24/04/2024
Πρωτάθλημα | Παρασκευή 18 Σεπτεμβρίου 2020 - 20:58

Ο Ατρόμητος... προσγείωσε τον ΠΑΟΚ

Οι Περιστεριώτες πήραν δίκαια το Χ στην Τούμπα (1-1) * Είχαν και δοκάρι οι «κυανόλευκοι»

Άλλο η Ευρώπη, άλλο η Ελλάδα και η πρώτη γκέλα είναι γεγονός για τον ΠΑΟΚ... Ο Ατρόμητος στάθηκε εξαιρετικά την Παρασκευή (18/9) στην Τούμπα και έφυγε με το βαθμό της ισοπαλίας στο τελικό 1-1 για τη 2η αγωνιστική της Σούπερ Λίγκας 1.

Η ομάδα του Νταμίρ Κάναντι... προσγείωσε τους προερχόμενους από τη μεγάλη πρόκριση επί της Μπενφίκα γηπεδούχους, που μπλοκαρίστηκαν στον επιθετικό τομέα, ενώ εκτέθηκαν αρκετά και στα μετόπισθεν.

Οι Περιστεριώτες ήταν εξαιρετικοί ανασταλτικά και πολύ επικίνδυνοι μπροστά, για να πάρουν δίκαια το Χ σε μια πολύ δύσκολη έδρα (έστω και χωρίς κόσμο λόγω κορωνοϊού), ρεφάροντας κατά το ήμισυ για την εντός έδρας ήττα της πρεμιέρας από τον Βόλο.

Σάλομον, Ραμπέγιο ξεχώρισαν για τον Ατρόμητο, βοήθησαν ερχόμενοι από τον πάγκο Ενσικουλού και Κωτσόπουλος, με τον Αντρίγια Ζίβκοβιτς να ανεβάζει πολύ την απόδοσή του στο β' ημίχρονο και να σκοράρει για την ομάδα του Αμπέλ Φερέιρα, που δεν πήρε αυτή τη φορά πολλά πράγματα από τους Γιαννούλη, Τζόλη και Σβαμπ.

Δεν το παράτησε και ισοφάρισε...

Το πρώτο μέρος της αναμέτρησης κύλησε στο τέμπο που ήθελαν οι «κυανόλευκοι», έχοντας συμπαγή ανασταλτική λειτουργία, κοντά τις γραμμές και αφήνοντας την μπάλα στα πόδια των παικτών του ΠΑΟΚ, που ήταν φλύαροι όμως.

Το β' ημίχρονο, ωστόσο, είχε μέχρι το 65' εντυπωσιακό ρυθμό, με την μπάλα πάνω κάτω και τους Θεσσαλονικείς πιο αποτελεσματικούς, ανοίγοντας το σκορ με τον Αντρίγια Ζίβκοβιτς στο 57', την ίδια στιγμή που οι «κυανόλευκοι» είχαν δοκάρι με τον Κιβρακίδη και άλλες δύο μεγάλες χαμένες ευκαιρίες.

Μετά το 70' έπεσε ο ρυθμός, όμως ο Ατρόμητος δεν το παράτησε το ματς και, έστω και με τύχη, ισοφάρισε στο 77ο λεπτό χάρη στο αυτογκόλ του Μιχάι μετά από καλή προσπάθεια του Ενσικουλού.

Από εκεί και πέρα, κάτι σημαντικό δεν καταγράφηκε και το 1-1 σφράγισε τις προσπάθειες των δύο ομάδων, ένα αποτέλεσμα δίκαιο.

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Καραντώνης του Συνδέσμου Ημαθίας με βοηθούς τον Καραγκιζόπουλο του Συνδέσμου Ημαθίας και τον Χατζηνάκο του Συνδέσμου Δράμας. Υπεύθυνος διαιτητής VAR ήταν ο Φωτιάς του Συνδέσμου Πέλλας και βοηθός ο Κωνσταντίνου του Συνδέσμου Πρέβεζας/Λευκάδας.

Κίτρινες: 28' Γιαννιώτης, 39' Χαρίσης, 88' Σάλομον, 90'+3 Μουνίθ.

ΠΑΟΚ (Αμπέλ Φερέιρα): Ζίβκοβιτς, Μιχάι, Βαρέλα (81' Κρέσπο), Μιχαηλίδης, Μπίσεσβαρ (86' Βρακάς), Εσίτι (81' Νινούα), Σβαμπ, Γιαννούλης, Τζόλης (72' Πέλκας), Α. Ζίβκοβιτς, Σβιντέρσκι (72' Κούτσιας).

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ (Νταμίρ Κάναντι): Γιαννιώτης, Γκάλο, Γούτας, Στρούγγης, Κιβρακίδης, Σόλομον, Χαρίσης (73' Ούμπιντες), Τομάσεβιτς (83' Νάτσος), Γιακουμάκης (73' Ενσικουλού), Ραμπέγιο (88' Μουνίθ), Μανούσος (46' Κωτσόπουλος).