16/04/2024
Πρωτάθλημα | Κυριακή 13 Σεπτεμβρίου 2020 - 20:30

Σόκαρε τον Ατρόμητο ο ΝΠΣ Βόλος!

Οι Θεσσαλοί μπλόκαραν τους άστοχους «κυανόλευκους», που έμειναν και με δέκα παίκτες από το τέλος του α’ ημιχρόνου και έφυγαν με τεράστιο διπλό (0-2) από το Περιστέρι * Μεγάλο ματς ο Δουβίκας που άνοιξε το σκορ για τους νικητές

To… φυσάει και δεν κρυώνει αυτό που έπαθε ο Ατρόμητος την Κυριακή (13/9) από τον ΝΠΣ Βόλος μέσα στο Περιστέρι… Πραγματικό σοκ για τους «κυανόλευκους» στο ξεκίνημα του πρωταθλήματος 2020-21 με τους Θεσσαλούς να φεύγουν με τεράστιο διπλό με 0-2!

Αντιστρόφως για τον ΝΠΣ Βόλος η πρεμιέρα στη Σούπερ Λίγκα 1 είναι ονειρεμένη και επαναλαμβάνει την εκτός έδρας τρίποντη αρχή πέρσι όταν ως νεοφώτιστος στα «σαλόνια» νικούσε στη Νέα Σμύρνη τον Πανιώνιο.

Αυτή η επικράτηση, όμως, είναι ακόμα πιο σπουδαία για την ομάδα του Αχιλλέα Μπέο, απέναντι σε έναν αντίπαλο που πάει για να διεκδικήσει την είσοδο του στα πλέι οφ!

Και πραγματικά το σύνολο του Άνχελ Λόπεθ ήταν άκρως διαβασμένο και καλοστημένο μέσα στις τέσσερις γραμμές του αγωνιστικού χώρου. Οι φιλοξενούμενοι από το 1’ της αναμέτρησης ήταν απόλυτα συγκεντρωμένοι και σοβαροί στα ανασταλτικά τους καθήκοντα μην επιτρέποντας στους γηπεδούχους να τους απειλήσουν σε ένα ισορροπημένο ματς στο α’ ημίχρονο, το οποίο είχε στο φινάλε του και μια καθοριστική στιγμή: Την αποβολή με δεύτερη κίτρινη του Ρισβάνη, όπου ο στόπερ των Περιστεριωτών στον αέρα βρήκε με τον αγκώνα τον Περέα και σε συνδυασμό με την πρώτη κάρτα έφυγε πρόωρα για τα αποδυτήρια από τον διαιτητή Τζήλο.

Το αριθμητικό μειονέκτημα των «κυανόλευκων» του Κάναντι άλλαξε το ματς στο δεύτερο μισό… Ο Ατρόμητος με δέκα όσο περνούσε η ώρα ήταν αναγκασμένος να ρισκάρει όλο και περισσότερο και αφού δεν εκμεταλλεύτηκε κάποιες δικές του ευκαιρίες, το πλήρωσε πικρά.

Ο ΝΠΣ Βόλος με έξυπνη τακτική αντεπιθέσεων στο β’ ημίχρονο έκανε τη ζημιά. Το 0-1 έγινε στο 77’ με κοντινή προβολή του Δουβίκα, έπειτα από μαγική ενέργεια του Φεράρρι και σέντρα του… Ο νεαρός επιθετικός του ΝΠΣ Βόλος, που ήτα ό,τι καλύτερο και ουσιαστικό για τους νικητές με διάρκεια και καλές θέσεις πέτυχε ένα γκολ, που το ζητούσε από το πρώτο μέρος όταν στις καθυστερήσεις είχε ηττηθεί σε τετ α τετ με τον γκολκίπερ των γηπεδούχων.

Το δε… κερασάκι στην τούρτα της δίκαιης, όπως εξελίχθηκε η κατάσταση, νίκης των φιλοξενούμενων καταγράφτηκε στο 90’+4 με εύστοχο πέναλτι του Μπαριέντος για τη διαμόρφωση του 0-2, από παράβαση που είχε γίνει πάνω στο πανταχού παρόντα Δουβίκα.

Ο ΝΠΣ Βόλος συμπερασματικά, έδειξε πολύ καλά στοιχεία και διέψευσε όσους πριν την πρεμιέρα τον είχαν… εύκολο. Ο δε Ατρόμητος ήταν μεν άτυχος ως ένα βαθμό, αλλά δεν είχε και λύσεις (και όσο το ματς ήταν 11 εναντίον 11) για να διασπάσει την αντίπαλη άμυνα. Και αυτό είναι ένα θέμα, που καλείται να το λύσει άμεσα, καθώς όλες οι ομάδες ανάλογου επιπέδου με τους Θεσσαλούς αν θέλουν να πάρουν κάτι θα του κάνουν με τα μαρκαρίσματα τους (ψηλά συνήθως) τη ζωή δύσκολα.

Για τους νικητές εκτός του Δουβίκα, που ήταν με διαφορά ο καλύτερος, μεγάλη ποιότητα έβγαλε ο Μπαριέντος, ενώ μόνο και μόνο για αυτό που κάνει στο 0-1 ο Φερράρι είναι μέσα στους διακριθέντες.

Για τους ηττημένους πολλοί κινήθηκαν σε ρηχά νερά, ωστόσο, ο Ούμπιντες για τη μαχητικότητα του ο Γούτας για την σταθερότητα του και ο Γιαννιώτης για τη φάση που κρατά το μηδέν στο φινάλε του α’ ημιχρόνου ήταν αυτοί που ξεχώρισαν.

Χωρίς το μεγάλο λάθος η διαιτησία του Τζήλου (Λάρισας). Βοηθοί: Νικολακάκης (Ηρακλείου), Κόλλιας (Ηπείρου). Τέταρτος Μαλούτας (Ημαθίας). VAR: Κοτσάνης (Δράμας), Μπαλτάς (Αχαΐας)

Κίτρινες: 36’ Ρισβάνης, 87’ Στρούγγης - 13’ Φεράρι, 42’ Γκουαροτσένα, 44’ Μπαριέντος, 82’ Σάντσες, 85’ Μπαρτόλο.

Κόκκινη: 45’+1 Ρισβάνης (δεύτερη κίτρινη).

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ (Νταμίρ Κάναντι): Γιαννιώτης, Γκάλο, Κιβρακίδης, Ρισβάνης, Γούτας, Τομάσεβιτς (84’ Χαρίσης), Ούμπιντες (84’ Ενσικουλού), Σάλομον, Αγκάγιεφ (46’ Στρούγγης), Ραμπέγιο (46’ Μουνίθ), Μανούσος (65’ Γιακουμάκης).

ΝΠΣ ΒΟΛΟΣ (Άνχελ Λόπεθ): Γκαραβέλης, Τέκιο, Κολόμπο, Σάντσες, Φερράρι, Ριένστρα, Μπαριέντος (90’+4 Κρητικός), Περέα (81’ Γέντρισεκ), Μαρτίνες (67’ Κιάκος), Γκουαροτσένα (46’ Μπαρτόλο), Δουβίκας.