόνου έριξε στο ματς τους Γιώργο Μασούρα και Κώστα Φορτούνη και το σκορ εν τέλει σταμάτησε στο 3-0!

Αυτό ήταν… Οι δύο Έλληνες άλλαξαν τη ροή της αναμέτρησης και χάρισαν με τρία δικά τους τέρματα την πρώτη νίκη των νταμπλούχων Ελλάδας για το νέο πρωτάθλημα, καθώς την 1η αγωνιστική ελέω τελικού Κυπέλλου οι «ερυθρόλευκοι» δεν αγωνίστηκαν στην πρεμιέρα της Σούπερ Λίγκας 1.

Επικράτηση, πολύ σημαντική αφενός γιατί ήδη ο ΠΑΟΚ μέτρησε την πρώτη απώλεια με το Χ μέσα στην Τούμπα από τον Ατρόμητο και αφετέρου γιατί ο Ολυμπιακός μπορεί με καλή ψυχολογία να ασχοληθεί από τώρα για το πρώτο ραντεβού με την Ομόνοια για τα πλέι οφ του Τσάμπιονς Λιγκ (την Τετάρτη 23/9 στις 22.00 στο Φάληρο ξανά).

Και βέβαια αυτό το 3-0 ήρθε απέναντι στον Αστέρα Τρίπολης που την 1η αγωνιστική επικράτησε του Παναθηναϊκού στην Αρκαδία και γενικά έδειξε καλά στοιχεία.

Πεντάλεπτο ξέσπασμα, χαλαρότητα αλλά και… κερασάκι στο φινάλε

Ο Ολυμπιακός φάνηκε αρκετά ασύνδετος (λογικό νέοι παίκτες που δεν έχουν ακόμα βρει πατήματα και τα χνώτα με τους παλιούς χωρίς φιλικά προετοιμασίας) και δεν είχε ρυθμό στο α’ ημίχρονο.

Οι γηπεδούχοι έτσι χρειάστηκαν αρκετό χρόνο για να δημιουργήσουν κάποιες ευκαιρίες, αλλά δεν κατάφεραν να παραβιάσουν την εστία του Αστέρα, που προς το τέλος του 45λεπτου έδειξε και απειλητικές διαθέσεις…

Το αντίθετο σε όλα αυτά ήρθε από τον πάγκο ο Μαρτίνς με την είσοδο Μασούρα και Φορτούνη έδωσε την σπιρτάδα που έλειπε…

Έτσι με υπομονή και με ξεκάθαρη μεγαλύτερη διάθεση με το ξεκίνημα του β’ ημιχρόνου, το σκορ εν τέλει άνοιξε στο 59’ με τον Φορτούνη (με εξαιρετικό τελείωμα), που με το που μπήκε έδωσε άλλον αέρα στους «ερυθρόλευκους».

Τα ρήγματα προς την άμυνα των Αρκάδων συνεχίστηκαν και έτσι πέντε λεπτά αργότερα ήταν η σειρά του Μασούρα να σκοράρει για το 2-0 (με πολύ ωραίο σουτ), το οποίο και «κλείδωσε» και την υπόθεση… νίκη.

Μοιραία ο Ολυμπιακός από το 65’ και για ένα 20λεπτο χαλάρωσε, ο Αστέρας το πάλεψε, προσπάθησε να εκμεταλλευτεί και τα λάθη των Πειραιωτών, αλλά δεν μπήκε ξανά στο ματς με ένα γκολ.

Και σαν να μην έφτανε αυτό για τους φιλοξενούμενους ήρθε και το τρίτο τέρμα και δεύτερο προσωπικό του Μασούρα στο 88’ (σχεδόν εξ επαφής προβολή).

Για τους νικητές Φορτούνης και Μασούρας ήταν οι κορυφαίοι, την ποιότητα του έδειξε με το… καλησπέρα ο Ραφίνια, ενώ καλό ματς έκαναν τόσο ο Καμαρά όσο και ο Μπουχαλάκης.

Από τους ηττημένους, που θα μπορούσαν να έχουν πετύχει ένα γκολ, ο καλύτερος όλων ήταν ο γκολκίπερ τους Παπαδόπουλος, που ουκ ολίγες φορές έδειξε την κλάση του.

Καλή η διαιτησία τουΚουτσιαύτης (Άρτας). Βοηθοί: Κουρομπύλια (Δυτικής Αττικής), Ψαρρής (Ζακύνθου) Τέταρτος: Κουκουλάς (Λέσβου) VAR: Κουμπαράκης (Κυκλάδων) ΑVAR: Νικολακάκης (Ηρακλείου)

Κίτρινες: 50’ Μουνάφο, 85’ Βαλιέντε

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Πέδρο Μαρτίνς): Τζολάκης, Ραφίνια, Σεμέδο, Μπα, Χολέμπας, Μπουχαλάκης (86' Καφού), Καμαρά, Εμβιλά (46' Φορτούνης), Βαλμπουενά (71' Μπρούνο), Ραντζέλοβιτς (46' Μασούρας), Ελ Αραμπί (67' Χασάν).

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ (Μίλαν Ράσταβατς):Παπαδόπουλος, Κώτσιρας, Τασουλής, Πασαλίδης, Σουάρες (46' λ.τρ. Πέπε), Βαλιέντε, Μουνάφο (82' Ιγκλέσιας), Τιλίκα (68' Κρέσπι), Ριέρα (68' Φερνάντες), Αλί Μπαμπά (56' Σίτο), Μπαράλες.